Бережи очі, як зіницю ока - - сценарій дня здоров'я - дрохва-Вентана, корпорація «російський

Проектна робота "Бережи очі, як зіницю ока!" присвячений одній з найактуальніших проблем сучасності - проблему збереження зору людини.

Кожна творча група підготувала малюнки по даній темі, розробили пам'ятки про дбайливе ставлення до зору; знайшли багато цікавих вправ для очей. В результаті підготовчої роботи над проектом, учні з'ясували чинники, які шкідливі для очей. Зі своїми напрацюваннями хлопці виступили спочатку перед першокласниками.

Мета: вивчити питання про те, як зберегти зір, здоров'я очей

  • Формувати в учнів знання про органи зору; вчити дотримуватися гігієнічні вимоги по догляду за очима; встановити взаємозв'язок органів зору з пізнанням навколишнього світу.
  • Розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять, мова, формувати дослідницькі навички
  • Виховувати дбайливе ставлення до зору, свого здоров'я, естетичний смак, розвивати пізнавальний інтерес до предмету; познайомити з вправами, які сприяють попередженню захворювання очей.

Тип уроку: Захист проекту

Вид уроку: Урок-презентація

Методи: словесний, наочний, практична робота, пошуковий.

Форми: фронтально-колективні, індивідуальні, колективні.

Устаткування. мультимедійна презентація до заняття; прилади ЛАБДІСК на парту; музичний супровід; плакат із зображенням галявини, квіти у кожної дитини для приклеювання на галявину.

В ході роботи над проектом були намічені етапи реалізації проекту.

  1. Збір та обробка інформації з даної теми.
  2. Виявлення чинників, що впливають на погіршення зору.
  3. Вивчення способів збереження зору.

Кожна творча група підготувала малюнки по даній темі, розробили пам'ятки про дбайливе ставлення до зору; знайшли багато цікавих вправ для очей. В результаті підготовчої роботи над проектом, учні з'ясували чинники, які шкідливі для очей. Зі своїми напрацюваннями хлопці виступили спочатку перед першокласниками.)

хід заняття

I. Організаційний момент

Нехай в цей весняний, прекрасний день
Всім нам щастить і везіння!
І побажаємо ми один одному, всім гостям
Чудового весняного настрою!

(Діти вітаються з гостями.)

Учитель: Нехай ці квіти радують і дарують вам гарний настрій! (На екрані квіти, звучить мелодія)

II. Основний етап. Формування нових знань.

1) Учитель: З давніх часів люди на Русі, прощаючись і зустрічаючись, говорили: "Будь здоровий", пізніше - "Будь здоров", ще пізніше - "Добрий день". Це говорить про те, що люди бажали одне одному самого доброго, що буває, - здоров'я, т. К. Здорова людина відчуває себе впевнено, гідно, він може багато чого зробити. Девіз нашого уроку: «Наше здоров'я - в наших руках!» (Слайд)

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Це заключний урок - захист проекту, який ми почали деякий час назад. Урок ми проведемо в офтальмологічній клініці і заглянемо в кабінет офтальмолога (слайд)

- Хто такий офтальмолог? (Відповіді)

Офтальмолог - лікар, що займається очними хворобами, їх лікуванням і профілактикою.

Учитель: Сьогодні я виступлю в ролі лікаря - офтальмолога. (Одягаю білий халат). І запрошую всіх вас на медичний консиліум (слайд)

Консиліум (лат. Consilium нараду, обговорення) - нарада кількох лікарів однієї або різних спеціальностей.

Учитель: Його тема: «Бережи очі як зіницю ока». Чому ми так говоримо? (Відповіді)

- За старих часів очей називали оком. Зіниця це - зіниця, основа очі. Берегти очі, значить берегти зіницю нашого ока.

