Які епізоди, на ваш погляд, є важливими



Мета уроку:

  1. познайомити з твором і виявити його первісне сприйняття;

  2. повторити художні особливості балади;

  3. продовжити навчання порівнянні творів різних джерел;

  4. продовжити роботу над виразним читанням твору;

  5. виховувати почуття любові до читання. почуття патріотизму до національної літератури.


Діяльність учителя і учнів


  1. Організаційний момент.

  2. Слово вчителя.

А. С. Пушкін ... Його ім'я знайоме кожному. З творчістю цього письменника, поета і драматурга ми знайомилися ще в 5 класі. вивчаючи «Казку про мертву царівну і сім богатирів» і поему «Руслан і Людмила».

Дуже нелегким і тернистим був його творчий шлях. У травні 1820 Пушкін був висланий з Петербурга за волелюбні вірші і епіграми проти царя і його наближених. Так почалися мандри поета.

У цей період він побував і на Кавказі, і в Криму. і в Кишиневі, і в Одесі. На півдні Пушкін багато і наполегливо працював. За період південного заслання (1820 - 1824 рр.) Написано понад 100 віршів, серед яких «Пісня про віщого Олега».


Удома ви прочитали цей твір.

- ^ Які епізоди, на ваш погляд, є важливими?


  1. Відновимо сюжет цього твору. подивившись роботи творчих груп.

- Так ви уявляли собі ці сцени?


  1. Фронтальне опитування.

- До якого жанру літератури можна віднести цей твір?

- Що таке балада?


^ Які види балад ви знаєте?


- Визначте вид балади «Пісня про віщого Олега».


- Які особливості балади вам відомі?


- Зустрічалися ми раніше з таким сюжетом?


- Що таке літопис?


- Хто створював літописі?

- Ім'я якого ченця вам відомо?


Багато поетів і письменники зверталися до минулого і знаходили в ньому чимало цікавих переказів і легенд, на основі яких створювали свої твори. Особливо цікавий матеріал давали давньоруські літописи.

Одна з літописних легенд - про смерть київського князя Олега. жив у другій половині 9 - початку 10 століття, привернула увагу і Пушкіна.

- Чим могло захопити уяву поета літописну оповідь?


- Порівняймо ці два тексти.

- Що спільного в цих творах?

- Давайте уявимо, що ми нічого не знаємо ні про Пушкіна, ні про російських літописах. Чи зможемо ми тоді відповісти на питання. який текст належить перу поета, т. е є твором художньої літератури. Чому?


- В якому часі описуються події цих творів?


- Як побудований сюжет творів. Яка сцена є головною в ЛІТОПИСУ?

^ Як викладені події в баладі?


- Чи однаково намальований образ Олега в цих творах?

Яким бачить його літописець?


- Як відноситься до мудрості князя літописець?


- Яким малює Пушкін Олега?


- Яку правду відкрив чарівник князю. Чи повірив йому Олег?


- Як показав поет «товариську любов» старого князя до свого коня. Знайдіть в тексті рядки, що розкривають ставлення князя до коня.

- Чому князь «тихо» на череп коня наступив?


- «Але бачу твій жеребок на світлому чолі». Як характеризує Олега?


- Як характеризують Олега наступні рядки:

«Відкрий мені всю правду, не бійся мене:

В нагороду будь-якого візьмеш ти коня »?


- Чи тільки з позитивного боку зобразив Пушкін Олега?


- Чому чарівника Олег назвав «брехливим, божевільним старим»?


- Звернемося тепер до образу чарівників. Яким малює Пушкін чарівника?


- Як тримається. як відповідає чарівник князю. У чому сила чарівника?


- Як ви думаєте, чому в баладі Пушкіна, на відміну від легенди, чарівники відведено таке важливе місце. Чим дорогий цей образ Пушкіну?


- Чи можна співвіднести цей момент з обставинами особистого життя поета, а саме посилання його на південь?


