Посилення лінії програмування в ліцеї забезпечено розробленим методичним комплексом, який дозволяє кожному учню вивчати програмування в своєму темпі. Комплекс включає:
· Питання для контролю, тестові завдання з теоретичного матеріалу, завдання, оформлені у вигляді зошитів з друкованою основою (для кожного учня);
· Комплекс завдань для самостійного рішення (для кожної теми підібрані завдання різного рівня складності).
Наводжу приклад одного з уроків, розроблених по даній системі.
Мета уроку: Формувати в учнів знання, вміння і навички роботи з одновимірними масивами.
§ Розвиток пізнавального інтересу, логічного мислення, посилення пізнавальної мотивації усвідомленням учня своєю значимістю в освітньому процесі.
§ Повторення і перевірка вмінь учнями скористатися наявними можливостями текстового процесора Word.
Обладнання: персональний комп'ютер, проектор, зошит з друкованою основою.
Програмне забезпечення. Microsoft Power Point, Borland (Turbo) Pascal.
3. Журнал «Інформатика і освіта» рр.
1. Організаційний момент.
2. Виклад нового матеріалу.
3. Розбір прикладу рішення задачі.
4. Закріплення нового матеріалу за допомогою зошитів з друкованою основою.
5. Рішення задач.
1. Організаційний момент.
2. Виклад нового матеріалу.
На попередніх уроках ми з вами працювали тільки з простими типами даних. З елементів простих типів в мові Паскаль можна утворювати складові (структуровані) типи даних, так звані структури даних. Основним завданням нашого сьогоднішнього уроку стане знайомство з однією з таких структур - з масивом.
Масиви бувають одновимірними і двомірними. Але сьогодні ми познайомимося лише з одновимірними масивами. Отже, запишіть тему сьогоднішнього уроку: «Одномірні масиви».
В математиці, економіці, інформатиці часто використовуються впорядковані набори даних, наприклад, послідовності чисел, таблиці, списки прізвищ.
Розглянемо послідовність дійсних чисел:
Тут А - назва послідовності, а до будь-якого елементу послідовності можна звернутися за назвою послідовності і його порядковому номеру. Наприклад, якщо ми хочемо звернутися до числа 8,5 то повинні вказати назву послідовності і номер - А4. Те, що в математиці (та й в звичайному житті) ми називаємо послідовністю, в програмуванні буде називатися одновимірним (або лінійним) масивом.
Отже, для обробки даних одного і того ж типу в програмуванні вводиться поняття «масив».
Масив - сукупність даних одного типу.
Запишемо визначення одновимірного масиву:
Масив, також як і послідовність в математиці позначається ім'ям. Кожен елемент масиву позначається ім'ям масиву та індексом.
Кількість елементів масиву називається його розмірністю.
В математиці при зверненні до елементу індекс полягає в круглі дужки (наприклад А (1), А (2), А (3) ...) або вказується нижче імені масиву (А1, А2, А3 ...). У Паскалі індекс елемента в квадратних дужках, наприклад А [4].
Якщо в програмі використовується масив, то він повинен бути описаний.
Найчастіше масиви обробляються в циклі for.
Присвоєння значень елементам масиву може відбуватися кількома способами.
Роздруковувати масив можна двома способами: в рядок через пробіл і в стовпець.
3. Приклад рішення задачі.
Приклад. Заповнити випадковими числами з діапазону від -50 до 50 лінійний масив з N цілих чисел. Знайти максимальне значення і його індекс (перший, якщо таких значень декілька).
