Дикорослі і культурні рослини, контент-платформа

Мета уроку: Вивчити особливості культурних і дикорослих рослин, навчити дітей розпізнавати їх; вчити працювати з гербарієм - уважно розглядати рослина; виховувати інтерес до польових рослин. устаткування:

1. Картини із зображенням дерев і чагарників: їли, яблуні,
агрусу, ялівцю, мати-й-мачухи, помідори, волошки.

2. Зелені і жовті фішки - у кожного учня
Хід уроку:

1.Організаціонний момент

2.Проверка домашнього завдання

- Згадайте, на які групи можна розділити рослини? (Дерева,

Деякі учні працюють за картками з індивідуальними завданнями: Картка 1 - Чим відрізняються тварини різних груп, заповніть таблицю:

Комахи Земноводні Плазуни

- Підкресліть дерева червоним олівцем, чагарники - синім, трави -
жовтим:

Слива, ялівець, ялиця, агрус, кульбаба, модрина, вишня. реп'ях, мати-й-мачуха, кедр, малина.

Решта наводять приклади рослин різних груп.

- А на які групи діляться рослини з вигляду листя? (Хвойні,
листяні)

- Заповніть схему. Чим відрізняються листяні рослини від хвойних?

.Вивчення нового матеріалу

31) Введення в тему

Сьогодні ми будемо говорити про рослини. Ми вже з вами знаємо, що всі рослини діляться на дерева, чагарники і трави. А сьогодні ми подивимося на рослини з іншого боку. Наприклад, чим відрізняються ялина і яблуня, агрус і ялівець, мати-й-мачуха і помідор?

- Але спочатку давайте згадаємо, яке значення для людини мають
рослини? (Рослини годують людини - яблуня, жито, пшениця, капуста,
смородина і т. д. рослини одягають людини - льон, бавовна. рослини лікують
людини - мати-й-мачуха, материнка, звіробій, береза. Рослини дають багато
корисних речей - меблі, будівництво будинків, паливо і т. д.)

Людина дуже тісно пов'язаний з рослинним світом. Є рослини, які людина сама висаджує, доглядає за сходами, збирає урожай, використовує в їжу. А є рослини, які ростуть незалежно від людини.

Ось сьогодні ми повинні виділити ці дві групи, на які можна поділити всі рослини.

- Отже, чим схожі і чим відрізняються ялина і яблуня? (Загальна дерева,
відмінність - ялина росте в лісі, яблуня - в саду, за нею доглядає людина, обидва
дерева приносять користь людині.)

- Чим схожі і чим відрізняються агрус і ялівець? (Загальна
чагарники, відмінність агрус росте в саду, за ним доглядає
людина. А ялівець - рослина лісу.)

- Чим схожі мати-й-мачуха і помідор? (Загальна - трав'янисті рослини,
мати-й-мачуха росте всюди, а помідор - в городі, людина садить,
доглядає, збирає урожай.)

- На які ж групи можна поділити всі рослини? (Перша група
рослини, які вирощує спеціапьно людина; друга група
рослини, які ніхто не садить, вони ростуть самі по собі. їх можна
зустріти всюди: в лісі, і на лузі, і на водоймі.)

Першу групу рослин називають культурними рослинами, а другу -дікорастущімі рослинами.

- Спочатку поговоримо про дикорослі рослини. До них відносяться і дерева,
і чагарники, і трави, які ростуть самі по собі, за якими не
доглядає людина, наприклад, дерева: береза, осика, тополя, сосна;
чагарники: шипшина, бузок, бересклет; трави: ромашка, кульбаба,
волошка.

2) Знайомство з дикорослими рослинами

Дітям показується гербарій і малюнок волошки.

Можна інсценувати легенду про волошку за допомогою ляльок або заздалегідь

- Хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про просте, але чудовому квітці.
Відгадайте, про яке квітці піде мова:

Колоситься в полі жито, Там в житі квітка знайдеш.

Яскраво-синій і пухнастий, Тільки шкода, що не запашний.

- Правильно, волошка. Послухайте, який вірш присвятив цьому
квітки удмуртський поет Флор Васильєв:

До краси байдужим він не був, Той, хто легким рухом руки, Як осколки бездонного неба, Кинув в сліпу жито волошки.

У цьому жовто-зеленому морі - Сині острівці.

Дивиться небо поглядом закоханим На дітей своїх, на волошки.

Синій колір не корисний, чи не хлібний, Є інші квіти і кольору, Але буває часом цілющою Не корисна їхня краса.

Розумію, що хліба заважають, розумію, що бур'яни, Але як поле вони прикрашають, Блакитні очі - волошки.

