Байкал і показати причини унікальності

Відкритий урок з фізичної географії Росії

на тему «Озеро Байкал - перлина Сибіру»


Мета уроку: р АСКРО унікальність природи озера Байкал і показати причини унікальності.

Завдання.

  1. Освітні: знайомство з основними прийомами і методами пошуку і обробки необхідної інформації з різних джерел для уроку; формування основного екологічної освіти.

  2. Розвиваючі: розвиток в учнів пізнавальних інтересів; самостійності мислення; розширення кругозору учнів про рідний край.

  3. Виховні: вдосконалення вміння працювати самостійно та в колективі; виховання патріотичних почуттів.

Обладнання: фізична карта Росії, фізична карта гір півдня Сибіру, ​​картини із зображенням Байкалу.

Форма проведення уроку: рольова гра «Подорож по Байкалу»

На дошці: 1) слова Л.С. Берга: «Чудо природи в усіх відношеннях»; 2) план вивчення теми:

  1. Географічне положення озера.

  2. Історія відкриття.

  3. Геологічна історія походження улоговини озера і
    характер її берегів.

  4. Клімат озера Байкал.

5. Унікальність води озера

  1. Органічний світ озера.

  2. Екологічні проблеми Байкалу.

Хід уроку I. Організаційний момент. Клас ділиться на групи фахівців, метою роботи яких є вивчення природи Байкалу і його проблем.

  1. група. Геологи і геоморфології.

  2. група. Гідрологи або лімнології.

  3. група. Історики.

  4. група. Зоологи і екологи.

  5. група. Кліматологи.

II. Робота по темі уроку. Групи фахівців отримують картки - інструкції або програми вивчення своєї проблеми і працюють з матеріалами підручника, джерелами додаткової інформації, картами протягом 10 -15 хвилин, і зі звітом виступає від групи або делегат, або за вказівкою (вибору вчителя, або вся група).


1 картка - геологам

  1. Визначити вік улоговини озера Байкал.

  2. Які обриси має озеро і чому?

  3. Чому озеро є найглибшим?

  4. Який характер берегів озера?

  5. Якими породами складені берега?

  6. Які острова знаходяться в озері?

2 картка - гідрологи або лімнології

  1. У чому унікальність води Байкалу?

  2. Прозорість води.

  3. Хімічний склад води.

  4. Річки, що впадають в озеро.

  5. Річки, що випливають з озера.

  6. Льодовий режим, температури води

  7. Рух води.

  8. Наука, що вивчає природу озер. називається лимнология.

3 картка - історикам

  1. Як називаю Байкал буряти - корінне населення узбережжя
    озера?

  2. Коли вперше на берегах озера з'явилися російські?

  3. Що таке «Житіє протопопа Авакума?»

  4. Яке відношення до озера має Курбат Іванов?

  5. Хто з учених займався вивченням Байкалу?

  6. Який статус має озеро Байкал в даний час?
4 картка - зоологам, ботаніків і екологам

  1. У чому унікальність фауни озера Байкал?

  2. Яку роль відіграє планктон озера?

  3. Чим унікальна рибка голомянка?

  4. Назвіть представників фауни озера?

  5. Які тварини мають промислове значення?

  6. Що таке ендеміки? Назвіть ендеміків Байкалу.

  7. Який тип рослинності Прибайкалля?

  1. У чому значення озера для людини і для природи?

  2. Які екологічні проблеми виникли і вимагають термінового
    рішення?

  1. У чому причини зміни природи озера Байкал?
  2. Які шляхи вирішення проблем Байкалу?


5 картка - кліматологам

1. Який клімат Прибайкалля? Назвіть кліматичний пояс, тип
клімату, середні температури повітря взимку і влітку.

2. Які місцеві вітри виникають на озері? У чому їх відмінність
(Баргузин, верховик, сарма, Култук)?

