Історія села індерка

«. Початок поселення села Індерка відноситься до кінця XVI століття. У цьому районі раніше були суцільні ліси, в яких після розгрому Казанського ханства було безліч втікачів татар, особливо багато було втікачів на Башмак-горі, яка є найбільшою височиною, що знаходиться недалеко від села Індерка. Після того, як російський уряд, щоб уникнути набігів на місцеве населення, а також на службових людей, дозволило татарам оселитися на певному місці; татари, що знаходилися в районі Башмак-гори, знайшли зручним оселитися на землях, де в даний час знаходиться село Індерка. Разом з цим, кілька років по тому до цього місця почали прибувати татари з Пензенського і Саранського повітів ».

Сюди ж, за активну участь у Лівонській війні, російський уряд направляло татар, даруючи їм земельні угіддя.

Існування Індеркі на початку XVIII століття підтверджується фактами, наявними в книзі хвощевидні «Нариси з історії Пензенського краю», що посилається на результати другої ревізії:

«. Село Індерка - 345 душ мурзи і татари, перейшли з Пензенського і Саранського повітів ».

Нещодавно Сосновоборський краєзнавець В.Щапов знайшов згадку про Індерке, що відноситься до 17-травня 1685 року.

Наше село кілька разів змінювало свою назву. Спочатку воно називалося Усманка. Так село іменувалося в честь першого голови сторожового загону, який влаштував на самій піднесеній місцевості, де росли високі сосни, сторожовий спостережний пункт. Згодом, у міру збільшення новоприбулих, село перейменувалося за назвою струмочка Труёв в Труевскую галявину. Але сталося так, що до кінця XVIII століття три сусідніх населених пункти виявилися майже під однією назвою: Великий Труёв, Русский Труёв, Труевская поляна. Сільський багач-поміщик Баишев клопотав перед губернатором про перейменування села. В результаті воно було перейменовано в Індерку (від назви потічка Ендирка).

Татари-селяни не були закріпачені, вони вважалися державними селянами. За Петра I на населення нашого району і на татарських селян була покладена велика, серйозна державна повинність - поставка корабельного лісу. Люди, які виконували цю повинність, називалися Лашманов. Переселенці Казанського ханства вже мали досвід заготовки такої деревини для кораблів. Стара лісова дорога, що проходить по лісовому масиву між селами Індерка і Балук, і тепер називається «лашманка» і доходить до річки Сури, де починався сплав лісу по Сурі.

На запит в Саратовський архів з приводу відомостей, що відносяться до історії села Індерка, нам була надіслана наступна виписка з документа «Списки населених місць Російської імперії, Саратовська губернія. СП. 1862г. (Стор. 64), де є такі дані: Індерка 1862р. число дворів - 342, число жителів чоловічої статі - 989, жіночої статі - 999, магометанських мечетей - 5.

«В останні роки села перебудувалися. У Індерке що ні вулиця, той ніби нова: виблискує свіжими зрубами, різними воротами і лиштвами. У центрі височіє двоповерхова цегляна будівля Будинку культури. Поруч - колгоспна їдальня. Віддалік - механічна майстерня, вальцьові млини, добротні, під шифером корівники першої тваринницької бригади. Все колгоспне багатство було створено працею людей і тих, хто першими організовували сільськогосподарську артіль, і тих, кому довелося прийняти з їх рук трудову естафету. Такою є доярка Мязітова Халіфа Мусеевна, яка в той час добивається високих результатів у праці. Це відбувається за рахунок грамотної організації роботи: по-перше, в колгоспі корови симентальської породи з високою продуктивністю, в господарстві немає корів, продуктивністю нижче 2,5 тисячі кілограмів; по-друге, турботу починали проявляти вже про молодняку ​​великої рогатої худоби; по-третє, зразкові ферми, де створені умови для праці і відпочинку тваринників, механізація трудомістких процесів; по-четверте, організація соціалістичного змагання і заходи морального і матеріального стимулювання ».

У Індерке діяла перша в Пензенській області звіроферма, яка славилася на всю країну. У той час народжуваність в Індерке була високою. З кожним роком ставало все більше молоді, яку потрібно було забезпечити роботою. Правління колгоспу вирішило побудувати звірівницькі ферму. Справа була абсолютно новим не тільки в районі, а й в області. Всі витрати, пов'язані з будівництвом і придбанням обладнання, склали понад 1 млн. Рублів, але вони незабаром окупилися. Доходи колгоспу «Іскра» становили половину доходу району. Поголів'я норок досягло до 50 тисяч голів. Щорічно виробляли 30-40 тисяч штук високоякісного хутра норки, постачали племінним молодняком кооперативні звіроферми.

