Тема: «Доброта, ввічливість дружба».
Цілі: Формувати в учнів уявлення про доброту, ввічливості, дружбу, хороших і поганих вчинках.
Розкрити поняття: доброта, ввічливість, дружба.
Формувати моральні якості і оціночні судження, виховувати культуру спілкування.
Виховувати почуття товариства, взаємопідтримки і співчуття, прагнення до кращого, вчити здійснювати благі справи.
Вчити розпізнавати героїв і персонажів художніх творів, у яких є такі якості особистості, як доброта, ввічливість, чуйність.
Розвиток творчих здібностей, мислення, пізнавального інтересу.
Виховання добрих, ввічливих, дружніх відносин один до одного.
Вчити розпізнавати героїв і персонажів художніх творів, у яких є такі якості особистості, як доброта, щедрість, чуйність.
Устаткування: презентація, картки з прислів'ями.
Хід заняття.
Учитель: Доброго дня, дівчатка і хлопчики! Сьогодні ми проводимо незвичайний класна година. І почнемо ми класна година з незвичайного персонажа дитячого мультфільма.Посмотріте на екран. Дізналися? Хто ж це? З якого мультфільму цей казковий персонаж? Відповіді дітей: (Пригоди кота Леопольда).
Відповіді дітей: добрий, ввічливий, акуратний, він не відповідає злом на зло.
Учитель: Подивіться уважно на кота Леопольда, опишіть вираз його обличчя.
Діти дають опис рис обличчя, а вчитель записує на дошці: очі, усмішка привітні, добрі.
Учитель: А чому він часто посміхається? Який кіт Леопольд?
Він, по-вашому, добрий кіт?
Відповіді дітей: Добрий завжди привітний, ввічливий, він щасливий.
Учитель: А хто коту Леопольду весь час псує життя, будує підступи, здійснює бридкі і злі вчинки?
Відповіді дітей: Це миші.
Учитель: Вони, по-вашому, які?
Відповіді дітей: злі.
Учитель: Так, про що ми з вами поговоримо? Відповіді дітей: Про добро і зло.
Сьогодні ми поговоримо з вами про добро, дружбу.
Тема нашого класного години так і називається: «Доброта, ввічливість, дружба»
Я не сумніваюся в тому, що ви добрі, ввічливі і вмієте дружити. Що означають ці слова доброта, ввічливість, дружба. (Відповіді дітей)
Сергій Ожегов дав таке визначення цих слів:
(Слайд) Доброта - чуйність, співчуття, дружнє ставлення до людей; все позитивне, добре, корисне.
1уч. У будинку добрими справами зайнята,
Тихо ходить по квартирі доброта.
Утро доброе у нас,
Добрий день і добрий час,
Добрий вечір, ніч добра,
Було добре вчора.
І звідки, запитаєш ти,
У будинку стільки доброти,
Я тобі відповім прямо:
Це мама, мама, мама!
- У кожному з нас є маленьке сонце. Це сонце-доброта. Добра людина любить людей і допомагає їм. Він любить природу і охороняє її. Добра людина любить тварин і захищає їх
Доброта - ознака сили, великодушності. Але добра протистоїть зло, і між ними постійно йде боротьба. Мета життя кожної людини полягає в тому, щоб перемогти зло і принести в світ добро. Існує безліч казок, які вчать нас бути добрими, ввічливими і справедливими, вміти боротися зі злом. У казках добро завжди перемагає зло, а добрі люди завжди красиві. Все життя, з самого дитинства, людина пізнає «що таке добре і що таке погано». Люди розуміють: за все, що для тебе роблять хорошого, треба платити добром і душевним теплом.
Відповіді дітей: «Червона шапочка», «Спляча красуня», «Попелюшка» - Шарль Перро. «Снігова королева», «Дюймовочка» - Андерсен.
Відгадайте казки, в яких згадується про добро і зло.
З'явилася дівчинка в чашечці квітки.
А була та дівчинка трохи більше нігтики.
В горіховій шкаралупі дівчинка спала,
Ось яка дівчинка, як вона мала!
Хто читав про це книжку і знає дівчинку-малу?
Тут синє море, тут берег морський.
Старий вийшов до моря, він невід закине,
Кого-то зловить і щось попросить.
Про жадібної старій розповідь тут піде,
А жадібність, хлопці, до добра не веде.
І випаде справа все тим же коритом,
Але тільки не новим, а старим, розбитим.
ВІДПОВІДЬ: "Казка про рибака і рибку" - А. С. Пушкін
3.Кто-то за кого-то схопився міцно,
Ох, не витягнути, ох, засіла міцно.
Але ще помічники скоро прибіжать,
Переможе упряміцу дружний спільна праця.