program primer_massiv; імяпрограмми>
const n = 10; n - розмірність масиву - постійна
type aa = array [1..n] of integer; задаемтіпмассіва>
var i, max, imax: integer; описуємо змінні
i - порядковий номер елемента,
max - значення максимального елемента,
imax - номер максимального елемента>
a: aa; описуємо масив заданим типом>
begin початок програми>
randomize; активізуємо процедуру для завдання
першого значення в послідовності
for i: = 1 to n do відкриваємо цикл для завдання і
begin т. к. в циклі більш одного оператора,
відкриваємо операційну дужку>
a [i]: = random (100) -50; заповнюємо масив псевдовипадковими цілими
числами в інтервалі від -50 до 50>
write (a [i], ''); роздруковуємо масив в рядок через
end; закриває операційна дужка>
max: = a [1]; вважаємо максимальним 1-ий елемент>
imax: = 1; його номер - 1>
for i: = 2 to n do починаючи з другого елементу порівнюємо>
if a [i]> max then якщо черговий елемент більше того,
який в даний момент є максимальним>
max: = a [i]; він стає максимальним>
imax: = i; запам'ятовуємо його номер>
write ( 'maximal "niy element', max, 'nahoditsya na', imax, 'meste'); відповідь>
readln затримка рішення до нажатіяEnter>
end. кінець програми>
4. Листи із зошита з друкованою основою по темі «Одномірні масиви»
1.Дайте визначення одновимірного масиву.
Одновимірна масив - __________________________________________________________
2. Як описується одновимірний масив?
3. Що включають в себе поняття номер і значення елемента масиву?
4.Опишите, як організувати висновок лінійного масиву
5.Опишите способи заповнення масивів.
6.Напішіте фрагент програми для заповнення елементів масиву датчиком випадкових чисел на інтервалі:
7.Создайте і роздрукуйте в рядок одновимірний масив таким чином: A (1) = 1, A (2) = -1, A (3) = 1, A (4) = -1, ..., A (N) = - 1
8.Создайте і роздрукуйте в стовпчик одновимірний масив длінойN, в такий спосіб: А (1) = 4, А (2) = 6, А (3) = 8, А (4) = 10, ...?
9.Дан массівA (N), сформований датчиком випадкових чисел на інтервалі (-50; 150). З елементів масиву А, кратних 5, сформувати массівB.
5.Заданія для самостійного рішення
1. Знайти суму позитивних елементів масиву.
2. Знайти суму всіх елементів масиву, кратних 5.
3. Знайти суму всіх парних елементів масиву, що стоять на парних місцях.
4. Знайти суму перших п'яти елементів масиву.
5. Знайти суму елементів з k1 по k2, де k1, k2 вводяться з клавіатури.
6. Знайти суму елементів, великих даного числа А.
7. Знайти суму елементів, що належать проміжку від А до В.
8. Знайти номери всіх негативних елементів масиву (вивести їх на екран). Якщо таких елементів немає, то повідомити про це.
9. Знайти номери всіх елементів з максимальним значенням.
10. Знайти кількість негативних непарних елементів масиву.
11. Скільки елементів масиву перевершують по модулю заданий число А?
12. Знайти всі елементи масиву, кратні 3 або 5. Скільки їх?
13. Чи є в даному масиві два сусідніх позитивних елемента? Знайти номера першої і останньої пари.
14. Чи є в даному масиві елемент, рівний заданому числу? Якщо є, то вивести номер один із них.
15. Змінити знак у максимального по модулю елемента масиву.
16. Замінити всі парні елементи масиву їх квадратами, а непарні - подвоїти.
17. Відняти від позитивних елементів елемент з номером k1, а до негативних додати елемент k2, нульові елементи залишити без зміни.
18. До парних елементів додати А, а з елементів з парними номерами відняти В.
19. Дано два цілочисельних масиву, що складаються з однакового числа елементів. Отримати третій масив тієї ж розмірності, кожен елемент якого дорівнює більшому із відповідних елементів даних масивів.
20. Дан перший член геометричної прогресії і її знаменник. Знайти перші n членів цієї прогресії.
21. Отримати перші n чисел Фібоначчі, - перші два числа рівні 1, а кожне наступне сумою двох попередніх.
22. Дано два масиви. Знайти середнє арифметичне елементів кожного і порівняти ці значення.
23. Дан одновимірний масив А, що складається з 2n елементів. Поміняти його половини наступним чином: перший елемент поміняти з останнім, другий - з передостаннім і т. Д.
24. Дан одновимірний масив. Переставити в зворотному порядку елементи масиву, розташовані між мінімальним і максимальним.