Бакума світла, невидима сила, журнал «початкова школа» № 16

Навколишній світ. 4 клас

Тема. «Невидима сила».

Мета. Сформувати уявлення про електричної силі, електризації і електричному струмі.

Навчальний матеріал. Підручник «Навколишній світ. 4 клас »(авт. Вахрушев А.А.); міні-лабораторії (кожному учневі): лоток, в якому нaxoдятcя пpовoднікі, електрична лампочка, батарейка, паперова смужка, дві поліетиленові смужки, дрібно нарізані шматочки паперу, лінійка з оргскла, синтетична тканина (капрон), металеві скріпки, скоби; карта дослідника; лист оргскла (50 x 30 см); 4 кубика; паперові фігурки чоловічків.

I. Організаційний момент

II. Постановка мети і навчальної завдання

Учитель. Багато років тому в Стародавній Греції жив багатий купець. Звали його Фалес. І була у нього дочка. Купець хотів виховати дочку терплячою і працьовитою, тому вона часто пряла на янтарний веретені. Одного разу дівчина помітила, що до веретену прилипають шерстинки і заважають їй прясти. Вона стала прибирати шерстинки з веретена, але чим більше вона терла веретено, тим сильніше прилипали шерстинки. Дівчина розповіла про це батькові. Задумався купець: що ж це за невидима сила заважає його дочки виконувати роботу? Отже, як ви думаєте, яка тема нашого уроку?

Діти. Невидима сила.

У. Наша з вами задача сьогодні - з'ясувати, що це за невидима сила, як вона називається, коли з'являється і чи потрібна вона людині. Наш клас перетворюється в лабораторію з виявлення та вивчення невидимих ​​сил, а ми з вами - в дослідників. Для цього у кожного на парті є міні-лабораторія з усім необхідним науковим обладнанням. Як справжні вчені, ми будемо вести карту дослідника. Підпишіть її.

Діти підписують карту дослідника.

- Але перш ніж досліджувати невидиму силу, ми повинні її отримати.

III. актуалізація знань

У. Згадайте, в результаті якого дії виникла невидима сила у дочки купця?

Д. В результаті тертя. Вона терла веретено.

У. Давайте перевіримо: а в нашій лабораторії може виникнути ця сила? Спочатку спробую я.

Учитель проводить досвід «Електричний театр». На столі перед учнями на чотирьох кубиках лежить лист оргскла, під яким на парті розкладені паперові чоловічки. До кожної фігурки прикріплена голочка, щоб під час досвіду фігурка не прилипала до скла, а просто піднялася. Учитель тре скло капронової тканиною, і фігурки піднімаються.

Д. Фігурки чоловічків піднялися і ворушаться.

У. Вірно, артисти в нашому театрі рухаються під впливом невидимої сили. А тепер спробуйте ви. Для цього візьміть чарівну паличку, яка є у вашій лабораторії (лінійку). Що ви повинні зробити?

Д. Потерти паличку про шматочок тканини.

У. Піднесіть лінійку до дрібно нарізаним шматочках паперу. Що ви спостерігаєте?

Д. Шматочки паперу притягнулися до лінійки.

У. Що ж це за сила така, яка притягує одне тіло до іншого? Ви бачите цю силу?

Д. Ні, вона невидима.

У. Давайте спробуємо визначити, чому тіла притягуються. Для цього потрібно згадати, з чого складаються всі тіла. Ось два тіла: лінійка і шматок тканини. З чого складаються тіла?

У. Які ви знаєте речовини?

Д. Тканина (шерсть, капрон, льон), метали, пластик, скло, вода.

У. З чого складаються речовини?

У. Які частинки входять до складу атома?

Д. Протони, нейтрони, електрони.

У. Так ось, виявляється, що винуватцем виникнення невидимої сили є електрон, тому що при терті електрони можуть переходити від одного тіла до іншого. Ми навчилися отримувати невидиму силу, з'ясували її походження. Тепер я пропоную вам вивчити її властивості.

На дошці вивішується картка - Електрон.

IV. Вивчення нового матеріалу

У. Проведемо досвід.

Візьміть в своїй лабораторії паперову смужку, покладіть на стіл, зверху покладіть поліетиленову смужку. Що потрібно зробити, щоб викликати невидиму силу?

Д. Потерти смужки.

У. Долонею потріть смужки. Підніміть їх, розведіть в сторони і, не розгортаючи, повільно зближуються. Що ви спостерігаєте?

Д. Смужки притягнулися один до одного.

У. Як ви думаєте, чи завжди тіла притягуються?

Думки дітей поділяються: одні вважають, що завжди, інші - що немає.

- Давайте перевіримо вашу гіпотезу.

Візьміть дві поліетиленові смужки, покладіть на стіл, потріть їх. Підніміть смужки, розведіть в сторони і, не розгортаючи, повільно зближуються. Що ви спостерігаєте?

Д. Смужки не притягають. Вони відштовхують один одного.

У. Так чи завжди тіла притягуються?

Д. Ні, вони то притягуються, то відштовхуються.

- А я помітив, що однакові тіла відштовхуються, а різні - притягуються.

У. Молодці! Давайте розберемося, в чому причина. При терті електрони рухаються, переходять з одного тіла на інше, при цьому тіла отримують заряд. Заряди різні і протилежні одна одній, тому їх назвали позитивний заряд і негативний заряд. Коли ми брали два різних тіла, що відбувалося?

Д. Вони притягувалися.

У. Ці тіла отримували різні заряди: одне - позитивний, інший - негативний. Так коли тіла притягуються?

Д. Коли мають різні заряди.

У. А якщо взяти два однакових тіла, що станеться?

Д. Вони відштовхнутися.

У. Що ви можете припустити про їх зарядах?

