Конспект заняття з дослідно - експериментальної діяльності: Фокуси повітряної кульки
Розробила вихователь Мадоу дитячий сад №2 г.Златоуст Богданова Анастасія Вікторівна.
Матеріал призначений для вихователів дитячих садків, вчителів початкових класів, педагогів додаткової освіти і дбайливих батьків.
Ці досліди можна проводити з дітьми старшого дошкільного і молодшого шкільного віку.
Форма навчання: нетрадиційне заняття з дослідницької діяльності дітей.
Мета: Розширити кругозір дітей дошкільного віку про повітряній кулі, його властивості та можливості.
Завдання: 1. Розвивати мова, увагу, інтерес до процесу дослідження.
2. Ознайомити дітей з повітряною кулею, з властивостями повітря (вага повітря), c найпростішим розвитком статичної електрики.
3. Виховувати стійкий інтерес і повагу до дослідницької діяльності.
Матеріали та обладнання: Повітряні кульки (в тому числі з тонкої і товстої гуми для порівняння), ваги важелів (при відсутності ваг, паличка, перев'язана по центру мотузкою), шматочок плоского гумового джгута, клаптики від лопнули кульок (за кількістю дітей) листок паперу , дві або три однакові пластикові пляшки, металева добре заточена спиця, скотч.
Попередня робота: Запускали з дітьми в небо «Китайських ліхтарів», спостерігали за ними.
Підготовча робота: В одній з пластикових пляшок зробити невеликий отвір, надути кульку і наклеїти по квадратику прозорого, широкого скотча з різних сторін кульки.
Хід спільної діяльності:
організаційний момент
Хлопці, скоріше розсаджуйтеся на свої місця, нас з вами чекає захоплююча робота.
1 частина, вступна
Вихователь: А ось, що ми будемо вивчати, вам доведеться відгадати:
твій хвостик
Я в руці тримав,
Ти полетів -
Я побіг.
Його тримаю за поводок,
Хоча він зовсім не щеня
А він зірвався з повідця
І полетів під хмари.
Круглий, гладкий, як кавун ...
Колір - будь-який, на різний смак.
Коль відпустиш з повідця,
Полетить за хмари.
Сьогодні все радіє!
В руках у дітвори
Про т радості танцюють
Повітряні. (Кулі)
2 частина, практична
Вихователь: Правильно, це повітряні кульки! А хто з Вас знає, з чого роблять повітряні кулі?
Правильно, з гуми. Давайте розглянемо шматочки гуми, від повітряних куль, які вони? (Тягнуться, рвуться, вони різнокольорові). Правильно, гума тягнеться і при великому навантаженні може порватися.
А ось подивіться шматочок товстої гуми навіть я порвати не можу. (Діти теж пробують на міцність)
досвід №1
Пропоную провести досвід з надуванням кульок. (Дві дитини надувають кульки, один з тонкої гуми, а інший з більш товстої.)
Ви помітили різницю? Як надувалася Сашин кулька? (Легко, швидко) А Димин? (Сяк-так, важко) Звичайно, а як ви думаєте, чому?
Вони виготовлені з матеріалу різної товщини. А скажіть будь ласка, який кулька швидше лопне, якщо його сильно надути? (З тонкої гуми, по тому, що тонке рветься швидше, а товста гума важче розтягується, з цього ця кулька гірше надувалася.)
Молодці! А ви знаєте, що є великий літальний апарат, який дуже схожий на наш кулька, і назва у нього таке ж - повітряна куля.
Цей літальний апарат складається з величезного міцного кулі і кошики в якій подорожують люди. І літати йому допомагає тепле повітря знаходиться всередині, який піднімає куля в гору. Приблизно так само, як китайські ліхтарики, які ми з вами запускали.
досвід №2
Усюди нас з вами оточує повітря. А чи замислювалися ви - скільки важить повітря? (Анітрохи) Може перевіримо ваше припущення? Для цього знадобляться ось такі ваги і дві кульки. Один кулька ми надуємо. Скажіть, що у нього всередині? (Повітря) Кульки однакові, але в одному знаходиться повітря, зараз перевіримо однаковий у них вага? (Кульки кріпляться до ваг) Ну, що ви скажете? (Кульку з повітрям важче) Правильно, кулька з повітрям важче, значить повітря має вагу.
Вихователь: пропоную трохи відпочити.
динамічна пауза
Ми весело і дружно (діти марширують)
Надуємо куля повітряна (хлопці роблять глибокий вдих носом, при цьому надувають живіт, немов це повітряна кулька)
Шарик червоний, кулька синій (робиться видих ротом, при цьому здути живіт, втягнувши його в себе)
Надуваємо сильно-сильно.
Вдих-видих, видих-вдих (робиться глибокий вдих, короткий видих, ще короткий видих і знову вдих носом),
Полетів наш кулька - «ОХ»!
досвід №3
Виявляється, звичайний кулька може працювати, як магніт. Тільки притягує він не метал. Перевіримо? Потрібно потерти кульку про волосся. (Вибирається доброволець з короткою стрижку, про голову якого натирається кульку) Ми нарвали папір на невеликі шматочки, подивимося, що буде, якщо до них піднести кулька. (Вони примагничивается!) Подивимося, що ще притягує намагнічений кульку. (Підносимо до голів дітей, магнітить волосся)
А ще його можна прикріпити до стіни. (Підносимо кульку до стіни, він висить)
3 частина, підсумкова
Сьогодні ми провели кілька дослідів з повітряними кульками. Що нове ви дізналися на нашому занятті? (1.резіна з якої виготовляють кульки, буває різна по міцності; 2.Що повітря має вагу; 3.Якщо кулька потерти про волосся він може притягати деякі предмети.
Молодці! Ви все добре засвоїли. І на останок я покажу вам фокус. (Демонструється фокус з протикає кульки.)
Секрет цього фокуса, відкрию на наступному занятті, а поки кожному з вас в подарунок по кульці.
Дякую за увагу!