Жителі села Індерка сповідують Іслам. У селі 5 мечетей.

Найважливішими релігійними святами є Рамазан-байрам, Курбан-байрам і день п'ятничної молитви Джума.

У селі Індерка вперше стали навчати світським наукам (географії та основ математики) в 1910 році в духовно-приходській школі в Сайгановском прихід. У 1911 році стали навчати світським наукам і в духовно-приходській школі Сурского приходу, а в 1913 році в Індерке відкрили земську школу на 50 осіб, в якій викладали світські науки російською мовою. Учителем був Акчурин Ісхак Мусеевіч, який закінчив Казанську вчительську школу. У 1912-13 роках Баишев Ісхак, великий власник землі і ліси, виділив гроші на будівництво будівлі двох початкових шкіл, одна з яких була побудована в Індерке, а інша в Бестянке. У Індерской школі в 1913 році відкрили школу для навчання дівчат. Навчали в цій школі Фатіма і Марьям Акчурін. У 1915 році раптово прибув інспектор повітових училищ Орлов Василь Миколайович, так як був донос, що в школі не викладається релігія. Орлов зобов'язав включити в розклад один годину викладання релігії на арабській мові. У 1917 році проводиться перепис населення з метою виявлення неписьменних. Результат показав, що 70% у віці від семи до п'ятдесяти років - неписьменні. На початку 1918 року відкривається шість шкіл для ліквідації неписьменності. До цієї роботи залучаються майже всі грамотні люди села - 12 штатних вчителів і 20 вчителів з ліквідації неписьменності. Це - Ярлигаев Алі, Хабібуллін Махмуд, Баїшева Камяр, Баїшева Зюгра і інші. До лав вчителів вливаються і свіжі сили: Силантьєв з Сюзюмов, Акчурин Аріф з Індеркі.

Дуже важким був 1921 рік, голод і наслідки громадянської війни. Вчителі створювали громадські їдальні і продовжували працювати. Дуже великий внесок був зроблений завідувачем школою Акчуріна Аріфом Усманович, які працювали до 1927 року, потім в 1930 році Муратовим ИДРИС Садиковіч. У 1923 році в Індерке була створена піонерська організація. Фахретдинова Камярь Ибрагимовна і її подруга Мельзетдінова Сара Абдулівна були першими піонерками, згодом обидві стали вчителями, закінчивши Ульяновський педагогічний технікум. Піонерська організація надавала велику допомогу вчителям. У 1930-31 навчальному році відбувається перехід до загального обов'язкового початкової освіти дітей від восьми до десяти років. У 1932 році створюється п'ятий клас, а в 1935-36 навчальному році введено загальне семирічне освіту. Директором школи був Акчурин Ісмаїл Мусеевіч. Першими випускниками семирічної школи були Мельзетдінов Абдуталіп, Хакимов Хайдар, вже названі дві піонерки, Рахматуллін Джафяр, Кадиров Хайдар і Матигіна Хавва: всього сім учнів. У 1940 році на основі рішення 18 з'їзду партії в селі відкривається середня школа, яка робить перший випуск в 1943 році.

Великі труднощі доводилося долати в роки Великої Вітчизняної війни. Багато вчителів пішли на фронт, добровольцем пішов і директор Гафаров Гідіят Мустафович, а замість нього залишилася Агишева Гульсюм Мухаммеджановна, уродженка села Пенделькі, яка працювала в Індерке учителем. Школа щорічно випускає десятикласників. У 1956-57 роках школа стає політехнічної: поєднуються не тільки навчання, а й робота на дослідній ділянці в два гектари. Школа має трактор, комбайн і автомашину. За 40 років радянської влади успіхи школи величезні. Випускники школи продовжують навчання, серед них були і кандидати наук. Рафіків Асорян Абдуллович (історик, який працював в Ленінградській військовій академії), Хусяінов Хайрулла (кандидат біологічних наук, працював в Казанському університеті), командир Північного флоту Сайганов Адгем і Кармак Умяров (інженер точної механіки, співробітник науково-дослідного інституту в Московській області).