Презентація до уроку
мета:- уявити учням ім'я С.І. Ожегова, значимість основного праці його життя - "Словника російської мови";
- розширити знання про типи словників;
- закріпити навички користування різними словниками та знання деяких понять і термінів, отримані на уроках російської мови;
- сприяти прояву учнями уважності і активності.
2. Комп'ютер, мультимедійний проектор, екран.
3. Електронна презентація.
1. Організаційна частина уроку.
На столах у учнів - мовні словники, зазначені в обладнанні.
Презентація не включена.
Звертаюся до дітей:
- на уроці вас чекає кросворд, будьте уважними, матеріал уроку допоможе в розгадки кросворду.
Прошу учнів назвати словники, з якими вони вже встигли попрацювати при підготовці до уроків в школі (в основному вони перераховують лінгвістичні словники і, звичайно ж, називають ім'я С. І. Ожегова).
Включити показ слайдів.
Позначити тему і мету уроку.
Зупинитися на висловлюванні Анатоля Франса про словнику: "Словник - це весь всесвіт в алфавітному порядку! Якщо гарненько подумати, словник - це книга книг. Він включає в себе всі інші книги, потрібно лише витягти їх з неї" [7, c.3] .
Запропонувати учням самим сформулювати, що таке словник.
Приступити до виконання завдань, зазначених на слайді:- в "Словнику синонімів російської мови" знайти синоніми слова "словник";
- в "тлумачному словнику російської мови" В.І. Даля знайти тлумачення слова "лексикон";
- в "Великому тлумачному словнику іноземних слів" знайти слово "вокабуляр";
- в "Шкільному етимологічному словнику російської мови" знайти слово "лексика";
- в "тлумачному словнику російської мови" С.І. Ожегова знайти тлумачення слова "словник".
Зачаття по черзі словникові статті різних словників.
Підкреслити, що кожен з використаних словників виконує свою певну функцію, дає інформацію про слові відповідно до свого призначення.
Що ж нам розповіли словники про слово "словник"?
Слово "словник" має два значення, запозичене нами з французької мови в
XIX столітті, а у французьку мову слово прийшло з грецької мови. Колись в російській мові замість слова "словник" говорили: словник, речник, словотолковнік, лексикон, вокабуляр.
Учні повинні назвати два основних типи словників: мовні та енциклопедичні, а потім визначити їх особливості.
Інформацію на слайді відкрити клацанням вже після того, як діти неточно відповідають на поставлене запитання або на підтвердження їх відповідей.
Мовні словники учні вже називали. Для порівняння показати їм, наприклад, "Великий енциклопедичний словник", "Енциклопедичний словник юного фізика". Порівняти словникові статті з заголовним словом "звук" в словнику Ожегова і в зазначених енциклопедичних словниках.
Для економії часу словникові статті зачитати бібліотекарю, а дітям зробити висновки:- у Ожегова ми знаходимо форму слова "звук" в родовому відмінку, вказівка на те, що дане іменник чоловічого роду і тлумачення слова в двох значеннях;
- в "Великому енциклопедичному словнику" коротко тлумачиться не слово, а поняття звуку як фізичного явища;
- в "Енциклопедичному словнику юного фізика" це поняття в галузі фізики описано дуже докладно.
Визначити основні правила користування словниками.
Підкреслити, що нічого подібного немає ні в якого іншого народу, крім нашого. У словнику Даля велика кількість народних (просторічних) слів, діалектизмів, термінів різних ремесел і професій. "Тлумачний словник живої великоросійської мови" В.І. Даля дозволяє простежити історію не тільки російської мови, а й історію всього нашого Вітчизни. Зараз безліч слів, які увійшли в цей словник, не вживається в сучасній російській мові, тому словник Даля називають ще своєрідним музеєм російського слова. Характер і призначення свого словника Даль пояснив в особливому примітці-епіграфі до нього: "Словник названий тлумачним, тому що він не тільки переводить одне слово іншим, але тлумачить, пояснює подробиці значення слів і понять, їм підлеглих".
Привести біографічні відомості про С.І. Ожегова.
Ожегова - прізвище уральська. Вона походить від слова "опік" (з наголосом на О) - так за старих часів називалася палиця, яку занурювали в розплавлений метал, щоб визначити ступінь його готовності до розливання.
Сергій Іванович говорив своїм дітям, що вони все походять від одного з демидовских кріпаків. Достовірно відомо, що дід Сергія Івановича понад півстоліття працював на Екатеринбургском заводі, мав чотирнадцять синів та дочок, і всі вони отримали вищу освіту. Виходить, тяга до знання, до науки у Ожегова - фамільна риса.
Визначити місце Н.Ю. Шведової в роботі над "Словником російської мови" С.І. Ожегова.
Після смерті Ожегова над поповненням і редагуванням "Словника російської мови" (c 9-го по 23-е видання) постійно працювала Наталія Юліївна Шведова.
В даний час словник Ожегова - це єдиний однотомний словник, що охоплює сучасну лексику російської мови. Останнє видання значно доповнене: словник включає 80 тисяч словникових одиниць, забезпечений докладною інформацією про правила російського словозміни і відповідними таблицями.
Закріпити матеріал уроку і матеріал, вивчений раніше на уроках російської мови по темі "Лексика" - вирішити кросворд. Але перш попрацювати над пошуком слова
"Кросворд" за завданням на 11 слайді.
Знайти слово "кросворд" в словнику Ожегова С.І. в словнику іноземних слів, в етимологічному словнику російської мови.
Уважно прочитати і осмислити словникову статтю, по черзі чітко зачитати словникову статтю кожного словника.
У чому відмінності словникових статей використаних словників? Яке завдання словника Ожегова? Зробіть висновок.- Словник Ожегова пояснює слово "кросворд", дає форму родового відмінка, вказує рід даного слова, призводить утворене від іменника "кросворд" прикметник чоловічого роду, закінчення прикметника жіночого і середнього родів.
- Словник іншомовних слів вказує, що прийшло слово "кросворд" з англійської мови, утворено воно від складання двох основ хрест + слово. далі роз'яснює значення.
- Етимологічний словник говорить нам, що запозичене слово "кросворд" з англійської мови в першій третині ХХ століття і складається з двох основ перехресний + слово.
Висновок: словник Ожегова є розумним, його завдання якомога повніше сказати про значення слова. Тому для уточнення значення слова, цілком достатньо словника Ожегова. Інші два словника теж чітко виконують свої функції, і, якщо є необхідність отримати більш повне уявлення про шуканому слові, краще скористатися кількома словниками, які добре доповнять один одного.
Вирішити кросворд. Похвалити найбільш активних учнів.
3. Заключна частина уроку.
Підкреслити значимість "Тлумачного словника російської мови" С.І. Ожегова через висловлювання К.І. Чуковського: ": я вірю, що створений ним чудовий словник послужить велику службу багатьом поколінням" [9, с.74].
Мабуть, немає жодного школяра в Росії, який би не звертався за допомогою до словника Ожегова. Тому слова К.І. Чуковського про значення словника, створеного С.І. Ожегова, є дуже доречним.
Зробити загальні висновки по темі уроку. У яких випадках слід звертатися до словників?
Оцінити роботу учнів на уроці.
Список використаних документів.
6. Потиха З.А. Розенталь Д.Е. Лінгвістичні словники та робота з ними в школі М. Просвещение, 1987.
7. Сергєєв В.М. Словники - наші друзі і помічники. - М. Освіта, 1984.