Інформаційні технології на уроках біології

Мета: розкрити механізм вдиху і видиху, а також механізми регуляції дихальних рухів.

  • Роз'яснити механізм вдиху і видиху.
  • Сформувати поняття про життєву ємність легенів.
  • Сформувати уявлення про регуляцію дихальних рухів.
  • Продовжити формування фізичного виховання через позитивну роль фізкультури в розвитку дихальних м'язів.
  • Розвиток логічного мислення через рішення проблеми
  • Розвиток мови при відповідях учнів на питання.

Обладнання: таблиця «Будова дихальної системи», мультимедійна презентація (Додаток 1), картки із завданнями (Додаток 2).

Учні повинні знати / розуміти:

  • Поняття дихальні руху і їх причини
  • Механізми регуляції дихання.
  • Пояснювати роль хімічних речовин в регуляції дихання
  • Виявляти залежність обсягу легких від частоти дихальних рухів.
  • Пояснювати роль фізичних вправ для збільшення ЖЕЛ
  • Аналізувати та оцінювати різну інформацію у вигляді таблиць і схем, робити висновки на основі даної інформації.

1. Організаційний момент. Привітання (3 хвилини)

2. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування (5 хвилин)

  1. Яку роль в організмі людини відіграє кисень?
  2. В чому полягає основна функція дихальної з системи?
  3. Якими органами вона утворена?
  4. В якому органі дихальної системи відбувається газообмін? Які особливості будови цього органа?
  5. Як змінюється повітря в дихальних шляхах? Чому треба дихати носом, а не ротом?

Висновок. будова органів дихання відповідає тією функції.

3. Вивчення нової теми

1. Постановка проблеми. (5-7мінут) спонукує діалог до постановки проблеми. «Дихання - значить життя». (Слайд 3)

Учитель: З чим у вас асоціюється дихання?

Учень: Дихання - це вдих і видих.

Учитель. Вдих і видих - це дихальні рухи. З давніх-давен вчених і лікарів цікавила причина вдиху і видиху. Свого часу було запропоновано кілька гіпотез, що пояснюють цю гіпотезу: 1. Повітря самопливом входить, роздуває легені і розширює грудну клітку; 2. Легкі в грудній порожнині розширюються і засмоктують (втягують) атмосферне повітря всередину (вдих), а, стискаючись, виштовхують його (видих) З якою гіпотезою ви згодні і чому?

Учні: пропонують свої відповіді.

Учитель. Який висновок ми можемо зробити?

Учні: Дані гіпотези частини вірні: повітря надходить в легені, тому що вони здатні змінювати свій обсяг.

Учитель. Але легкі - орган дихання - не мають м'язів, проте при диханні вони здатні розширюватися і стискатися. Чому легені здатні змінювати свій обсяг? (Слайд 4)

Складання конспекту уроку у формі фішбоуна (Додаток 3)

Запис проблемного питання в «голові» фішбоуна.

2. Рішення проблеми через діалог з учнями. (5 хвилин) Підвідний до вирішення проблеми діалог.

Учні: Легкі володіють такою здатністю завдяки еластичності тканин

Учитель Вірно. Але чому вони розтягуються?

Учні. Через повітря, який заповнює легені.

Учитель: Але відомо, що в момент розширення легенів повітря в легенях мало, тоді що сприяє розтягуванню еластичних стінок легенів?

Учні: Можливо, розтягування сприяють м'язи.

Учні: М'язи грудної клітки.

Учитель: Правильно, м'язи грудної клітини допомагають розширенню легенів. Грудна клітка при скороченні міжреберних м'язів піднімається і легкі слідують за нею. Але чому легкі слідують за грудною кліткою? Давайте звернемо увагу на модель легенів.

Демонструється модель легенів і принцип роботи. (Слайд 5)

Мал. 1. Модель Дондерса:

а - екскурсія легких в кінці видиху; б - екскурсія легких під час вдиху Гумова мембрана - діафрагма.

Мал. 2. Зміна внутрілегочного (1) і внутриплеврального (2) тиску в процесі дихання

Учитель: Проаналізуйте графік зміни тиску і зміна обсягу легень в моделі Дондерса і зробіть висновок. (Слайд 6)

Учні: Легкі пасивно слідують за грудною кліткою, так як тиск в плевральній порожнині нижчий за атмосферний. Основний м'язом бере участь в дихальних рухах є діафрагма.

Учитель: на підтвердження цього факту розглянемо, як відбувається механізм вдиху і видиху, використовуючи підручник.

Організовується самостійна робота з підручником і складання фішбоуна. (7 хвилин) (Слайд 7, 8, 9)

Учитель: Механізми вдиху і видиху засновані на фізичних закономірностях.

Але що змушує м'язи скорочуватися? Як регулюється дихання? Як і навіщо вимірюється дихання? Щоб відповісти на ці питання, давайте звернемося до тих завдань, які є у вас на столах.

Організовується групова робота із завданнями. 3 групи працюють з картками різного рівня завдань. (10 хвилин).

Учитель. У вас на столах є картка із завданнями. (Додаток 2) Ви зараз працюєте з карткою даючи відповіді на питання один з групи записує відповіді. На роботу відводиться 6 хвилин. Після цього один з команди повинен дати відповіді на питання.

Після роботи в групах представники груп дають відповіді на питання (Слайд 10)

Результати роботи в групах заносяться в фішбоун. (Додаток 3)

Учитель: Проаналізуйте схему, складену у нас в зошиті, і зробіть висновки (висновки заносяться в «хвіст» фішбоуна):

Що найбільш значимо для вас з того матеріалу, який ми вивчили?
Оцінки учням найбільш активно беруть участь у вирішенні проблем.

4. Закріплення (рефлексія) (5 хвилин).

Виберіть правильні твердження:

  1. в плевральній порожнині негативний тиск (нижче атмосферного)
  2. при вдиху об'єм грудної порожнини збільшується, діафрагма опускається
  3. при видиху обсяг легеневих пухирців збільшується
  4. в посиленому видиху беруть участь черевні м'язи
  5. основним гуморальним фактором, що регулює дихання, є гемоглобін
  6. при нестачі кисню дихання частішає
  7. центри вдиху і видиху в довгастому мозку розділені.

5. Домашнє завдання (3 хвилини).

Схожі статті