Мета: Створення умов для формування знань за видами орнаменту із застосуванням комп'ютерних технологій.
завдання:- Навчити створювати один з видів орнаменту для подальшої вишивки способом хрестик.
- Ознайомити з традиціями і звичаями, а також культурою народів різних країн при використанні орнаменту в одязі.
- Виховувати почуття прекрасного, гармонійного і естетичного сприйняття кольору в одязі.
Міжпредметних зв'язків: інформатика, малювання, креслення, історія, МХК.
1. Організаційний момент.
2. Вступне слово.
Сьогодні ми познайомимося з новою темою і постараємося з'ясувати, що таке орнамент, його види та застосування. А також створимо деякі види орнаменту із застосуванням комп'ютера для подальшої вишивки.
3. Бесіда "Що таке орнамент?"
Які символи ви знаєте, і що вони означають. З ними ви знайомилися і на уроках малювання, і на уроках світової художньої культури.
На ритуальної чаші древній хлібороб горизонтальною хвилястою лінією позначав воду, вертикальними - дощ, точками і галочками - насіння і сходи рослин. Так він висловлював надію на хороший урожай. Найпростіший геометричний орнамент: коло, особливо коло з крапкою посередині: символ сонця; трикутник - світова гора, світове дерево, чоловічий символ, а також, символ єдності трьох світів (верхнього, середнього і таємничого нижнього). У рослинному орнаменті дерева з розлогими гілками були символами життя і довголіття. Птах-посланник сонця, щастя і радості, тепла і світла, настання весни. Жіноча фігура-символ родючості, матері-землі, домівки. рукоділля. Чоловічі фігурки, особливо войовничі, з мечами - зображення захисників і мисливців племені.
Яку роль грав орнамент в одязі і побуті?
Орнамент на одязі і предметах побуту використовувався не за примхою доісторичного естета - зображення, а грали чисто утилітарну роль. Це були обереги, амулети, з чітко вираженою функцією: захищати своїх господарів (від злих духів, зрозуміло), приносити їм здоров'я та удачу. В процесі розвитку орнаментальної символіки частина найпростіших геометричних знаків відокремилося в свого роду магічну абетку. Додаток 1.
Чи у всіх народів орнамент однаковий? З чим це пов'язано? Наведіть приклади.
У різних народів орнамент має свій неповторний малюнок. Приклад: народи півночі, узбеки, індійці і т. Д. Демонстрація малюнків.
Всякий чи візерунок можна вважати орнаментом (малюнок на шпалерах, лінолеумі)?
Візерунок, вільно заповнює площину, таким не є.
Які види орнаменту ви знаєте?
З образотворчого ряду виділяють орнамент геометричний, рослинний, змішаний, звіриний стиль і т. Д.
За закономірностям побудови розрізняють зазвичай три різновиди орнаментів: орнаментальні стрічки (фризи, облямівки, бордюри), розетки (візерунок, вписаний в коло) і сітчасті (заповнюють поверхню суцільним візерунком).
Демонстрація малюнків. Додаток 2.
4. Закріплення матеріалу. Робота з підручником.
Прочитати підручник 6 клас стр. 115.
Виписати ключові слова: орнамент, раппорт, симетрія, композиція.
Питання дітям: Чи буде раппорт на тканини бути орнаментом?
5. Практична робота № 1.
Тема: Види орнаменту
Мета: Створення орнаменту.
Устаткування. комп'ютер, програма Логотипом Світи.
Завдання: створити один з видів орнаменту.- геометричний
- рослинний
- зооморфний
Зберегти роботу. Роздрукувати. додаток №3
6. Підведення підсумків
Виставка робіт. Обговорення помилок. оцінка робіт
Сьогодні ми з вами створили деякі види орнаментів, але на цьому наша робота не закінчилася. На наступному уроці ми продовжимо працювати і постараємося використовувати створені малюнки для вишивки.
7. Домашнє завдання
Принести: тканину канву для вишивки хрестом розміром 20 х30 см, нитки муліне різних кольорів, голку вишивальну, п'яльці, ножиці.