Учитель: Виходячи, з теми медичного консиліуму, як ви думаєте, які питання нам належить обговорити? Ці питання ми ставили собі, починаючи роботу над проектом (слайд)

  1. Як влаштований очей - орган зору.
  2. З'ясуємо, що для очей добре, а що - погано.
  3. Будемо вчитися берегти очі.

2) Учитель: Отже, перше питання: Будова очі. (Слайд)

Учитель: Зір - унікальний дар, завдяки якому людина може насолоджуватися всією красою фарб оточуючого нас світу. До 90% інформації люди отримують за допомогою очей! Тому природа подбала про захист наших очей. Подивіться один на одного.

Здогадалися, про які захисників йдеться? (Слайд)

Учень 1. Природа передбачила надійний захист очей. Це - брови, повіки, вії. В середньому, верхню повіку має 100-260 війок, а нижня 50-160 війок. Кожна вія живе в середньому 100 днів. Вони оберігають очі від пилу, бруду, вітру.

Найперший бар'єр - це повіки. Повіки - це дві складки, які розташовані знизу і зверху очі. Повіки захищають око від вітру, яскравого світла і пилу. Моргаючи, вони очищають його поверхню і зволожують її слізної рідиною. Вії захищають око від попадання порошинок, а брови затримують стікають з чола краплини поту.

Учениця 2 (Слайд) У куточках очей є слізні залози, які виробляють сльози. Слізна рідина зволожує поверхню очного яблука. Без неї моргати і дивитися було б боляче. Сльози вимивають з очей порошинки, смітинки і інші сторонні предмети, які туди потрапляють. В сльозах є речовина лізоцим. Воно має протимікробні властивості.

3) Внутрішня будова ока (Слайд)

Учитель: Про внутрішнє, дуже складну будову ока я вам розповім сама (макет очі)

Учитель: Око має округлу форму, як яблуко, за що його називають очним яблуком. Зверху він покритий жорсткою білою оболонкою - склерою. Вона захищає очей від пошкоджень. Велика частина очного яблука заповнена прозорою масою - склоподібним тілом. Воно надає форму оці і містить поживні речовини. Спереду склера переходить в тонку прозору рогівку, пропускає світло. Під склерою лежить судинна оболонка, густо пронизана кровоносними судинами, що живлять очей. Попереду розташовується райдужна оболонка або райдужка. Завдяки вмісту в ній пігменту меланіну вона буває блакитного, зеленого або коричневого кольору.

У центрі райдужної оболонки є круглий отвір - зіниця. М'язи райдужної оболонки можуть скорочуватися, зменшуючи розмір зіниці, - так райдужка регулює кількість світла, що потрапляє в око.

Якщо світло яскравий, то зіниця звужується. Якщо світло слабкий і тьмяний - то розширюється.

Відразу за зіницею знаходиться кришталик. Він схожий на лінзу фотоапарата і так же пропускає через себе світло. Кришталик фокусує промені світла на задній стінці ока, що вистилає зсередини сітківкою.

Сітківка - це частина ока, за допомогою якої ми фактично бачимо. Вона як плівка у фотоапараті. Сітківка складається з особливих світлочутливих клітин - паличок (світло і темрява) і колбочок. Колбочки сприймають колір, причому вони можуть це робити тільки тоді, коли світло. Днем працюють колбочки, а палички відпочивають. З настанням сутінків колбочки змінюють палички, тому в темній кімнаті ми можемо розрізняти предмети, але не можемо визначити кольору. А якщо включити світло, то колбочки відразу візьмуться за роботу, щоб ми могли визначити, що якого кольору. Працює паличка за рахунок того, що в ній міститься вітамін А, а колбочка за рахунок того, що в ній міститься йод. Тому для того щоб ми бачили світло і кольорове зображення необхідно вживати продукти містять ці речовини.

Вони посилають сигнали в мозок по зоровому нерву.

Предмети в очах догори ногами.

Після цього зоровий НЕРВ передає зображення в мозок.

