Як і чому людство змінювало свої уявлення про всесвіт всесвіт і сонячна система -

ТЕМА 1. ВСЕСВІТ І СОНЯЧНА СИСТЕМА

Зустріч 2. ЯК І ЧОМУ Людство змінює свої ПОДАННЯ Про ВСЕСВІТУ?

Мета. розповісти учням про подання древніх людей про Землю і Всесвіт; розвивати вміння порівнювати і робити висновки; виховувати вміння виступати перед аудиторією і висловлювати свою думку; виховувати пізнавальний інтерес.

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. Актуалізація опорних знань

1. Відповідь на питання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто хоче розуміти природу» (с. 9)

2. Презентація агітаційних плакатів

- У чому полягає цінність природи для життя людини? Наведіть приклади.

- Доведіть залежність людей від стану навколишнього середовища.

- Земля - ​​спільний дім усіх людей на світі. У нас під ногами один загальний підлогу - земна поверхня. У нас, у всього людства - одна на всіх величезна лампа, вона ж грубка - Сонце. У нас загальний водопровід - дощові і снігові хмари. І вентилятор теж один на всіх - вітер-вітрило.

Завдання людства - берегти наш спільний дім.

- Згадайте! Яку форму має наша планета Земля? Що ви знаєте про Всесвіт?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся. (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь вчителя

- Яке прекрасне нічне небо! Дивлячись на нього, кожен, напевно, замислювався над питанням: що там, далеко-далеко? Чи є життя на інших планетах? Хто створив цей дивовижний світ?

Ставити ці питання люди почали дуже давно. Тисячоліттями люди шукають відповіді на них. На частину питань вже відповіли, а багато і зараз залишається великою таємницею.

Зараз кожному малюку відомо, що Земля кругла, а раніше люди думали інакше.

Вважали, що Земля - ​​плоский коло, який тримається на підпорах (малюнок). Стародавні індуси вважали, що Землю тримають чотири слони, які стоять на величезній черепасі, але вони не замислювалися, а на чому варто черепаха (малюнок).

Індіанці Північної Америки представляли Всесвіт в такому вигляді: внизу кит - символ Землі, на ньому фігурки чоловіка і жінки - людство, вгорі орел - небо (малюнок).

Стародавні вавілоняни уявляли, що Земля - ​​це гора, яку з усіх боків оточує море. Над ними розташоване зоряне небо (малюнок).

Перші вчені - дослідники Землі

Великий математик Піфагор (близько 580-500 рр. До н. Е.) - першим припустив, що Земля зовсім не плоска, а має форму кулі (фото).

Аристотель (384-322 рр. До н. Е.) - довів правильність цього припущення і запропонував свою модель будови Всесвіту, в центрі якої знаходиться нерухома Земля.

Уявлення Аристотеля і багатьох інших вчених розвинув найбільший давньогрецький астроном Клавдій Птолемей (фото).

Узагальнивши роботи давньогрецьких астрономів, Птолемей створив свою систему світу. Навколо нерухомої кулястої Землі рухаються Місяць, Сонце, п'ять планет (відомих в той час), а також «сфера нерухомих зірок», яка і обмежує простір Всесвіту.

Система Птолемея добре пояснювала видимий рух небесних тіл, дозволяла визначати їх розташування в той чи інший момент.

Ця система панувала в науці протягом 13 століть.

Але минав час. Людиною, якому вдалося створити нову модель Всесвіту, став великий польський астроном Коперник (фото).

Коперник уявляв Всесвіт так: центром світу є Сонце, навколо якого рухаються всі планети, обертаючись одночасно навколо своїх осей. Зірки нерухомі і знаходяться на величезних відстанях від Землі і Сонця. Зірки утворюють сферу, яка обмежує Всесвіт.

2. Робота за підручником (с. 12-13)

Учні відповідають на питання рубрики «Згадай».

- Прочитайте розповідь козака Подорожника.

- Що ви відповісте дівчинці Дзвіночці?

- Порівняйте свою відповідь з розповіддю Повітряних дракончик.

- Прочитайте і запам'ятайте висновки в рубриці «по Сторінкам Книги корисних природних знань».

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота по таблиці

- Багато років люди милувалися прекрасним зоряним небом, захоплювалися красою Місяця і Сонця. Але людей завжди цікавило питання: як же влаштований Всесвіт?

Все, що ми знаємо про Всесвіт зараз, було накопичено за багато років. У давнину уявлення про Всесвіт були зовсім іншими, ніж зараз. Довгий час центром Всесвіту вважали Землю.

Уявлення про будову Всесвіту

- Що таке Всесвіт?

- Як уявляли собі Всесвіт стародавні індійці?

- Як влаштований Всесвіт на думку Аристотеля?

- Як влаштований Всесвіт на думку Аристарха Самоса?

- Як влаштований Всесвіт на думку Птолемея?

2. Інсценування «Подорож минуле»

Учень. Я - Микола Коперник. Моє захоплення - астрономія. Я не пропустив жодної зоряної ночі, спостерігаючи за рухом зірок. Земля - ​​не центр Всесвіту, як вважав Птолемей - грецький вчений. Я стверджую, що всі планети обертаються навколо Сонця. (Показує на макеті.) Земля, обертаючись навколо Сонця, робить повний оборот навколо нього за один рік. Завдяки цьому відбувається зміна пір року. Крім того, Земля обертається навколо своєї осі, здійснюючи повний оборот за одну добу. Тому протягом доби на Землі день чергується з вночі. Про це я написав у книзі «Про обертання небесних тіл». Сонце і небесні тіла, що рухаються навколо нього, складають Сонячну систему. До Сонячної ситами входять 8 планет, в тому числі і Земля. Всі вони рухаються навколо світила по своїх орбітах.

Учитель. А чим Земля відрізняється від інших планет Сонячної системи?

Учень. Земля - ​​єдина планета, на якій існує життя.

Учитель. Спасибі великому вченому, який розгадав найбільшу таємницю Всесвіту!

3. Гра «П'ять пропозицій»

Учні в п'яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСИЯ

- Що таке Всесвіт? Який його вік?

- Як стародавні люди уявляли собі Землю і Всесвіт?

- Який внесок у розвиток уявлень про Землю і Всесвіт зробили давньогрецькі вчені?

- Хто першим з учених здогадався, що Земля - ​​куля?

- У чому допускав помилки Птолемей?

- У чому мав рацію Коперник?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати розповідь про космонавтів-дослідників космосу.

Схожі статті