Мета заняття: показати причини виникнення страху. допомогти дітям змінити до нього ставлення; відкрити способи його подолання.
Хід заняття:
Ведучий: Хлопці, сьогодні я принесла вам незвичайний мішок - "мішок зі страхами". Поки він порожній. Давайте сьогодні наповнимо його всілякими страхамі- "ахами", але не відразу, а поступово. Отже, давайте з'ясуємо, які бувають страхи. У цьому нам допоможуть казки, вірші, оповідання, в яких живуть герої, які відчувають почуття страху. Послухайте фрагменти з цих книг, і скажіть, чого бояться їх герої.
Так, у вірші С. Маршака страхи не справжні, вони є продуктом багатої уяви хлопчика. І насправді буває так, що в темряві під впливом уяви звичайні і знайомі предмети можуть змінювати форму, розміри, забарвлення, перетворюватися в страшні і жахливі образи. Коли страшно, то очі бачать те, чого немає насправді. Навіть кажуть: "У страху очі великі" (Казка "У страху очі великі").
Зараз ви переконаєтеся в тому, як працює ваша уява. Творче завдання - малювання "Кляксографія" (Завдання дітей перетворити пляму в якийсь образ).
Хлопці, чи бувало таке з вами, чи доводилося вам відчувати страх? Напишіть свої страхи на листочках, а потім ми сховаємо їх у цей мішок.
Всі ви чогось боїтеся. Коли страшно, що з вами відбувається? Згадайте свої відчуття.
(На контурному зображенні людини відзначити точки страху, назвати характерні для цього почуття вираження: "у страху очі великі", "волосся стало дибки", "побігли мурашки по всьому тілу", "серце завмерло", "затремтіли руки і ноги" і т . д.)
Що таке страх?
Страх - це реакція людини на загрозу, яка сковує рух, волю людини, позбавляє сил, робить безпорадним.
А як же перемогти страх? Адже якщо зі страхами не боротися, вони ростуть, а якщо боротися, то зменшуються (Поради лежать в саквояжі Лікаря Айболить)
РАДА 1: Якщо, наприклад, в темряві вам привиділися "страшилки", то треба сказати собі: "Ці страшні фігури придумав я сам, тому я зможу їх і" перепрідумать ".
РАДА 2 дає дитячий поет С. Михалков:
Я відверто зізнаюся,
Що в темряві я спати боюся.
Мені так і хочеться вскочити
І скоріше світло включити,
Коли навколо мене темно
І завішене вікно.
Я почуття цього боюся,
Але силою волі з ним борюся -
Я кажу собі: "Лежи!"
І я лежу, лежу, лежу,
Очі закритими тримаю.
І засинаю, нарешті,
Ну, хіба я не молодець!
Значить, перемогти страх можна зусиллям своєї волі, тобто змусити себе не боятися.
РАДА 3: Один із способів позбавитися від страху - піти до людей, які тебе люблять, - мамі і татові. Розкажи їм про свої страхи, і ти більше не будеш відчувати себе самотнім. Але ти можеш подумати: "Я не можу сказати їм, що боюся. Вони будуть з мене сміятися". Ні, якщо вони розумні і люблять тебе. Будь впевнений, і вибери того, хто любить тебе.
РАДА 4: Знайдемо в казці англійської письменниці Л. Муур "Крихітка Єнот і той, хто сидить у ставку" (Читаємо казку).
Хлопці, як ви думаєте, чому вчить ця казка? Адже навіть найпростіша дитяча казка розгортає перед нами найважливіший життєвий урок.
Як герой вирішує свою проблему: сам або за допомогою інших? (Відповіді дітей).
Казковий урок:
- не піддаватися почуттю страху, а спробувати знайти способи самозахисту;
- набратися сміливості і подолати свій страх самостійно, щоб назавжди перестати відчувати це почуття. Крихітка Єнот змусив себе піти на ставок і заглянути в воду. Він зрозумів, що подолання власних страхів - це проблема, з якою кожен має впоратися сам.
Хлопці, як ці знання ви будете використовувати в своєму житті? (Письмова відповідь).
Творче завдання: Намалюй свій страх.
Джерело: "Розумні казки: Казкотерапія в дитячій бібліотеці" Пашкевич Т.В. провідний методист ПОБДЮ