Конспект дефектолога з застосуванням здоров'язберігаючих технологій «перелітні птахи»

Тема: «Перелітні птахи»

Цілі: Уточнювати і розширювати знання дітей про перелітних птахів, їх зовнішніх ознаках, особливостях поведінки восени. Ознайомити з поняттями: «зграя», «клин», «низка». Тренувати в освіті префіксальних дієслів, присвійних прикметників, підборі антонімів.
Розвивати зорове і слухове сприйняття, пам'ять, увагу, логічне мислення, загальну і дрібну моторику.
Виховувати вміння вислуховувати відповіді інших дітей, не перебиваючи

Обладнання: Презентація «Перелітні птахи», пір'я, силуети птахів на магнітах, магнітна дошка, контурні зображення птахів, фломастери, масажна доріжка: дерево, подушки - «купини», гімнастичні дуги, ребриста дошка.

1. Організаційний момент:

Листя з гілок опадають,
Лити дощі не втомлюються.
Відлітають пташині зграї,
Прямують на південь.

Дефектолог: - Про який пори йдеться в цьому вірші?
- За якими ознаками ви здогадалися?
- Хлопці, а ви знаєте, як називаються птахи, які відлітають від нас восени в теплі краї?

2. Повідомлення теми:

- Хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про перелітних птахів. Настала осінь, і в житті птахів починається найвідповідальніша пора, вони збираються в далеку дорогу. А ви хотіли б дізнатися, як птахи готуються до відльоту? Тоді я пропоную вам зробити екскурсію в ліс. Там, на самій великій галявині відкрилася спеціальна школа з підготовки птахів до відльоту. Ви хочете там побувати? Тоді вирушаємо в дорогу, шлях нам належить неблизький і дуже складний. Будьте уважні, запам'ятовуйте дорогу.

3. Освіта префіксальних дієслів по здійснюваного дії.

На підлозі розставлено обладнання: дерево, подушки - "купини", гімнастичні дуги, ребриста дошка. Діти і дефектолог йдуть по масажною доріжці, промовляючи свої дії: дійшли, перейшли, обійшли і т.д.
Дефектолог: По лісовій доріжці попрямували ніжки -
Йшли, ми йшли до дерева прийшли, його навколо ми обійшли (обійти дерево)
Йшли, йшли до болота підійшли, сміливо по купина його перейшли (переступання по подушкам - «купинах»)

По доріжці йшли, йшли, до гори дійшли
Щоб довше нам пройти, треба в гору нам увійти.
В гору сміливо ми увійшли, вийшли, і знову пішли (проходять під гімнастичними дугами)
Знову перешкода на шляху, треба річку перейти
Ми на місток зайшли, річку швидко перейшли
Довго йшли ми по доріжці, як втомилися наші ніжки,
Бачу ліс я попереду, треба до нього дійти.

слайд №1,2
Дефектолог - Ось, хлопці, ми і дісталися з вами до лісової галявини, де відкрилася льотна школа для перелітних птахів. Ось скільки зібралося тут різних птахів. Ви дізналися їх? Назвіть птахів, яких ви бачите (Діти перераховують птахів):
- Я бачу лелеки.
- Я бачу журавля ... і т.д)
- А як називають цих птахів. (перелітні птахи)

- Давайте спробуємо їх перерахувати. (Перераховуються птиці одного виду: один гусак, два гусака, три гуски, чотири гусака, п'ять гусей і т.д.)

Дефектолог: Так, хлопці, дуже багато птахів зібралося. Скажіть, птиці схожі один на одного або відрізняються? Так, все птиці різні, але у всіх є однакові частини тіла. Назвіть, які однакові частини тіла є у всіх птахів? Діти по черзі відповідають:

У птаха є голова.
У птаха є дві лапи.
У птаха є дзьоб.

У птаха є два крила.
У птаха є хвіст.
Тіло птиці вкрите пір'ям.


