Ліга Європи, футболпедія, fandom powered by wikia

Ліга Європи УЄФА (англ. UEFA Europa League) - є щорічним футбольним турніром, заснованим в 1972 році. Ліга Європи УЄФА вважається другим за значимістю турніром для європейських футбольних клубів, що входять до УЄФА (Союз європейських футбольних асоціацій), після Ліги чемпіонів УЄФА. У розіграші Ліги Європи УЄФА беруть участь клуби, що зайняли після закінчення сезону національного чемпіонату певні місця в турнірній таблиці, в залежності від рейтингу УЄФА, а також переможці або фіналісти національних кубків.

Попередником Кубка УЄФА вважається Кубок ярмарків, але УЄФА офіційно не визнає цей турнір, і, отже, перемоги в цьому турнірі не визнаються перемогами в Кубку УЄФА. Яскравим прикладом тому є «Лідс Юнайтед», який є двічі володарем Кубка ярмарків, але не визнається УЄФА як клуб, який виграв єврокубок.

Історія Правити

Передісторія Правити

Трофей Кубка ярмарків Правити

У другому розіграші Кубка ярмарків сезону 1958/60 організатори вирішили задіяти тільки професійні клуби, причому команди як і раніше повинні були представляти міста, де проходили ярмарки. Число команд збільшилася до 16, після чого турнір став проводитися щороку. До 1962 року кількість учасників зросла до 32, а в сезоні 1968/69 в розіграші брали участь 64 команди. Спочатку в Кубку Ярмарків домінували команди з півдня Європи. «Барселона» виграла 3 рази, «Валенсія» - 2 рази. У 1968 році «Лідс Юнайтед» став першим клубом з північної Європи, який завоював трофей, після чого в Кубку ярмарків протягом п'яти років перемагали англійські команди. Цей турнір досяг такої важливості на європейській футбольній арені, що в кінці кінців він був «захоплений» УЄФА, і в наступному сезоні він став проводитися під новою назвою, як Кубок УЄФА. Хоча УЄФА офіційно не визнає цей турнір, і, отже, перемоги в цьому турнірі.

У сезоні 1971/72 пройшов перший розіграш Кубка УЄФА. Переможцем турніру став лондонський «Тоттенхем Хотспур», який обіграв за результатами двох матчів інший англійський клуб «Вулверхемптоном» із загальним рахунком 3: 2. Турнір змінив назву, оскільки відтепер проводився під егідою УЄФА і більше ніяк не був пов'язаний з ярмарками. У 70-і роки в рамках цього турніру клуби з Німеччини, Нідерландів, Бельгії та Швеції успішно змагалися з англійськими командами. З 1968 по 1984 рік лише один італійський клуб, туринський «Ювентус», зумів перервати гегемонію клубів з півночі, вигравши Кубок УЄФА сезону 1976/77.

трофей Правити

Трофей Ліги Європи УЄФА Правити

Трофей являє собою срібну чашу вагою 15 кілограмів. Оригінальний кубок на мармуровій підставці був виготовлений в міланській майстерні Бертоні до фіналу 1972 року. У нього немає ручок, завдяки чому трофей виглядає просто і елегантно. Фігури які ведуть боротьбу за м'яч гравців в підставі несуть не тільки декоративну функцію, а й надають стійкість конструкції - на їхні плечі спирається восьмигранний кубок з емблемою УЄФА.

Цікавим фактом є те, що сам посудину Кубка УЄФА не є герметичним, в зв'язку з чим в нього неможливо налити будь-яку рідину, тому гравці команди-переможниці даного змагання позбавлені можливості традиційного розпивання шампанського з завойованого трофея.

Гімн Правити

Гімн звучить на стадіоні перед кожною грою Ліги Європи УЄФА, а також перед кожною телевізійною трансляцією матчів Ліги Європи як музичний елемент відкриття турніру.

Йохан Цвейг сам сподівається, що його гімн доб'ється, з точки зору світового визнання, таких же успіхів, як і Гімн Ліги чемпіонів УЄФА. формат

Кваліфікація Правити

Кваліфікація для участі в конкурсі базується на основі таблиці коефіцієнтів УЄФА, старт в турнірі з більш високих раундів надається командам з країн, які є по рейтингу більш успішними. Але насправді кожна асоціація має стандартну кількість кваліфікуються команд, в кількості трьох клубів, за винятком країн в рейтингу з 7 по 9 місце, у яких є чотири місця, а Сан-Марино, Андорра та Ліхтенштейн мають тільки одне місце. Як правило, путівки в Лігу Європи УЄФА отримують клуби, які зайняли у внутрішньому чемпіонаті місця після команд, що кваліфікувалися до Ліги чемпіонів УЄФА, і переможці національних кубків. У деяких країнах путівки в Лігу Європи отримують переможці національних Кубків ліги, це, наприклад, Англія і Франція.