Мозок поєднує зображення, отримані з двох очей, в один і перевертає його.

І ми бачимо те, на що дивляться наші очі.

За частку секунди мозок переводить сигнал в зоровий образ, і ти говориш сам собі: «Я бачу маму», «Я бачу світ».

Рухом очей управляють спеціальні м'язи, розташовані з боків, зверху і знизу очного яблука. Для того, щоб ці м'язи добре працювали, потрібно періодично виконувати спеціальну гімнастику для очей. Зараз її проведе Ахметшина Сабіна.

III. Физминутку для очей по Базарній.

IV. Продовження формування знань

Учитель: - Ці корисні вправи для очей потрібно виконувати часто, в міру їх уставанія. А що ж ще благотворно впливає на зір? Про це нам розкажуть хлопці.

Учень 3: 1) Більше рухатися! (Слайд)

Головне правило профілактики - очі повинні відпочивати! А краще за все вони відпочивають, коли дитина рухається: гуляє, грає, займається спортом.

Учень 4: 2) Чим менше, тим краще (слайд)

Молодші школярі можуть проводити перед телевізором максимум 30-40 хвилин в день, а за комп'ютером і того менше - всього 15 хвилин. Для дітей старше 10 років час, проведений біля екрану, можна поступово збільшувати і довести до підліткового віку до півтори години в день, не забуваючи про регулярні перервах.

Учень 5: 3) Читання книг (слайд).

Учень 6: 4) Школяр повинен як слід висипатися (слайд)

Для дітей до 9 років норма - не менш як 10 годин сну на добу.

Учень 7: 5) Крім тривалого відпочинку очам потрібно давати коротку "перепочинок" під час виконання домашніх завдань.

Десятихвилинний "рухливий" перерва через кожні 30-40 хвилин, проведених за робочим столом, - відмінна розвантаження (слайд).

Учень 8: 6) Значне місце повинна займати вітамінна дієта (слайд)

Учень 9: 7) Робоче місце дитини має правильно висвітлюватися (слайд)

Вдень - яскравим, по можливості природним світлом, а ввечері - звичайною лампою розжарювання потужністю близько 60 ват. При цьому у правші і вікно, і настільна лампа повинні бути зліва, а у лівші - праворуч.

V. Практична робота

Учитель: - Хлопці, у нас на столах лежать прилади - ЛАБДІСКІ. За допомогою цього приладу зараз ми перевіримо, чи вистачає світла нашим очам в кабінеті. Ми вже знаємо, що по (гігієнічним правилам) СанПіН норма повинна складати - 450 Люкс.

(Діти вимірюють за допомогою ЛАБДІСКА рівень освітлення на робочому столі і на дошці)

VI. Продовження формування знань

Учитель: Головна рекомендація щодо збереження зору у дітей - це регулярне відвідування лікаря - офтальмолога.

Учитель: Дуже часто на прийом до офтальмолога приходять хлопці, з якими сталися ось такі історії.

(Учениці читають вірші)

Отримала двійку Алла.
Сльози капали з очей,
Рукавом їх витирала,
Допомагав їй цілий клас.
Ти запам'ятай, Алла, відразу -
В око легко внести інфекцію.
Око не чіпай рукавом -
Тільки чистеньким хусткою!

Дві подружки рано встали,
У дворі з піском грали.
Стали будувати містечко,
Куховарити разом пиріжок.
Набридло їм грати -
Стали вгору пісок кидати,
Але промчав вітерець
І заніс в очі пісок.
Терлі дівчинки очі,
Набігала в них сльоза,
Повіки спухнули, почервоніли,
Відкривалися ледве-ледве.
Словом, дуже страшний вигляд.
Лікар сказав: "Кон'юнктивіт".
І призначив припікання,
Краплі, мазі, промивання.
Обережним треба бути,
Щоб очі не засмітити!

