Оленівка (Тарханкут)

Тарханкут. Вид на Оленевку

Оленівка з висоти Храм в Оленівці

Оленівка (Тарханкут)
Пам'ятник загиблим в 1941-1945 рр. Садиба Попова в Оленівці Перехід через лиман Пляж в Оленівці Море в Оленівці

Можливість спокійного, усамітненого відпочинку далеко від міської суєти і шуму приваблює сюди людей. Основна перевага відпочинку в Оленівці - можливість купання в найчистішої частини Чорного моря. Тут можна насолодитися загаром на чистих багатокілометрових піщаних пляжах (захід у море дрібний, що є хорошим перевагою при відпочинку з дітьми), поласувати свіжими морепродуктами, фруктами і овочами, намилуватися своєрідною дикою красою Тарханкутського узбережжя, здійснюючи пішохідні прогулянки і автомобільні подорожі до заповідних урочищ Атлеш c обривистими скелями на березі моря і Джангуль, на Тарханкутський маяк. Пісок Оленівському на пляжі - це дрібно протерті раковини молюсків з домішкою сполук заліза і солей, який має лікувальні властивості.

Лікувальними факторами також мають морські бризи - м'які вітри, двічі на добу змінюють напрямок: вдень вони дмуть з моря на сушу, вночі з суші на море. Вони є природними інгаляторами. Вітер тут дме майже завжди.

В Оленівці є школа I-III ступенів, дитячий садок, аптека, сільський базарчик, кілька продуктових магазинчиків і кафе. Відстань від Чорноморського до села 22 км.

З розваг: можна пірнути з аквалангом (в селі є дайв-центр), взяти на прокат велосипед, пограти в більярд, серфінг, здійснити морські прогулянки, сходити в сауну.

Тут відносно недороге приватне житло, міні-пансіонати, кемпінги, середнього рівня, цілком доступні пансіонати. Саме селище розташувався уздовж лиману, а не вздовж берега моря. Тому до пляжу належить 10-15 хвилинна прогулянка, де б ви не зупинилися в Оленівці.

пам'ятки

походження назви

До 1945 року село носило назву Караджа. Є кілька версій походження назви Караджа. У перекладі з тюркської мови воно означає «косуля».

Цілком можливо, що саме тут мешкали ці красиві тварини, що дали найменування місцевості і селу. За другою версією, назва села могло статися від імені його господаря, який носив поширене в Середньовіччі тюркське ім'я Караджа.

У кримсько-татарський період існував особливий вид податку - Карадж, яким обкладали немусульманське населення. Не виключено, що саме воно і переважало в цій частині західного Криму, звідки і пішла назва села.

У списку населених пунктів тарханской кадилика (судового округу) в «Камеральному описі Криму 1784 року» зустрічається ще одне найменування села - Карагаджа; в статутній грамоті 1861 згадується третій варіант цього топоніма - Тарханкут.

Місцевість на березі Караджинська бухти Чорного моря була заселена в глибокій старовині. Знахідки археологів дозволили зробити висновок про поселеннях тут людини епохи енеоліту (меднокаменний століття) і ранньої бронзи, що датуються III- II тисячоліттями до н. е. На північно-східній околиці села Оленівка і в його околицях знайдено залишки двох античних городищ, ймовірно, входили до складу херсонеської сільськогосподарської хори, а також скіфського поселення. Є припущення про, можливо, постійне або тимчасове перебування в Західній Тавриці древніх росів. На користь цього свідчить позначення на давніх портоланах (італійських морських картах) поселень з назвами Ocola Rossa, Rossico. Цікаво, що і на місці нинішнього селища Чорноморське в давнину знаходилося городище Yarango Limen, найменування якого деякі вчені перекладають на російську мову як «Гавань варягів». Можливо, вона служила місцем відпочинку варягів і русичів під час їх походів на Константинополь або призначалася для постійного проживання військових дружин росів (русичів) варязького, слов'янського або будь-якого іншого походження, що займалися мореплавством і ратними справами.

Правда, археологічні дослідження не підтверджують фактів постійного проживання слов'янських племен на Тарханкуті. Але питання це не можна вважати до кінця вивченим через епізодичності розкопок.

Не виключено, що поблизу нинішньої Оленівки жили тюрки-азіати, які переселилися до Криму орієнтовно в VII столітті н. е.

Ранньосередньовічні поселення загинули на початку X століття з приходом до Криму кочівників-печенігів. Під час Кримського ханства (1449-1783) на місці нинішнього села Оленівка існувала ногайсько-татарська село Караджа, точна дата виникнення якої невідома.

Після приєднання Криму до Росії його західні території стали власністю високопоставленого російського чиновника Василя Степановича Попова. особистого секретаря генерал-губернатора Новоросійського краю Г. А. Потьомкіна. На більш ніж 22 тисячах десятин землі він засновує дачі тарханской і Тархан-Саригольскую, що стали центром сільськогосподарської економії, переселяє до новоствореної село Степанівка кріпаків зі своїх маєтків в Мелітопольській і Полтавській губерніях. В кінці XVIII століття поблизу Караджі були побудовані панський будинок і господарські приміщення економії, закладений фруктовий парк, висаджені декоративні дерева. У перебудованому стані колишня поміщицька садиба збереглася на мисі Кара-Мрун в північно-східній частині села Оленівка. Нині це пансіонат «Сонячна долина». Дістатися до нього можна, звернувши перед в'їздом в село, з боку смт Чорноморське, направо і проїхавши уздовж Караджинська лиману 3 км.

