Лев трубі - як виникли географічні назви горьковской області - стор 33

Санохта. або Саніхта. - назва двох річок (правої притоки Волги, що впадає в неї біля міста Чкаловська, і правої притоки Керженца, що протікає у міста Семенова), що має угро-фінське походження і в перекладі означає "приплив" (власне "рукав"). Ця назва річки, що протікає біля міста Чкаловська, збереглося з часу існування тут (до X-XI століть) угро-фінських племен, а назва річки у міста Семенова, по всій ймовірності, занесене, дано переселенцями з-під Чкаловська (подібно до того, як назва передмістя Семенова - Пурех, походить від села Пурех, що в Чкаловському районі).

Сарл (велике село в Далекосхідного Костянтинівському районі) - мордовські назва, утворене з двох слів: серей (висока) і лей (долина). Сенс цієї назви, цілком ймовірно, полягає в тому, що воно вказує, де розташоване село - біля верхів'я річки Пічесть.

Светлояр (озеро, що знаходиться між річками Керженца і Ветлугу біля села Володимирського, в Воскресенському районі, широко відоме за легендою про "невидимий град Кітеж", нібито що опустився на дно його під час нападу орд Батия) - назва, що означає світлі і глибокі (яр) води. Дійсно, води Светлояра відрізняються чистотою і глибина його сягає майже 30 м.

Лев трубі - як виникли географічні назви горьковской області - стор 33

Сейму (ліва притока Оки, довжиною в 25 км, що протікає в Дзержинському районі, примітний виявленими поблизу нього стоянками людини бронзового століття, які отримали назву Сеймінскіх стоянок [133]) - назва, що має угро-фінське походження (ймовірно, дано плем'ям мещера , що жив в цих місцях до XI століття). Співзвучне з назвою відомого озера в Фінляндії - Сайма, в перекладі означає "болотний край" (сей - болото, яке по-фінськи суо і ма - край, земля, по-фінськи - маа), і, дійсно, Сейму на всьому протязі тече по заболоченій місцевості.

Селемії (село в Чорнухинському районі, який виник на початку XVII століття - в 1603 році) - назва, що походить від мордовського слова Селемії (очей) і має той сенс, що тут було єдине світле місце, подібно оку, серед темного лісу, куди, як свідчать історичні документи, змушена була переселитися мордва, яка була вигнана з села Досадіно (знаходиться в сусідньому Вадском районі) його власником Лопатіним.

Селище (Селище) - назва чотирьох сіл (в Бутурлінскій, Перевозского і двох в Борському районах), що вказує на те, що ці населені пункти виникли на місцях, що існували до них поселень, покинутих людьми.

Семенов (місто в Заволжя, районний центр і широко відомий центр хохломського розпису; виник в середині XVI століття) - назва отримав, як свідчать різні джерела, на ім'я першого поселенця - розкольника Семена. До початку XVIII століття Семенов вважався селом, в 1717 році з будівництвом церкви за розпорядженням єпископа Питирима (ярого ворога старообрядництва) став селом, а в 1779 році був перетворений в повітове місто.

Сергач (місто поблизу річки П'яні, районний центр і залізнична станція; виник в середині XVI століття як поселення засланців і втікачів людей) - назва походить від церкви Сергія (в XVII столітті це було село Сергієве, яке також ще називалося Сергачовим). У 1779 році село було перетворено в місто, який і став називатися Сергача.

Серякуші (Великі і Малі - сусідні села в Ардатовського районі, відомі за історичними документами XVII століття як Серякужі) - мордовські назва, утворене з двох слів: серей (висока) і кужо (поляна), що вказує на місце виникнення села (дійсно, Серякуші знаходяться в одному з найбільш високих місць Ардатовского району).

Сеченово - колишній Теплий Стан (село на крайньому південному сході області, районний центр). Ця назва села було дано в 1945 році на честь великого російського вченого, "батька російської фізіології" Івана Михайловича Сєченова, його уродженця. Теплий Стан є також батьківщиною братів Ляпунова - С. М. Ляпунова, відомого композитора, і Б. М. Ляпунова, великого математика, і знаменитих лікарів Філатова - Н. Ф. Філатова, педіатра, і В. П. Філатова, окуліста. Колишня назва села - Теплий Стан, згідно з переказами, було дано Іваном Грозним під час його третього походу на Казань в 1552 році. Зробивши тут одну зі своїх зупинок (в межах сучасної Горьковської області "десятий стан на річці Мідянку" [134]. На якій і стоїть це село), ​​він був тепло зустрінутий населенням, чому і повелів це місце назвати Теплим Станом. Але, ймовірніше, він дав цю назву через теплу погоду під час зупинки.

Ситники (селище в Борському районі) - назва дано по Сітніковскому болоту, біля якого розташоване селище. Ситники виросли в радянські часи і робітничим селищем вважаються з 1946 року.

Скоба - назва будинку, що має вигляд скоби, і місця біля нього на початку вулиці Маяковського в місті Горькому (Скоба разом з вулицею Маяковського здавна виділялася як торговий його район, відомий в минулому під назвою Нижнього Базару).

Слобода (Слобідка. Слобідське) - окремі назви і як частина в складових назвах (Червона Слобода. Нова Слобода і т. П.) Двох десятків населених пунктів, які вказують, що їх населення в минулому користувалося різними пільгами. "Назви самих слобод відбувалися: а) здебільшого від обов'язку, що лежала на власника або на жителях її, а також, б) по загальному характеру пільги, яку мали жителі слободи, в) по перебувала там церкви, г) за належністю власнику, д) за топографічним положенням, е) за особистим імені "[135].

Слопінец (Приволзький село в Работкінском районі) - назва, що походить від слова слопень. як за старих часів називали нероб, шатунів. Тоді це село було під стать сусіднього села Татінцу, що вважався злодійським місцем.

Слуда (прибережна лісиста місцевість уздовж Оки в межах міста Горького, відома під цією назвою з початку XVII століття) - назва походить від загального імені Слуда. "Слуда - високий, горбистий, порослий лісом берег великої ріки" (Мельников-Печерський "На горах", підрядкова примітка).