Д. Вони однакові: позитивний - позитивний, негативний - негативний.

У. Отже, ми бачимо, що між зарядженими тілами виникає невидима сила, яку вчені назвали електричної, тому що слово бурштин по-грецьки звучить так: «електрон». А виникає невидима електрична сила внаслідок явища електризації тіл. Спробуйте самі сформулювати, що таке електризація.

Д.Електрізація - це невидима сила, яка викликає притягання або відштовхування заряджених тел.

У. Давайте, як справжні вчені, запишемо результати дослідів і висновки в карту дослідника (питання 1, 2, 3, 4).

У. Уявіть, що ви - електрончікі. Під музику електрончікі побігли.

Діти повторюють рухи за вчителем.

VI. Вивчення нового матеріалу (продовження)

У. Про яку невидимою силою ми говоримо?

Д. Про електричної.

У. Коли наелектризовані тіла з різними зарядами наближаються одна до одної на певну відстань, між ними виникає цікаве явище. Згадайте, що відбувається, коли ви знімаєте светр.

Д. Чути тріск, а в темряві видно іскри.

У. У яких випадках можна спостерігати схожі явища?

Д. Коли гладимо кота, розчісували волосся, ховаємося ковдрою.

У. Іскра, що з'являється між зарядженими тілами, називається електричний розряд. А який приклад природного потужного електричного розряду ви можете привести?

У. Це небезпечне явище?

Д. І.. Від нього може загинути людина, може статися пожежа.

У. Які необхідно дотримуватися правил безпечної поведінки під час грози?

Д. Не можна стояти під деревом, не можна купатися під час грози.

У. Електричний розряд - це стихійний рух електронів. Вчені змогли звернути його силу на користь людства. Вони взяли два різнойменно заряджених тіла, проклали між ними місток - провідник. Як ви думаєте, що сталося?

Д. Напевно, електрони стали рухатися в одному напрямку по провіднику.

У. Вірно. Направлений рух електронів по провіднику називається електричний струм. Де використовується електричний струм?

Д. Будинки: праска, телевізор, комп'ютер, мікрохвильова піч, пральна машина працюють на електриці.

- На підприємствах, в магазинах.

У. Які ви знаєте правила безпечної поведінки при користуванні електричним струмом?

Д. Не можна в розетку засовувати різні речі, не можна братися за провід або вилку електроприладів мокрими руками, не можна залишати включеними електроприлади, коли йдеш.

У. Розмова про техніку безпеки я завела не дарма. Ми зараз будемо працювати з електричним струмом. А де ж нам його взяти?

У. Перевіримо: чи дійсно вона виробляє струм? Що нам ще необхідно для перевірки?

Д. Лампочка і провідник (дріт).

У. З'єднайте кінці дроту-провідника з батарейкою і лампочкою. Що ви спостерігаєте?

Д. Лампочка загорілася! Значить, в батарейках дійсно є струм.

У. Дійсно, батарейка - це маленька електростанція, яка виробляє електричний струм. Що робить електричний струм в наших будинках?

Д. Гладить, пере, готує.

У. Чи багато нам необхідно електричного струму? Батарейки вистачить?

Д. Тока треба багато. Батарейки не вистачить.

У. Де виробляється велика кількість електричного струму?

Д. На електростанціях.

У. Які електростанції є в Амурській області?

Д. Зейская, Бурейская і Райчихинского ТЕС.

У. Електричний струм має ще одним цікавим властивістю. Хочете дізнатися, яким?

У. Візьміть цвях, обмотаний провідником, і квадратну батарейку. Одягніть петлі на кінцях провідника на клеми батарейки. Тепер піднесіть цвях до баночці з скріпками. Що ви спостерігаєте?

Д. У нас скріпки прилипли до цвяха!

У. У результаті цього досвіду ми отримали не просто магніт, а електромагніт. А тепер запишемо отримані результати в карту дослідника (питання 5, 6). Подивіться, на дошці утворився ряд слів, з якими ви познайомилися сьогодні:

електрон
електрична сила
електризація
Електричний струм
електромагніт

- Що це за слова?

Д. Це все однокореневі слова. У них загальна частина електр-.

VII. Первинне закріплення вивченого матеріалу

У. Давайте зробимо наукові висновки. Отже, невидима сила - це.

У. Коли вона виникає?

Д. При терті двох тіл.

У. Чи потрібна вона людині?

Д. Так, потрібна. Завдяки електризації з'являється електричний струм, який допомагає людині в будинку і на підприємствах.

У. Ви були чудовими дослідниками, а тепер настав час іспиту. Переверніть карту дослідника. Зі зворотного боку карти є таблиця, в яку ви будете заносити відповіді на питання тесту. Якщо правильну відповідь під літерою а. то знак «+» ви будете ставити в першу колонку, а якщо під літерою б. то в другу - і т.д.

1. Частка, завдяки якій виникає явище електризації:

а) електрон;
б) піщинка;
в) крапелька.

2. Тяжіння і відштовхування наелектризованих тіл - це:

а) цивілізація;
б) електризація;
в) класифікація.

3. Діяння, за допомогою якого виникає явище електризації:

а) охолодження;
б) нагрівання;
в) тертя.

4. Що таке електричний струм?

а) Скупчення електронів;
б) рух електронів;
в) гальмування електронів.

5. З якого каменю було зроблено веретено дочки давньогрецького купця?

а) З бурштину;
б) з рубіна;
в) з алмазу.

6. Найсильніша природний електричний розряд - це:

а) вибух;
б) грім;
в) блискавка.

Перевірка. З'єднайте лінією зірочку першої відповіді із зірочкою другого, другого - з третім і т.д. Що у вас вийшло? На яке грізне явище природи це схоже?

Д. Вийшла стрілка, як блискавка.