Століття зберегли цю будівлю катерининської епохи для нащадків, але не змогли вберегти від перебудови і руйнувань. Проте, особняк будівлі кінця XVIII століття, як і раніше велично домінує над сучасними будівлями.

Можна тільки уявити собі, яке то величне і неповторно, радуючи око мандрівників минулого, виглядало це будівля, вселяє впевненість в достатку, знатності і підприємливості господарів. Оточене прекрасним парком, фруктовими деревами, акуратними квітниками, воно в дореволюційний час являло зразок вмілого господарювання і респектабельності. Всім своїм виглядом стверджувало, що і тут, в випаленої сонцем степовій частині Криму, на малородючих, просолених землях можна не тільки безбідно жити, але і отримувати вагомий дохід від економічної діяльності. Двері будинку були гостинно відчинені для друзів, які приїжджали в віддалений від життєвої суєти і проблем куточок Криму, де піщані коси є сусідами з дикими обривистими скелями, і хлюпається неповторне в своїй первозданній красі Чорне море.

Крім сіл Караджі і Степанівка, Попову належали й інші села Тарханкуту: купатися (Красносільське), Кипчак (Громово), Шамак (Багратіоновка), Ой-Їли (Мілове), Аблагаджі (Калинівка), а також урочища Атлеш і Чаратай, де розміщувалися риболовецькі стани, що здаються поміщиком в оренду за 250 і 100 рублів на рік.

Нащадки В. С. Попова володіли землями на Тарханкуті до революції 1917 року. Його син Павло Васильович Попов брав участь у Вітчизняній війні 1812 року, в закордонному поході російської армії. За героїзм, проявлений під час російсько-турецької війни, нагороджений золотою шпагою з алмазами - «За хоробрість». Під час військових дій на Кавказі Павло Васильович зустрів свою майбутню дружину - грузинську княжну Олену Олександрівну Еріставі, внучку грузинського царя Іраклія II (того самого, який підписав Георгіївський трактат про перехід Грузії під протекторат Росії).

Після смерті чоловіка в 1839 році, управління маєтками в Криму, Мелітопольському та Полтавському повітах перейшло в її руки. Олена Олександрівна пережила Кримську війну середини XIX століття, в ході якої була розграбована її економія в с. Караджа.

Після завершення військових дій посилилася еміграція кримськотатарського населення. Замість тих, хто виїхав до Туреччини татар, Тарханкутське маєток Попових заселялося їх кріпаками з інших маєтків. При цьому, відправляючи переселенців до Криму, старости і керуючі маєтками намагалися в першу чергу позбутися від неугодних селян, найбільш ініціативних бунтівників. Втім, поряд з ними на Тарханкут направляли просто ледачих, воровітих селян.

Поступово складалося нове населення Караджі, неспокійний характер його передавався від батьків до дітей, і до самого кінця двадцятих років минулого століття жителів села називали «джайманамі» - «розбійниками». У ці ж роки було просто небезпечно ходити по селу через часті грабежів і розбоїв. Можливо, промишляли джаймани і морським піратством. У всякому разі, прикордонникам в 1921-22 роки давалося завдання вистежувати і знешкоджувати шхуни і суденця, що курсували біля узбережжя Тарханкуту.

Під впливом революційних подій в Петрограді, Москві та Києві, восени 1917 року жителі Караджі захопили під посіви 410 десятин землі поміщика Попова, орендованій Черновим.

Поділ землі, худоби та інвентарю стався в 1918 році, коли в село вступив загін Червоної гвардії під командуванням Таранцова.

Але не минуло й півроку, як каральний загін білогвардійців Денікіна висадився з судна «Прут» і оточив караджа. Почалися розправи над революційно налаштованими селянами. Остаточно радянська влада в селі була встановлена ​​в 1920 році, після вигнання з Криму білогвардійців. Селяни обрали сільський комітет на чолі з П. Н. Якименко, а потім ревком під головуванням К. А. Приходько, створили народну міліцію. У 1923 році сільські бідняки об'єдналися на початку колективне господарство - товариство спільного обробітку землі (ТОЗ), а 1929 році був створений колгосп імені Сталіна. Протягом року в нього вступили 95 сімей.

Колективізація на селі проходила в умовах гострого протистояння куркулів і селян. У 1934 році був убитий голова колгоспу імені Сталіна, ленінградський робочий-двадцатітисячнік Ф. І. Єлісєєв. Його могила знаходиться на східній околиці села, недалеко від пансіонату «Тарханкут».

Після укрупнення сільськогосподарських підприємств в 1963 році тут було створено колгосп «Маяк», трудівники якого займалися землеробством, виноградарством, садівництвом і тваринництвом. Працював колгоспний консервний завод потужністю 3 млн. Умовних банок на рік, холодильник на 500 т. Це господарство перестало існувати в кінці 90-х років, коли після розпаювання земель воно розділилося на кілька сільськогосподарських і фермерських господарств.

Як дістатися?

Найближчі залізничні вокзали знаходяться в містах Сімферополі та Євпаторії. З Євпаторії від автовокзалу (в 100 метрах від ж / д вокзалу) на рейсовому автобусі «Євпаторія - Оленівка» .Також можна доїхати рейсовим автобусом з смт Чорноморське. Якщо ви їдете з Сімферополя, то спочатку слід дістатися до Чорноморського.