- Ви молодці, все птахи мають однакову будову, але все одно дуже відрізняються один від одного. Вони бувають великі і дрібні, мають різне забарвлення оперення, навіть форма дзьоба у всіх різна Давайте порівняємо птахів. Наприклад, ластівку і лебедя

Слайд №5. Гра «Скажіть навпаки».

Мета: Вправа дітей в підборі антонімів.
У ластівки тулуб дрібне, а у лебедя ... (велике).
Ластівка маленька, а лебідь .... (Великий).
У ластівки дзьоб короткий, а у лебедя ... (довгий).
У ластівки лапки тонкі, а у лебедя ... (товсті).
У ластівки хвіст довгий, а лебедя ... (короткий).
У ластівки крила чорні, а лебедя ... (білі).

5. Артикуляційна гімнастика із застосуванням біоенергопластікі

Слайди №6, 7,8,9. (Виконання гімнастики з поєднанням роботи мови і рук)
- Подивіться на ластівку ще раз - дзьоб у неї маленький витягнутий. Давайте її по вітаємо і сміявся їй (артикуляційне вправу «Посмішка»), а тепер покажіть який у неї дзьоб (Вправа «Трубочка»)

• Вправа «Посмішка - Трубочка» (повторюємо упр. 3 рази)
- А ось у лебедя дзьоб широкий і схожий на лопатку.
Дзьоб у лебедя хороший,
На «лопатку» він схожий.

• Вправа «Лопатка» (повторюємо 3 рази)
- Тепер подивимося на лелеки і журавля, який у них дзьоб? (Довгий гострий, схожий на голку)

• Вправа «Голочка» (повтор упр.3 рази)
Вузький дзьоб у птиці нашої
Ми «голочки» покажемо

• Вправа «Лопатка - Голочка» (повтор упр.3 рази)
- І крила у птахів різні: у великих птахів і крила великі і розмах у крил широкий.
Як «гойдалки» вгору і вниз,
Махають крила наших птахів

• Вправа «Гойдалки» (повтор упр. 5 рази)
А у ластівки ось так
Немов годинник «тик-так»

• Вправа «Годинки» (повтор упр. 5 раз)

6. Вправа на дихання: «Перинка».

- Подивіться, хто-то зронив пір'ячко, напевно, пташки літали і пір'ячко втратили. Давайте ми на них поду. (Дуємо на пір'ячко на видиху вимовляємо: «Пф-пф ...», потім на тривалому видиху «Чиє перо полетить далі»)

7. Гімнастика для очей: «Журавель». Слайд №10.

- А ось і директор льотної школи, який він важливий, ходить по галявині і стежить за порядком. Давайте і ми разом з ним подивися, чим займаються птиці.

За галявині я ходжу,
На всі боки дивлюся (рухи очима вправо - вліво)
Часто нагинаюся,
Клюковкой харчуюся (подивитися на кінчик носа)
Я сходжу на струмочок,
Заварю собі чайок (рухи очима по колу)
Буду пити - попивати,
Червоно літо згадувати (закрити очі)

8. Розширення та уточнення словникового запасу по темі.

- Хлопці, Журавель запрошує нас на своє перше заняття
Слайд №11.
- Скажіть, ви знаєте, як птахи готуються до відльоту? (Збираються в зграї).
Правильно, птиці одного виду збираються в зграї і вибирають собі ватажка. Найбільшу відважну і розумну птицю. (Аудіозапис голосів птахів)
- Хлопці, птиці так расшумелись, вже дуже всім хочеться стати ватажком, давайте ми їм допоможемо. Подивіться, перед вами лежать малюнки птахів, але їх треба домалювати і ми зможемо дізнатися, кого птиці вибрали собі ватажками.

Формування графічних навичок. «Обведи та назви»

-Будьте уважні, вам необхідно з'єднати послідовно всі точки на малюнку.
- А перед роботою давайте розімніть пальчики.

