Декоративно-прикладне творчість - давнє ремесло

Презентація до уроку

Мета: Знайомство з гончарним мистецтвом, розвиток творчого експериментування при роботі з глиною на об'ємних предметах.

  • Розширити основи естетичної культури в процесі залучення дітей до художньо-творчої діяльності (робота з глиною).
  • Закріпити технологічні знання і вміння при роботі з глиною.
  • Навчити самим створювати прекрасне своїми руками.
  • Розвивати пізнавальний інтерес до вивчення народних промислів; творчі здібності дітей, художній смаку, уяву.

Матеріали до заняття. Глина, клейонки, баночки і серветки на кожну дитину.

Примітка. Заняття проводиться за круглим столом; кількість дітей 6-7 чоловік; в студії підготовлена ​​виставка робіт; проектор; екран; комп'ютер. На столах підготовлені глина, клейонки, баночки і серветки на кожну дитину.

  1. Бесіда з метою створення ігрової мотивації.
  2. Перехід до продуктивної діяльності.
  3. Виготовлення вироби.
  4. оцінка робіт

хід заняття

На екрані студії діти бачать знайомий місто?

Педагог: Знайомий місто ми з вами там уже били. Що це за місто і де він знаходиться? (Діти читають вірш)

Відповідь дітей: На питання педагога діти читають вірш по черзі.

Не за полем, не за лісом,
Навіть не за тією рікою,
Місто є по інтересам,
Де роздолля і спокій.

Майстри і майстрині
Там на вулицях живуть.
По гілках пурхають птиці,
А в горщиках квіти цвітуть!

Все тут зроблено руками!
Тут в пошані будь-яка праця!
Майстрині з майстрами
Вишивають, в'яжуть, шиють.

Їм відомо багато технік,
Як за кілька хвилин
З речей непотрібних, старих
Створити казковий затишок!

Пергамано, орігамі,
Квіллінг, бісер, декупаж.
Часто майструють ночами!
Праця їх - вищий пілотаж!

Якщо зусилля, які вам повірити,
Чекають Вас в гості майстра,
Розкривши всі навстіж двері
У світ чудес і ремесла!

Місто спритних і умілих,
Місто творчих умів,
Місто славних рукоділля,
Місто чудо-Майстрів!

Педагог: В цьому місті ми вже били в гостях у паперовій стрічки, а хто ж на цей раз нас заповіт в гості? Подивіться, на екрані з'явився якийсь дивний чоловічок? Хто це? Подивіться, скільки цікавих речей він показує нам? (На екрані з'являються предмети домашнього начиння, зроблені з глини, вироби з глини).

На екрані з'являється загадка про глину:

Якщо зустрінеш на дорозі,
Те загрузнуть сильно ноги.
А зробити миску або вазу -
Вона знадобиться відразу. (Глина) [1]

Педагог: Я зрозуміла, ми потрапили в гості до майстра Глінчік, я чула про цього майстра, але ніколи не була в його майстерні.

На екрані з'являється наступна загадка.

Педагог: Дивіться ще одна загадка від майстра Глінчіка.

«Був я на копанце, був я на топанце, був я на кружалі, був я на пожежі, був я на ошпарити. Коли молодий був, то людей годував, а старий став, сповивати став ».

Педагог звертається до дітей: Ви можете її відгадати?

Входять гості (хлопчик і дівчинка): Доброго дня!

Педагог: Доброго дня, Оленка сьогодні заняття не у вас. Ти щось хотіла?

Оленка. Так, я хотіла показати Повік з тридев'ятому царстві свої роботи.

Вовка: А чим ви тут займаєтеся?

Педагог: Хлопці так що ми тут займаємося?

Відповідь дітей: Ми знайомимося з різними видами мистецтв і вчимося різним ремеслам. Хочемо стати майстрами «золоті руки».

Гості: Я теж хочу, щоб мої руки стали золотими. Що для цього треба робити?

Педагог: Для початок, допоможіть відгадати нам загадку. (Повторюємо загадку)

Вовка з казки: Це пічної горщик.

Педагог: Знаєш, а ось нам не зрозуміло. Що таке «копанце», «топанце» ...

Відгадку пояснює хлопчик з минулого:

«Копанцамі» сільські гончарі називали яму або кар'єр, де видобували глину. «Топанец» - рівне місце у дворі або хаті, де глину топтали ногами, ретельно розминаючи і вибираючи потрапили в неї камінчики. Після такої обробки глина надходила на «кружало», тобто на гончарний круг, де вона набувала форму горщика або будь-якої іншої посудини. Коли ж горщик остаточно висихав, його відправляли на «пожежа», а точніше в піч, де після випалу він ставав твердий як камінь. А щоб горщик не вбирав влаг, він повинен був побувати «на ошпарити», його в гарячому вигляді опускали в рідку борошняну бовтанку.