До карток пропонується як джерела інформації: підручник (Б. параграф 39), хрестоматія, довідники, карти та ін. Наявна інформація. На обговорення групам дається 10 -15 хвилин. Головний консультант або бригадир протягом цього часу розподіляє питання між членами групи і координує роботу групи. Через 8-10 хвилин всередині груп починається робота по підведенню підсумків вивчення завдання, тобто готується до звітів по досліджуваним питанням. Якщо з якого питання учень або учні не знайшли відповіді, їм допомагає консультант або він просить допомоги вчителя.

Далі надається слово групам фахівців. Інші учні слухають і коротко конспектують.


Геологи і геоморфології.

Байкал знаходиться в дуже давньої улоговині. Вік озера - 15 - 20

млн. років (інші озера зазвичай мають вік 5-15 тисяч років).

Котловина озера утворилася в результаті розлому земної кори (грабен), тобто має тектонічне походження.

Обриси озера довгасті - відповідають розлому. Довжина озера близько 620 км. а ширина - від 24- 79 км.

Байкал - найглибше озеро світу. Найбільша глибина - 1637 м,

середня - рівня Світового океану, а рівень дзеркала води на 453 м вище. Причина великої глибини озера в його походження (тектонічний розлом). Незважаючи на те, що вік озера дуже древній. на території улоговини і його берегів досі відбуваються рухи земної кори. Землетрус був силою в 9 балів.

Породи берегів Байкалу кристалічні, берега гористі.

На Байкалі 27 островів найбільший острів Ольхон (73 км в довжину і 11 км в ширину.


Звіт групи гідрологів - Лімнологія.

Озера вивчає наука лимнология.

Озеро має унікально чисту прозору воду. Білий диск, за допомогою якого визначають ступінь прозорості води, видно при зануренні в озеро до глибини 40 метрів. За хімічним складом вода близька до дистильованої (в 1 літрі менше 0,1 г солей, т. Е. Солоність води становить 0,1%) і багата киснем. У чистоті і прозорості - унікальність води озера.

В озеро впадає близько 350 річок. Найбільша з них річка Селенга. І лише одна річка Ангара (притока Єнісею) випливає з озера Байкал.

Байкал унікальний і більший обсяг води, який можна порівняти з об'ємом вод в Балтійському морі. У Байкалі міститься 1/10 прісних вод планети.

Буряти називають Байкал - «Байгал -далай», що означає «Байкал - море».

Російські на берегах з'явилися в 1643 році - один із зимівників. козачий п'ятдесятник Курбат Іванов вийшов до Байкалу і відкрив острів Ольхон. Остаточно зміцнилися російські на Байкалі після заснування Іркутська в 1661 році. У 18 столітті Іркутськ став центром освоєння російськими Східного Сибіру. У записах «Житіє протопопа Авакума» містяться про озеро цікаві відомості.

Протопоп Аввакум був засланий в Забайкаллі і був на озері в 1656 році.

Байкал вивчали: И.Д, Черський, І.Г. Гмелін, Л.С.Берг, П.С. Паллас, В.А. Обручов, Жак Ів Кусто здійснював вивчення вод озера за допомогою підводних апаратів, що спускаються (тарілок). Озеро є об'єктом Всесвітньої природної спадщини і має статус озера - заповідника. Вчені до цих пір не прийшли до спільної єдиної думки про походження улоговини озера Байкал; одні вважають, що це тектонічний розлом, інші вважають, що западина озера - результат повільного прогинання земної кори.


Звіт групи зоологів, екологів.

Унікальний органічний світ Байкалу. В озері зустрічається близько 1500

видів тварин і понад 1000 видів рослин, більшість рослин - водорості.

70% мешканців озера - ендеміки, тобто організми, що не зустрічаються

ніде більше. тільки в Байкалі. До таких видів відноситься голомянка -

живородящая рибка, яка не має луски. Рожево - біла, напівпрозора складається в основному з жиру. Раніше голомянка збирали з поверхні води (мертва вона не тоне, тому що жир легше води) і витоплювали з неї жир, який використовували для освітлення і в лікувальних цілях.