Учитель: Очі - дуже вразливий орган людини, тканини ока дуже ніжні, тому не можна брудними руками терти свої очі, це занесе в них мікроби.

Учитель: У багатьох людей вже порушений зір: одні прищулюються, коли розглядають предмети, інші носять окуляри. Чому псується зір?

Учень 10: (слайд) в результаті роботи над проектом, ми з'ясували, що є кілька факторів, які шкідливі для очей:

  • спадкова схильність;
  • наявність хвороб;
  • характер харчування;
  • умови зорової роботи (освітленість робочого місця; вимоги до меблів);
  • навколишнє середовище та інше.

В наші дні додаткове навантаження на зір школяра нерідко дає неправильна організація роботи за комп'ютером. А основними причинами зниження зору серед школярів є значні зорові навантаження під час навчання і відсутність гігієни зору.

VII. заключний етап

Підсумок уроку. Висновки.

Учитель: Отже, добігає кінця наш консиліум. До яких висновків ми прийшли в результаті? (Відповіді)

Око має складну будову.

Якщо очей пошкодити, то відновити зір неможливо. Але зберегти зір при бажанні можливо!

Учитель: Ще раз давайте нагадаємо кілька правил, як зберегти наш зір.

  1. Прислухайся! Коли хочуть,
    Щоб річ служила нам без терміну,
    Недарма люди кажуть:
    «Зберігайте як зіницю ока!»
    І щоб очі твої, дружок,
    Могли надовго зберегтися,
    Запам'ятай два десятка рядків
    На цій ось сторінці:
  2. Око поранити дуже просто -
    Чи не грай предметом гострих!
    Очі не три, чи не засмічуй,
    Лежачи книгу не читай;
    На яскраве світло дивитися не можна -
    Теж псуються очі.
  3. Телевізор в будинку є -
    Дорікати не стану,
    Але, будь ласка, не лізь
    До самого екрану.
    І дивись не всі підряд,
    А передачі для хлопців.
  4. Не пиши, схилившись низько,
    Не тримай підручник близько,
    І над книгою кожного разу
    Не згинаються, як від вітру,
    Від столу до самих очей
    Повинно бути сорок сантиметрів!

Учитель: Щоб милуватися красою весняної природи, що прокидається, щоб бачити кожен день обличчя своїх близьких і друзів, щоб радіти сонечку і квітам ми повинні дотримуватися цих простих правил! І на завершення, на пам'ять наші хлопці подарують ось такий колаж з квітів (під музику діти прикріплюють свої квіти на плакат).

Бережи очі, як зіницю ока - - сценарій дня здоров'я - дрохва-Вентана, корпорація «російський

Мобільна природно-наукова лабораторія ЛабДіск ГЛОМІР з мультисенсорним реєстратором.

Бережи очі, як зіницю ока - - сценарій дня здоров'я - дрохва-Вентана, корпорація «російський

Фото з уроку: Діти за роботою з ЛабДіском (вимір рівня освітленості)

Вправи для очей

«Якщо Ваші очі втомилися»:

  1. Замруж очі, потім відкрий. Повтори 5 разів.
  2. В середньому темпі проробити 3-4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж в ліву сторону. Розслабивши очні м'язи, подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 1-2 рази.
  3. «Стрілянина очима». Рухайте очима вліво - вправо, вгору-вниз. Повтори 5-6 разів.
  4. Закрийте очі на 10-15 секунд. Можна провести масаж: закрийте повіки і круговими рухами пальців легко масажуйте їх протягом 1 хвилини.

«Для профілактики порушення зору»:

  1. Витягніть вперед руку. Слідкуйте поглядом за нігтем пальця, повільно наближаючи його до носа, а потім повільно відсуньте назад. Повторіть 5 разів. Подивіться вдаль в вікно 1 хвилину.
  2. Швидко моргнути. Закрити очі і спокійно, повільно рахуючи до п'яти. Повторити 1-2 рази.