Мета уроку: повторити і закріпити навички роботи з комп'ютерними програмами при вирішенні економічних задач.
- освітня: формування навичок роботи з програмами Калькулятор, Word, PowerPoint, Excel при вирішенні завдань з економіки;
- розвиваюча: розвиток креативного мислення, реакції на ситуативність, пізнавальний інтерес;
- виховна: виховання внутрігруппого співпраці і ділового спілкування, спільного вироблення рішень, вміння публічно виступати, виховання інформаційної культури.
Форма проведення: ділова гра.
I. Організаційний момент.
Дорогі друзі, сьогодні на уроці вам пропонується взяти участь у діловій грі. Ділова гра передбачає, що ви з усією серйозністю приймете правила гри і пропоновані вам можливі життєві обставини. Успіх гри залежить від вашої здатності втілитися в пропоновані життєві ролі і прийняти запропоновану ситуацію. Сьогодні вам представиться можливість показати свої підприємницькі, організаторські, комунікативні та творчі здібності.
Учитель інформатики: Хлопці, як ви думаєте, що ми повинні повторити на уроці по цій темі?
Учитель економіки: А все це ми повторимо при вирішенні прикладних задач з економіки за темами: "Дохід. Прибуток. Витрати виробництва".
А епіграфом до нашого уроку хочеться взяти китайське прислів'я:
Розкажи - і я забуду,
Покажи - і я запам'ятаю,
Дай спробувати - і я зрозумію.
Етапи уроку: (Слайд 2)
II. Закріплення пройденого матеріалу.
1-й етап. Планерка (тестування) (Слайд 3)
Як в будь-якій фірмі, організації на початку робочого дня проходить планування на весь день, так і ми з вами настроїмося на роботу, перевіривши, як ви володієте основними поняттями з інформатики та економіки. (Додаток 1)
2-й етап. Подання фірм (презентації в PowerPoint).
Ти скажеш, це життя - одну мить.
Її цінуй, в ній черпай натхнення.
Як проведеш її, так і пройде.
Не забувай - вона твоя творіння.
Учитель інформатики: Зараз ви продемонструєте одне зі своїх творінь. Удома вам було задано творче групове завдання - скласти презентацію про свою фірму і підготувати її захист. Інші групи будуть оцінювати ваші роботи з точки зору грамотності, естетичного оформлення, правильності. Уявіть свою фірму.
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Крона". (Додаток 3)
3. Приватне підприємство "Лісовоз". (Додаток 4)
3-й етап. Робочий день.
Учитель економіки: Для того, щоб фірма ефективно працювала ви повинні вміти правильно розраховувати витрати виробництва і отриманий прибуток.
Учитель інформатики: Кожній групі пропонується вирішити задачу з використанням стандартної програми Калькулятор.
Фірма "Лісоруб" заготовила 100 кубометрів лісу. На поїздку в ліс і на вивезення було витрачено 500 літрів солярки за ціною 20 рублів за літр. Зарплата 5 найманих робітників становила 35 000 рублів. Оклад бухгалтера фірми 7 000 рублів. За весь ліс (кругляк) при продажу підприємець виручив 170 000 рублей.
Визначити: а) витрати виробництва; б) прибуток підприємця.
Фірма "Майстер" закупила у фірми "Лісоруб" 80 кубометрів лісу за ціною 1700 рублів за 1 м 3. При його обробці було витрачено 26 000 рублів за оплату електроенергії та 10 000 рублів на дизельне паливо за підвезення ліси до пилорамі. Зарплата робітників становила 20 000 рублів на місяць, а оклад бухгалтера - 12 000 рублів. За продаж обрізної дошки підприємець виручив 270 000 рублів.
Визначити: а) витрати виробництва; б) прибуток підприємця.
Власник фірми з перевезення вантажів закупив у фірмі "Майстер" обрізну дошку на суму 225 000 рублів. Для отримання прибутку він вирішив її продати в Москві фірмі "Дачник". Для перевезення потрібно 12 000 рублів на дизельне паливо і 3 водії з окладом 10 000 рублів кожен. У Москві він виручив при продажу 300 000 рублей.
Визначити: а) витрати перевезення; б) прибуток підприємця.
Фірма "Дачна" закупила оптом дошку обрізну в кількості 50 м 3 за ціною 6 000 рублів за кубометр. Для складування потрібні 4 робочих з окладом 5000 рублів на кожного і бухгалтер з окладом 12 000 рублів. Для будівництва дач в Московській області підприємець найняв бригаду будівельників із загальною зарплатою 50 000 рублів. На інші будівельні матеріали пішло 500 000 рублів. Він продав ці дачі на суму 2 000 000 рублів.
Визначити: а) витрати будівництва; б) прибуток підприємця.
Відповіді до завдань (Слайд 5).
Учитель економіки: Знаючий підприємець вміло розділяє постійні і змінні витрати. Вам пропонується заповнити таблицю і побудувати графік одного типу витрат виробництва.
Учитель інформатики: Пропоную побудувати ці графіки в Електронних таблицях (Слайд 6).
Відповіді до таблиць в графіках. (Слайд 7)
4-й етап. Розширення матеріально-технічної бази. (Слайд 8)
Учитель інформатики: Доступ до необхідної додаткової інформації завжди можна отримати в глобальній мережі Інтернет.
Учитель економіки: Ми пропонуємо скористатися мережею Інтернет для розширення матеріально-технічної бази фірми. Закупівля нового обладнання, техніки допоможе підвищити продуктивність праці.
Під час проведення 3 і 5 етапів учні виходять в Інтернет.
6-й етап. Робота на будинок. (Слайд 10)
Учитель інформатики: Ми пропонуємо скласти кросворд.
На "3 і 4": тільки по одному предмету: економіці або інформатики.
На "5": одночасно з двох предметів.
7-й етап. Проблемна ситуація. (Слайд 11, 12)
Учитель економіки: Ми з вами добре попрацювали. А що позитивного і негативного ми побачили в діяльності наших фірм?
Діти пропонують шляхи виходу.
8-й етап. Підведення підсумків робочого дня.
Оцінка роботи кожного працівника виставляється в спеціальному бланку звіту про роботу.
Бланк звіту про роботу.