Педагог: Дякую! На прикладі цієї загадки можна простежити весь шлях, який проходить глина, перш ніж стати керамічним виробом. Хлопці вам все зрозуміло? У другій частині загадки образно і коротко показана подальша доля готової глиняного посуду. Як пічної горщик може «годувати людей»?

Відповіді дітей: Люди використовують керамічну посуду для того, щоб їсти.

Педагог: А ось чому він в старості «сповивати став», навряд чи зрозуміло. Справа в тому, що в минулі роки господині не поспішали викидати старі тріснуті горщики. Їх обвивали вузькими розпареними стрічками берести, наче сповивали. Обвиті берестой горщики й інша глиняний посуд могли служити ще довгі роки.

Педагог: Скільки цікавого ми дізналися про глиняному посуді. Щоб зробити посуд з глини, використовували спеціальне пристосування, яке називається гончарний круг - верстат для формування посуду та керамічних виробів, що дозволяє використовувати інерцію обертання для створення форми виробів на гончарному крузі майстер витягує з цілого шматка глини, формуючи виріб. (Слайди робота гончара) Винахід і поширення гончарного круга призвело до появи і відокремлення фахівців-гончарів.

У сучасному виробництві кераміки гончарні кола майже не використовуються. В даний час в практиці керамічних майстерень і студій кераміки майже виключно застосовуються гончарні кола з електричним приводом. Основна конструкція гончарного круга практично не змінилася з найдавніших часів, зміни торкнулися в основному тип приводу.

Я вам хочу показати маленьку копію цього пристосування. Це сучасна копія і вона працює від електробатареек. Хлопці, ви хочете навчитися працювати на цьому на гончарному крузі, робити такі чудові речі які ви бачили? Але, на жаль коло у нас один. І доведеться працювати по черзі.

Вовка з казки: Я можу вирішити цю проблему! (Кличе двох зі скриньки, однакових з лиця).

Двоє зі скриньки: Здрасть, буде зроблено. (Вовка шепочеться з ними і вони йдуть з кімнати і приносять скриньку в якому, заготовки судин).

Педагог: Вовка, але хлопці хочуть стати майстрами «золоті руки», вони хочуть навчитися робити вироби на гончарному крузі, а тут для кожного готовий виріб.

Вовка: А що погано, ну-у-у, зате робити не треба вази вже все готове.

Педагог: Так, вази вже готові, але вони всі однакові. Давайте з вами прикрасимо вази і кожен зробить свою вазу неповторною, несхожу на всі інші.

Дивіться, і майстер Глінчік пропонує зробити творчу роботу. Подивіться, які вази в його майстерні. (На екрані слайди з вазами). Майстер не знає, що на минулому занятті ми були у художника в гостях, і кожен з вас намалював свій ескіз вази. Спробуємо за вашими ескізами прикрасити вази, виліпити малюнок.

Запрошую за робочий стіл і вас, Вовка і Оленка, думаю, Вовка, і твої помічники двоє зі скриньки не відмовляться приєднатися до нас. (Хлопці сідають за столи).

Виконання творчої роботи.

Перед початком роботи звернути увагу дітей, що глиняні вази ще не висохли і працювати з ними треба обережно.

Педагог: Глиняний вазу ми бачимо з усіх боків, тому і малюнок на вазі у вас повинен бути виконаний по колу.

Під час творчої роботи запитати дітей шлях, який проходить глина перш, ніж стати керамічним виробом.

Педагог: Хлопці давайте згадаємо, в як шматочок глини стає красивим керамічним горщиком?

Як називається пристосування, яке використовують для виготовлення глиняних виробів?

Як називають майстрів які працюють на гончарному крузі?

Педагог: Ви добре попрацювали, а головне - творили і вигадували. Але наша робота ще не закінчена. Перш ніж, ми зможемо використовувати наші роботи, що нам необхідно їх просушити і відправити «на пожежу». тобто в піч.

Вовка. Ви сказали, що мої руки стануть золотими, а вони стали брудними.

Педагог: Хлопці, про яку людину говорять: «У нього« золоті руки »».

Відповіді дітей: Це люди, які можуть перетворювати самі звичайний матеріал в корисні і красиві речі.

Педагог: У тебе була звичайною форми ваза, а ти дивись, яку красу зробив? Про тебе тепер можна сказати «Майстер золоті руки»