Голомянка глибоководна риба, вона може опускатися на глибину

1000 м, але частіше за все плаває на глибинах 250 -500 м. А вночі піднімається до глибини 50 - 100 м. Довжина рибки 18-20 см.

З рибних ресурсів Байкалу найбільш цінних харіус, сиг, і, звичайно знаменитий байкальський омуль. Омуль ловлять більше, ніж інший риби (близько 70% улову - омуль). Ловлять омуля більше влітку, ніж взимку з - під льоду. Мережі з міцної капронової нитки в довжину от1,5 - 2 км, а в висоту 4 - 5 м.

Влітку, щоб мережі не опускалися глибоко (омуль годується косяками в верхніх 5-10 метрових шарах води), їх прив'язують до поплавцям. Увечері закидають мережі і чекають світанку. вранці їх вибирають. Омуль невеликий за розмірами: довжина
риби 30-40см, а вага 2-4 кг.

Мешкає в озері і тюлень - байкальська нерпа. Вона точь - в точь схожа на тюленя - мешкає в морях Північного Льодовитого океану. Прісноводний тюлень - це загадка для зоологів. Винищували тюленя з - за його цінного хутра, і став рідкістю на Байкалі.

Береги Байкалу зайняті тайгою - з кедра, сосни, модрини. У тайзі мешкають кабарга, соболь, лисиця, бурий ведмідь, лось і інші. Унікальне за своєю природою озеро має мальовничі береги і острови. Байкал є рекреаційним об'єктом Сибіру. Чисте повітря мінеральні джерела, чиста прозора вода озера приваблює безліч туристів. Озеро Байкал з унікальним органічним світом може розкрити багато таємниць еволюції тварин і рослин. Озеро багате рибними ресурсами, а хребти Прибайкалля мають величезні запаси деревини - кедра, сосни, модрини. Кедр - це цінні горіхи. масло кедрових горіхів використовується в медицині і в оптиці, служить їжею для мешканців тайги і для людини.


У 20 столітті побудовані на берегах Байкалу целюлозно - паперові комбінати, які в значній мірі забруднюють воду озера. На річці Ангарі побудували Іркутську ГЕС, тим самим подпруділі озеро Байкал, що призвело до підйому рівня води на 1 метр, змиву з берегів бруду, до помутніння води, до загибелі головного фільтра Байкальської води - планктону.


Необхідні природоохоронні заходи:

  1. Регулювати рубку лісу в басейнах річок, що впадають в озеро.

  2. Заборонити рубку лісу на схилах хребтів, звернених до Байкалу.

  3. Заборонити молевой сплав деревини по річках.

  4. Побудувати очисні споруди на підприємствах, розташованих на берегах озера і річок. впадають в Байкал.

  5. Створити бази відпочинку з організованими відвідуваннями озера туристами

(Небезпечний «дикий туризм»).

  1. Підняти екологічну культуру населення.

  2. Оголосити озеро об'єктом Всесвітньої природної спадщини.

Звіт групи кліматологів.

На Байкалі частіше сонячна погода. Взимку в улоговині панує

Після заслуховування звітів в зошитах у учнів повинна бути короткий запис.

Терміни записані в зошитах і на дошці: тектонічний розлом, грабен, Баргузин, сарма, ендеміки, голомянка, омуль, Ангара, Ольхон, нерпа.

Параграф 39. Скласти 5 питань, які б починалися зі слова «Чому»

Лісистих гір напівовалом,

Торкання блакитних лекал,

І скелі, зрізані валом.

І небо, полегле в Байкал,

І сам він величний і вічний,

У гранітної рамі різьблений,

І весь - до денця - просвічений,

І весь до крапельки рідний.

І Ангари політ норовливий,

І вітру крик, і гул турбін,

І птиці - сосни над урвищем,

І дикий вітер баргузин -

У цьому без чого не в силах

Бути даллю даль і широчінню широчінь,

І ти немислима Росія,

І ти немислима, Сибір.

Край, де незліченні скарб закладений.

Під шаром - шар потужніше подвійно.

Інший ще не потривожений,

Як донний лід на глибині.

Схожі статті