Хто засів так міцно? Хто ж це ... (ріпка)
Я біжу, біжу, біжу,
Запізнитися я не можу!
Я на вовка поскачемо,
На орле я полечу!
Не боюсь хвилі морської,
Не боюсь гори, крутий.
Я лечу, пливу, скачу, -
Всім хворим допомогти хочу!
ВІДПОВІДЬ: Доктор Айболит
5.Ви знаєте дівчину цю,
Вона в старій казці оспівана.
Працювала, скромно жила,
Чи не бачила ясного сонечка,
Навколо - тільки бруд і зола.
6.Xолодной крижинки злий осколок
Її правління вік не довгий,
Коли є добра душа.Снежная королева
Учитель: Що перемагає в цих казках? Відповіді дітей: Дружба, доброта, допомога, любов
Як би життя ні летіла -
Днів своїх не шкодуй,
Роби добру справу
Заради щастя людей.
Щоб серце горіло,
А чи не жевріло в імлі,
Роби добру справу -
Тим живемо на землі.
учитель:
Добрі слова - це квіти людської душі. І не скупіться роздавати ці квіти оточуючим.
Хлопці, я хочу з вами провести гру "Давайте говорити один одному компліменти" .Учащіеся сидять на стільцях по черзі подають один - одному руки і роблять комплімент (хвалять за що - то).
3уч.
Слова пречудові ці
Почути кожного дуже радий,
Доголять дорослі і діти
І посміхнутися вам поспішають.
Добридень! - тобі сказали.
Добридень! - відповів ти.
Як дві ниточки зв'язали -
Теплоти і доброти.
Вітаю! - ти скажеш людині.
Вітаю! - посміхнеться він у відповідь.
І, напевно, не піде в аптеку
І здоровим буде багато - багато років.
За що ми говоримо «спасибі»?
За все, що роблять для нас.
І ми пригадати не змогли б -
Кому сказали, скільки раз спасибі?
6уч.
Скасувати, чи що слово «будь ласка» -
Повторюємо його щохвилини.
Ні, мабуть, що, без «будь ласка»
Нам стає незатишно.
7уч.
Ці слова всім відомі давно,
Бачиш - вони і прості і не нові.
Але я ще повторю все одно:
Добрі люди, будьте здорові!
Учитель: Подивіться на слайд, що там написано? Прочитайте їх уважно. (Прислів'я). Про що ці прислів'я? А які прислів'я про добро знаєте ви.
(Слайд) Добре слово - що дощ в посуху.
Добре слово - дорожче багатства.
Чи не одяг прикрашає людину, а його добрі справи.
Чи не хвалися сріблом, а хвалися добром.
Не шукай краси - шукай доброти.
Учитель: У вас на столі є прислів'я і приказки, але вони переплуталися.
- Допоможіть мені знайти «половинку» прислів'я або приказки про добро.
(Робота по групах. Діти збирають прислів'я, надруковані на картках)
Робити добро фарбують людини.
Добрі справи поспішай.
Без добрих справ людей.
Світ не без добрих немає доброго імені.
Зробивши добро нікому.
Худо тому, хто добра не робить не хвалиться.
Учитель: - Добра людина не може бути злим, грубим, жорстоким. Він проявляє увагу і турботу до інших людей. Чому не у кожної людини, виходить, бути добрим? (Відповіді дітей). Щоб це вийшло, необхідно часто міркувати про свої вчинки.
Учитель.
Добрим бути зовсім не просто.
Чи не залежить доброта від росту
Чи не залежить доброта від кольору.
Доброта НЕ пряник, чи не цукерка,
Доброта приносить людям радість
І натомість не вимагає нагороди.
- А, як ви думаєте, чи важко бути уважними, ввічливими, добрими один до одного? Хто з вас знає, що таке ввічливість? Яким повинен бути ввічлива людина?
(Слайд) Ввічливість - це дотримання правил пристойності, уміння вести себе так, щоб іншим було приємно з тобою спілкуватися.
Учитель: Кожен ввічлива людина, незалежно від його віку, знаком і дружить з ввічливими словами. Для тогощоб бути ввічливим і доброю людиною, потрібно не тільки вживати "Ввічливі слова", але і вживати їх правильно, ласкаво, ніжно.
- А як ви думаєте - від чого залежить сила цих слів? Їх сила залежить від того, як саме вони сказані, яким голосом - спокійним і привітним або грубим і нечемним. Якщо ви будете говорити ввічливі, добрі слова з байдужим обличчям, то людина не повірить в вашу доброзичливість і іскренность.Назовіте які ввічливі слова ви знаєте?
Учитель: - Ну ось, «ввічливі слова» ми згадали.