«Пташка»
Пташка пір'ячко помила,
Пташка крильця склала,
Пташка дзьобом поводила,
Пташка зернятка знайшла.
Пташка зернятка поїла,
Пташка пісеньку заспівала.

- Молодці, які ж пташки у вас вийшли?
- А ви, хочете побувати ватажками своїх зграй? (Роздаю медальйони із зображенням птахів).
- Кожен ватажок повинен вміти побудувати своїх пташок перед відльотом певним порядком.

У небі птахів розгледіти нелегко
Дуже вони летять високо
Ви за ними спостерігайте,
Як птахи летять, повторюйте!

№ 12. Це летить журавель. Журавлі дуже великі птахи і розмах крил у них дуже великий, тому в польоті вони шикуються клином. Ось так.
№ 13. Це летить гусак. Гуси шикуються в польоті один за одним - вервечкою. Ось так.
№ 14. Це летить ластівка. Ластівка маленька пташка і однієї їй дуже важко подолати такий складний шлях, тому всі маленькі пташки перелітають однієї великої зграйкою. Ось так.
№ 15. Діти повторюють побудову птахів
- Давайте і ми з вами спробуємо вишикуватися:
- клином
- вервечкою
- зграйкою
Дефектолог: - У вас на столі лежать конвертики, знайдіть своїх пташок і збудуєте їх потрібним порядком. Будьте уважні.

9. Розвиток координації руху в поєднанні з текстом.

- Молодці, я бачу, вже всі готові до відльоту, і нам залишилося відвідати останнє заняття по передпольотної підготовки.

Рівним колом один за одним ми йдемо за кроком крок.
Ну-ка, дружно, ну-ка, разом зробимо ось так ... Ходьба і марширування по колу
Обтрусилися як вміємо, Руху за текстом
Витягнемо свої ми шиї.
Подивилися, озирнулися,
Шиї в плечики втягнулися.
Встали смирно, підрівняти
І за мною повторюйте.
Крила вгору, не лінуйся,
Всі присіли, крила вниз.
Знову крила піднімаємо,
А потім їх опускаємо,
Знову дружно всі присіли,
Дуже сильно зашипіли: ш-ш-ш ...

10. Дидактична гра «Чий, чия, чиї» Слайд №16.

- Ось і полетіли птахи! Як високо вони піднялися, їх уже і важко розглянути! Давайте спробуємо вгадати, яка пташка, за яким хмарою сховалася?
- Яка птах зникла за синім хмарою? Чий хвіст видно? (Це ластівчин хвіст)
- А хто сховалася за рожевим хмарою? Чий дзьоб ви бачите? (Гусячий дзьоб)
- Чиє крило ви бачите за блакитним хмарою? (Журавлине крило)
- А хто за сірим хмарою? Чиї там лапки? (Гусячі лапки)
- Все вище і вище піднімаються в небо птаха! Давайте з ними попрощаємося. До побачення, до зустрічі весни!

11. Підбиття підсумку.

- Ну що хлопці, птахи відлетіли і нам пора повертатися до себе. Скажіть, тепер ви дізналися, як птахи готуються до відльоту? Що ж вони роблять? (Відповіді дітей)

Рефлексія «Перинка».
- Хлопці, Журавель нам на пам'ять залишив пір'ячко, з якими ми грали, а взяти його собі зможе той, хто розповість, що сподобалося йому в льотній школі.

Презентація дефектолога з застосуванням здоров'язберігаючих технологій по темі: «Перелітні птахи»

Автоматизація звуків

артикуляційна гімнастика

дисграфія

диференціація звуків

Графомоторіка

ігри

конспекти групові

конспекти індивідуальні

Література по дефектології

Логопед

логопедичні зошити

логопедичний масаж

Дрібна моторика

порушення листи

Розвиток мовлення

Робота з батьками

казки

Поради батькам

словник

статті логопедів

Сценарії дитячих свят