- До кого в більшій мірі відноситься слово «віщий»?


3. Висновки по уроку.

- Чому Пушкін звертається до старовини?

Мало цікавого давала сучасність?


- Яка проблема могла хвилювати засланця Пушкіна?


- Яким має бути творчість. Чи є відповідь в тексті?



  1. ^ Домашнє завдання:

знайти і виписати в зошит засоби художньої виразності. допомагають намалювати образи героїв балади (князя Олега. чарівника, коня).


Учні відзначають епізоди. зустріч князя Олега з чарівником і смерть князя Олега.


До жанру балада.


Балада - ліро епічний жанр літератури. Від італійського «танцювати». Невелике сюжетне вірш, в основі якого лежить якійсь надзвичайний випадок.

- часто відкривається пейзажним зачином;

- завершується пейзажної кінцівкою;

- має сюжет (епічне початок);

- написана у віршованій формі, виражені почуття героїв

- побудовано на діалогах і монологах (драматичне початок).


У літописній легенді при вивченні давньоруської літератури.


Літопис - запис подій по голам (або літах).


Виразне читання літописної легенди учнем.

Учитель: з листа Пушкіна до А. А. Бестужева (1825 г.). «Товариська любов старого князя до свого коня і дбайливість про його долю є риса зворушливого простодушності. та й подія сама по собі в своїй простоті має багато поетичного ».


Ці твори засновані на історичній події. Однакові герої, сюжет.


Будь-художній текст відрізняє образність, адже головне для письменника не розповісти, а зобразити, передати своє враження від побаченого.

БАЛЛАДА - поетичний текст


  1. відмінності в часі. зображеному в творах:

ЛІТОПИС - про зустріч Олега з чарівником розповідається в минулому часі;

БАЛЛАДА - про події розповідається в теперішньому часі.


3) відмінності в композиції творів:

ЛІТОПИС - головна сцена - роздуми князя над могилою коня, засновані на недовірі до чарівникам. Про прогнозі Олег згадує.

БАЛЛАДА - події викладені в хронологічному порядку:

  • передбачення;

  • розлука з конем;

  • повернення на батьківщину;

  • спогад про коня і співчуття про втрату вірного друга;

  • поява змії;

  • смерть Олега.

ЛІТОПИС - віщий (мудрий)


Ні на секунду не сумнівається в ній.

БАЛЛАДА - для Пушкіна Олег насамперед воїн, полководець.

«Як нині збирає віщий Олег

Помститися нерозумним хозарам ... »

(^ Олег хоробрий, щасливий)


Олег любить свого коня.


Добре ставлення до коня, співчуття.


«Світле чоло» - свідчення розуму і краси.


У князя багато негативних якостей:

1. «Скажи мені, чарівник, улюбленець богів,

Що збудеться в житті зі мною? »

2. «Відкрий мені всю правду, не бійся мене ...»

3. «Їх села і ниви за буйний набіг

Прирік він мечам і пожежам »

Могутній воїн розмірковує, як обійти долю. Змінює коня, що є несумісним з військової честю. ^ Відкинуті сміливість, вірність, відданість.


У роздратуванні, що розлучився до часу з коханим конем.


Варіанти відповідей учнів.


Натхненний (глашатай волі богів)

сміливий. незалежний. безкорисливий. віщий мову його «правдивий і вільний» (т. е. земні владики над ним невластного)


Відповідає вільно, з почуттям власної гідності. На зарозумілу мова князя відповідає мудрим спокоєм, упевненістю в собі.

ЛІТОПИС - зрозуміло відношення тільки до Олега.


Люди. звертаючись до історії, вирішують важливі проблеми із сучасного життя.


Проблема взаємовідносин влади і поета, проголошення незалежності і правдивості поезії.


Відповідь вкладений в уста чарівника, волхва. творчість має бути вільним. незалежним. непідкупним.

Схожі статті