Можливі ситуації, коли одна з команд має право на участь відразу в двох турнірах - в Лізі чемпіонів УЄФА і Лізі Європи УЄФА, наприклад, коли клуб виграє «золотий дубль» у внутрішній першості. У подібних випадках пріоритет віддається участі в Лізі чемпіонів УЄФА. Якщо клуб виграв національний чемпіонат і кубок або кубок ліги, то, як правило, «путівку» в Лігу Європи УЄФА отримує другий фіналіст кубка, але в різних національних асоціаціях існують свої правила кваліфікації в подібних випадках. Наприклад в чемпіонаті Нідерландів третю «путівку» розігрують клуби, що зайняли в сезоні місця з 5-го по 8-е.

Ще три «путівки» в Лігу Європи УЄФА отримують національні асоціації, які є лідерами в Рейтингу Fair Play. Три асоціації автоматично отримують місця в розіграші, якщо їх рейтинг складає не менше 8. Критеріями оцінки рейтингу є: прихильність до атакуючого футболу, повагу по відношенню до суперника і суддів, поведінка глядачів і представників команди, а також кількість отриманих жовтих і червоних карток. Національна асоціація надає «путівку» клубу, який в національному рейтингу Fair Play займає найвище місце. Якщо в національному рейтингу Fair Play лідером є клуб, який вже кваліфікувався до єврокубків, то «путівку» отримує клуб, який не потрапив в зону єврокубків.

Останнім часом клуби, які потерпіли невдачу в Третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів УЄФА і зайняли треті місця в своїх групах, приєднуються до Ліги Європи УЄФА на різних етапах.

Історичні формати Правити

До переможців відбіркових раундів додавалися команди країн з 1-го по 13-місце, які виступали в першому раунді. Крім того на цьому етапі приєднувалися клуби, програвши в третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів УЄФА і чинний володар Кубка УЄФА, якщо він не отримав право на участь в Лізі чемпіонів УЄФА. В цілому в першому раунді брало участь 80 команд.

Після першого раунду, 40 переможців поділялися на вісім груп по п'ять команд у кожній. На відміну від Ліги чемпіонів УЄФА, на груповому етапі Кубка УЄФА клуби грали з кожним суперником по одній грі, при цьому кожен клуб грає дві домашні і дві виїзні гри. Перші три команди в кожній з восьми груп кваліфікувалися в плей-офф, а також вісім команд посіли треті місця в груповому етапі Ліги чемпіонів УЄФА. Після чого 32 клуби, грали в 1/16 фіналу, де переможець кожного раунду визначався за результатами двох матчів, а фінал проводився в середу травня безпосередньо перед фіналом Ліги чемпіонів УЄФА.

Поточний формат Правити

суддівство Правити

Призові Правити

Як і в Лізі чемпіонів УЄФА, клуби отримують фіксовані призові платежі на основі участі та результатів, які залежать від вартості трансляцій матчів.

За участь в груповому етапі Ліги Європи клуб отримує € 640 000, до них додається бонус в € 60 000 за кожен матч. За перемогу в груповому етапі клуб отримує € 140 000, а за нічию - € 70 000. Досягнення плей-офф тягне за собою додаткові бонуси: € 200 000 за 1/16 фіналу, € 300 000 за 1/8 фіналу, € 400. 000 за 1/4 фіналу, і € 700 000 за 1/2 фіналу. Фіналіст отримує € 2 000 000, а переможець € 3 000 000. Для порівняння, будь-яка команда, яка досягла групового етапу Ліги чемпіонів УЄФА отримує € 3 900 000.

Спонсори Правити

Ліга Європи спонсорується однієї транснаціональною компанією, поточним спонсором турніру є компанія SEAT.

Adidas є вторинним спонсором і поставляє офіційні м'ячі, так само як і для всіх інших змагань під егідою УЄФА. Компанія Konami, що займається розробкою ігор Pro Evolution Soccer, також є вторинним спонсором в якості офіційного видавця комп'ютерних ігор.