Герої нашого часу чому не варто лаяти збірну Росії

В черговий раз завищені очікування від виступу національної команди породили хамські рефлексії за підсумками її вильоту. «РБК-Спорт» пояснює, чому третє місце в групі на Кубку конфедерацій і поразки від Мексики і Португалії - ніякий не провал.

Федір Смолов сумно брів в сторону трибун після фінального свистка матчу з Мексикою, що перекреслив надії збірної Росії на вихід з групи. Він - головна зірка російської команди на Кубку конфедерацій - підняв руки вгору, щоб поаплодувати уболівальникам, і раптом заплакав. Заплакав не тому, що трибуни почали улюлюкати у відповідь і проклинати збірну Росії. Навпаки - вболівальники, що після поразки від Португалії, що після невдачі з Мексикою, влаштували команді овацію. Цей клубок у горлі і хлинули слідом за ним емоції Смолова від образи. Йому було щиро шкода розчаровувати тих людей, які вірили в нього і збірну на домашньому турнірі.

Нападаючий збірної Росії Федір Смолов (Фото: Mike Kireev / ZUMAPRESS / Global Look Press)

Ігор Акінфєєв, який допустив жахливу помилку в той момент, коли російська команда ще мала шанс на успіх в грі з Мексикою, вже пізно ввечері після гри виринув з роздягальні і нагальним кроком пройшов до автобусу. Стовпів у загородження натовп заголосила: «Ігоре! Ігор! Дякую! »Воротар, якому ще секунду тому хотілося скоріше сховатися в надрах автобуса і заритися в свої думки, намагаючись викинути з голови хоч щось, пов'язане з минулим матчем, обернувся і пішов спілкуватися з уболівальниками.

Воротар збірної Росії Ігор Акінфєєв (Фото: Igor Russak / ZUMAPRESS / Global Look Press)

Юрій Жирков (праворуч) покидає поле після видалення (Фото: Офіційний сайт РФС)

«Ваші очікування - ваші проблеми»

З якого дива збірна, яка грає на турнірі без кількох ключових футболістів на кшталт Дзагоєва і Березуцького, повинна виходити з групи з діючими чемпіонами Європи і командою, яка шість разів поспіль пробивається в плей-офф чемпіонату світу. Ви серйозно так вважаєте? Ви серйозно думаєте, що битися один тайм на рівних з Кріштіану Роналду, Бернардо Сілвою, Чічаріто, Гуардадо і дос Сантосом - це норма, а помилки і пропущені голи в наступному таймі - це провал і катастрофа? Не варто ставити питання так, що збірна Росії не вміє грати вирішальні матчі. Все набагато простіше: сильніша команда перемагає більш слабку.

Захисник збірної Росії Георгій Джикия (ліворуч) проти капітана португальської команди Кріштіану Роналду (Фото: Офіційний сайт РФС)

На Кубку конфедерацій збірна Росії билася і намагалася. Причому це не ефемерні, а цілком собі піддаються вимірам поняття. Віктор Васін і Георгій Джикия в матчі проти Португалії на двох виграли чотири єдиноборства у Кріштіану Роналду, програли два. Тобто захисники, які ще півроку тому маринувалися в «Уфі» і «Амкар», по суті закрили ікону сучасного футболу, нев'янучу машину, чиєю мотивації і люті в 32 роки вистачає і на «Барселону», і на «Ювентус», і на збірну Росії, і вистачить на будь-якого суперника, який виходить проти Кріштіану Роналду!

Скажемо навіть більше - збірна Росії на Кубку конфедерацій стрибнула вище голови. Рік тому вона абсолютно по справі поступилася Словаччині і була знищена Уельсом - тими самими суперниками, яких, на думку переважної більшості уболівальників, повинна була обігравати або на худий кінець грати з ними внічию. Зараз у себе вдома російська команда на десять хвилин замикала на чужій половині поля португальців і весь тайм перегравала кращу команду Південної Америки. 12-10 за ударами по воротам в грі з Португалією - досить рівний показник. 6-0 за ударами в площину воріт в тій же зустрічі говорять якраз про те, що одні нагнітають, створюють підходи і моменти, а інші вміють ще й перетворювати їх у голи.

Олександр Самедов (№ 19) відкриває рахунок в матчі росіян зі збірною Мексики (Фото: Marcelo Machado de Melo / imago sportfotodienst / Global Look Press)

Час незамінних пройшло

Окрема розмова про епізод, який в момент перетворив матч з Мексикою з повного надії на перемогу в програний. Жахлива помилка Ігоря Акінфєєва, знову не розрахував відстань до м'яча і пропустив гол на початку другого тайму. На вікіпедії, наприклад, після дивного рішення воротаря винести м'яч не головою, а що є сили пробити ногою в груди супернику, за запитом Ігор Акінфєєв спливає фраза «російський боєць, чемпіон UFC у середній вазі». Але це все жарти. Печаль же в тому, що Акінфєєв провалює вже другий великий турнір з трьох. На чемпіонаті світу в Бразилії збірна Росії пропустила три голи, і в двох з них була пряма вина воротаря. Стільки ж побувало в наших воротах і на Кубку конфедерацій, і тут відсоток браку виявився навіть вище: Акінфєєв взяв на себе провину і в голі Кріштіану Роналду, хоча, по совісті, цілком міг її розділити з захисником Кудряшовим.

Зовсім недавно пауза у виступах за збірну, взята Василем Березуцьким і Сергієм Ігнашевич, сприймалася як катастрофа. Більше десяти років ми звикли бачити їх в основному складі і вважали, що за ними порожнеча. Віктор Васін і Георгій Джикия доводять, що це не так. Кубок конфедерацій показав - прийшов час розвінчати міф про незамінність Акінфєєва. Це ні в якому разі не означає, що Ігорю пора припиняти кар'єру в збірній Росії - це значить, що треба пробувати інших.

Так, Акінфєєв до 31 року побив практично всі можливі рекорди надійності вітчизняного футболу. У нього тепер більше сухих матчів у чемпіонатах Росії, ніж у легендарного Ріната Дасаєва, більше «сухарів» за збірну, ніж у великого Льва Яшина. Але який у цьому сенс, коли твої команди не виходять з груп в Лізі чемпіонів і на чемпіонатах світу та Європи? В кінці минулого року в російському хокеї відбулася епохальна подія: Сергій Мозякин побив «вічний» рекорд результативності Бориса Михайлова. Буквально через кілька хвилин після шайби форварда «Магнітки» я набрав Борису Петровичу і попросив його порівняти своє досягнення з мозякінскім. 70-річна легенда проявив себе надзвичайно дипломатом і від порівнянь відмовився. «Я - найрезультативніший форвард свого часу, Мозякин - свого», - уклав Михайлов.

Воротар збірної Росії Ігор Акінфєєв (Фото: Marcelo Machado de Melo / imago sportfotodienst / Global Look Press)