- Хлопці, якими словами поет описує волошки, з чим він їх порівнює?
(Осколки бездонного неба, сині острівці, діти неба, блакитні очі)

- Скажіть, а чому Ф. Васильєв називає волошки бур'янами? (Коли
волошок занадто багато, вони заважають рости колосьям хліба)

Так, волошки не приносять користі людині, навпаки, заважають рости хлібу, і все-таки волошки в народі улюблені. Ці квіти чарівні, сині, як небо, багато збирають, плетуть з них вінки. Про волошка народом придумано багато пісень і легенд. Зараз ми покажемо вам одну українську легенду (див. Додаток до уроку).

У народі говорили, що вдячна нива (поле, де росте хліб) подарувала неба волошки в подяку за дощову воду, без якої не визріють хлібні колосся.

Учитель або заздалегідь підготовлені учні можуть розповісти історії та дикорослих травах (див. Додаток до уроку).

Жив один садівник, Він розвів город, Приготував старанно грядки. (Копають грядки)

Він приніс валізу,

(Показують, як він ніс чемодан) Повний різних насіння, Але змішалися вони безладно. Настала весна, І зійшли насіння -

(Діти присіли, потім встали) Садовод милувався на сходи.

(Захоплюються) Вранці їх поливав,

(Поливають) На ніч їх переховував

(Вкривають) І берег від холодної погоди

(Діти сідають, вчитель продовжує)

Але коли садівник

Нас покликав в город,

Ми глянули і все закричали:

- Ніколи і ніде,

Ні в землі, ні у воді

Ми таких овочів не зустрічали!

Нам такий город,

Де на грядках, засіяних густо,

Редісвекла, чеслук і репуста.

4) Робота за підручником

- А тепер ми дізнаємося, які ж ще бувають рослини крім дикорослих.
Відкрийте підручники на сторінці 62. розгляньте малюнок. Назвіть
зображені рослини.

- Накрий зеленими фішками дикорослі, а жовтими - культурні
рослини.

Діти виконують завдання.

- А зараз допоможіть мені скласти схему, підберіть рослини до кожної
групі:

Крім цього, культурні рослини можна розділити на інші групи. А зробити це нам допоможе гра «Знайди пару».

На дошці - картки зі словами: цибуля, груша, картопля, пшениця, слива; льон, жито, півонія, бавовна, нарцис.

Учитель бере одну з карток (наприклад, пшениця), діти вибирають другу картку з рослиною, яке може скласти пару (жито), так як подібно за місцем вирощування, призначенням і т. Д. Вибираючи другу картку, діти пояснюють, чому вибрали саме її .

Діти: Жито і пшениця. Ростуть на полях. З них роблять борошно і крупу. Учитель: Кожен день ти їси хліб. Його печуть з борошна, а борошно отримують з зерен пшениці, жита, ячменю, вівса. Вони називаються зернові рослини.

Учитель може докладніше розповісти про зернових рослинах, що вирощуються на полях (див. Додаток до уроку) Діти: Груша і зливу. Це фрукти. Вони ростуть в садах.

Учитель: Правильно, такі рослини називаються плодові. До них відносяться не тільки фруктові дерева, а й чагарники, і трави, що дають нам плоди. Назвіть їх. (Смородина, малина, суниця) Діти: Лук і картопля. Це овочі. Вони ростуть на полях, в городі. Учитель: Правильно, такі рослини називають овочеві. Наведіть свої приклади овочевих рослин. (Буряк, капуста, морква, часник) Діти: Льон, бавовна. З них роблять тканину.

Учитель: Такі рослини називають прядильні. Це дуже цінні рослини, що дають прекрасне волокно, з якого виробляють тканини: ситець, сатин, бязь, трикотаж. постільна білизна та вафельні рушники - це все льон і бавовна.

Діти: Півонія, нарцис. Це квіти. Вирощують на клумбах для краси. Учитель: Вони називаються декоративними рослинами. Приведи свої приклади. (Флокс, тюльпан, гладіолус)

4.Закрепленіе вивченого

Для закріплення пройденого матеріалу можна виконати завдання 1, 2 в зошиті (с. 12)

- Відгадайте, про яких культурних рослинах йдеться в загадках, і до якої
групи вони належать:

Що червоно зовні, Біло всередині

З зеленим чубчиком на голові?

Влітку - в городі, Свіжі, зелені, А зимою - в бочці, Міцні, солоні. (Огірок)

Золота голова, Велика, важка. Золота голова Відпочити прилягла. Голова велика, Тільки шия тонка. (Гарбуз)

Будинок зелений затісний: Вузький, довгий, гладкий. У будинку поруч сидять Круглі хлопці. Восени прийшла біда - Тріснув будиночок гладкий, Поскакали хто куди Круглі хлопці. (Горох)

Як наділу сто сорочок, захрумтіла на зубах.

(Капуста) - Правильно, все це - овочеві рослини

- Про які групах культурних рослин ми сьогодні говорили? (Овочеві,
плодові, зернові, декоративні, прядильні)

- Наведіть по два-три приклади рослин кожної групи

1. Заповніть схему (впишіть 3-4 рослини кожної групи)