- Хлопці, ви все ходите в цю школу. вчіться разом вже другий рік. Що вас об'єднує крім ввічливості і доброти? (Відповіді дітей). Вірно, вас ще об'єднує дружба.
- А може хто - то з вас може сказати, що таке дружба? Як ви розумієте, що таке дружба?
(Слайд) Дружба - близькі стосунки, засновані на взаємній довірі, прихильності, спільності інтересів.
Дружба - головне чудо завжди,
Сто відкриттів для всіх нас таїть,
І будь-яка біда - не біда,
Якщо поруч друзі справжні!
учитель:
- Що, по-вашому, думку, краще для людини: мати одного справжнього друга або безліч знайомих і приятелів? (Висловлювання дітей)
- Послухайте ситуацію і висловіть свою мненіе.Рассказ "Друзі".
Одного разу Саша приніс в школу електронну гру "Футбол". До нього одразу ж підбіг Максим і закричав: "Ми ж з тобою друзі. давай разом грати! ".
- Давай! - погодився Сашко.
Підійшли й інші хлопці, але Максим затулив від них гру.
- Я - Сашин друг! - гордо сказав він. - Я буду з ним грати.
На другий день Денис приніс в клас трансформерів. І знову першим біля нього опинився Максим.
- Я твій друг! - знову сказав він. - Будемо разом грати.
Але тут підійшов Сашко.
- Ні, не приймемо, - сказав Максим.
- Чому? - здивувався Саша. - Ти ж мій друг, сам вчора говорив.
- Те вчора, - пояснив Максим. - Вчора у тебе гра була, а сьогодні у нього роботи. Сьогодні я з Денисом дружу!
- Чи вважаєте ви Максима справжнім другом? Чому?
Висновок: Окремі хлопці схильні до дружби тільки з тими, від яких можна щось дістати: іграшки, марки, книги і т.п. Ці хлопці живуть за правилом: "Ти мені - я тобі". Дружити потрібно не для того, щоб він (друг) тобі щось хороше зробив, не тому, що це вигідно, а тому, що ця людина тобі близький, близькі його інтереси, погляди, внутрішній світ.
Учитель: Наш клас - це сім'я, а в сім'ї завжди все дружні, добрі, ввічливі. Нікому не секрет, що є хлопці, які називають один одного грубими словами. Дражниться, ображають один одного. Давайте не будемо думати, хто гірше поводиться, а просто станемо все краще. Треба завжди пам'ятати, що від доброго слова у людей стає тепло на серці. А від злого слова дружба може зруйнуватися в одну мить. Недарма в народі кажуть: «Слово лікує - слово і ранить»
Потрібно постійно стежити за своєю поведінкою, розуміти як вести себе в різних ситуаціях, не ображатися, якщо дорослі або товариші роблять вам справедливі зауваження.
Хлопці, давайте з вами виробимо правила дружби (слайд)
Повісити В НАШОМУ КУТОЧКУ і постаратися ЦІ ПРАІВЛА ВИКОНУВАТИ:
Один за всіх і всі за одного.
З хорошим другом веселіше при удачі, легше в біді.
Завжди бути відвертим з одним;
Треба бути постійним у великій дружбі;
Не треба міняти друзів;
Чи не сварися і не сперечайся з одним через дрібниці.
Чи не ябедничай, краще сам поправ.
Чи не зазнавайся, якщо у тебе щось дуже добре вийшло.
Не гнівайся і не падай духом, якщо у тебе щось не вийшло.
У розмові, в грі не будь грубим, не кричи.
Учитель: Існує багато правил про дружбу, але це - основні. Якщо ви будете дотримуватися цих правил, то станете справжніми друзьямі.Потреніруемся в їх виконанні (вивішується в класний куточок правила).
- Друзі, я пропоную вам пограти в гру «Рука дружби» (під музику) діти на аркушах обводять свою руку. На долоньці можна написати своє ім'я. Пропонується на пальчиках написати свої достоїнства і хороші якості. Прикріплюємо руки на дошку.
- Ми все протягнули руку дружби одне одному. Склали хоровод дружби.
На згадку про наше свято я хочу кожному з вас подарувати чарівну ромашку. Нехай ніколи до вас в серце не зможе пробратися зло, ненависть, грубість.
Учитель: Наш класний годину добігає кінця. Давайте згадаємо, про що ми сьогодні говорили? (Про ввічливість, доброту, дружбу)
У висновку хочеться сказати такі слова:
Треба, треба добрим бути
І в біді один одного не забути,
І закрутиться Земля швидше,
Якщо станемо ми хоч трішки добріші!
Доторкнися до мене добротою,
І хвороби змиє хвилею,
І печаль обійде стороною,
Озарится душа красою ...