Програма: Школа Росії.
Мета. познайомити дітей з природним співтовариством - прісним водоймищем.
- навчальна - сформувати уявлення учнів про життя прісного водойми, познайомити з рослинним і тваринним світом прісних водойм і з їх взаємозв'язком;
- розвиваюча - розвиток пізнавальної активності учнів, уміння порівнювати, міркувати, робити висновки;
- виховує - виховання дбайливого ставлення до природи і екологічної культури учнів, формування колективних навичок роботи;
Форма уроку. робота в групах.
- для вчителя малюнки і картинки тварин і рослин прісного водойми, картки з назвою тварин і рослин, акваріумні водорості і равлики, ватман для зображення водойми для завдання "Заселення біотопу", сухі рослини рогозу і очерету, карта Самарської області, виставка книг;
- для учнів - шматочки стебла рогозу, конверти з картками для роботи в групах, листочки з самостійною роботою для кожного учня;
Форма проведення уроку. робота в групах.
I. Організаційний момент
(Психологічний настрій на урок.)
II. Повідомлення теми уроку
У. Наш урок я хочу почати з вірша нашого місцевого поета А. Строкіна: воно називається "Предутреннік"
Дихає річка, прокидаючись,
Комиші злегка хитаючи.
Світанку ясною посміхаючись,
Синь блакиттю переливаючись.
В густий навіс калини,
Пташки вільні заспівали.
І на травичці при долині
Роси яскраво заблищали.
У. Хлопці, як ви думаєте, що будемо вивчати на уроці? (Відповіді дітей.)
Сьогодні ми з вами продовжимо вивчення теми "Водойми". Познайомимося з рослинами і тваринами, які мешкають в прісних водоймах і з тим, як вони пов'язані між собою, про вплив людини на природу.
III. Перевірка домашнього завдання
- Які бувають водойми?
- Які водойми називаються штучними? Приклади таких водойм.
- Які водойми називаються природними?
- Що відноситься до природних водойм?
У. А зараз кожна група виконує своє завдання по темі "Які бувають водойми".
(Конверти із завданнями на партах в кожній групі.)
Завдання для 1 групи:
- Скласти схему освіти джерела.
- Розповісти по схемі про освіту джерела.
Завдання для 2 групи:
- Скласти схему річки.
- Розповісти про річку за планом:
- Що таке річка? гирлі? витік? русло?
- Як можна визначити, де лівий, а де правий берег?
Завдання для 3 групи:
- Скласти схему озера.
- Відповісти на питання:
- Чим озеро відрізняється від річки?
- Для чого потрібні водойми?
Завдання для 4 групи:
- Скласти екологічні знаки.
- Що потрапляє у водойми з заводів, фабрик, з ферм, з полів, від транспортних засобів, від відпочиваючих у водойми людей?
(Для складання схем, екологічних знаків в конвертиках дається альбомний аркуш, шаблони. Хлопці вибирають потрібне).
У. Як можна зберегти чистою воду в водоймах? Чим кожен з вас може допомогти нашій річці? Для чого потрібно охороняти водойми від забруднень?
Физминутку (музична гра «Якщо подобається тобі, то роби так ...»).
IV. вивчення теми
1. У. Значить, водойма - це місце проживання рослин і тварин.
(Прикріпити таблички на дошку під темою.)
Які рослини водойми ви знаєте?
На дошці є малюнки і картинки деяких рослин водойми. Це калитка, латаття, ряска.
(Показати малюнки даних рослин.)
Ці рослини пристосувалися до життя у водному середовищі. А як?
У. Хлопці, ви маєте рацію. Є рослини, які прикріплюються до дна водойм за допомогою коренів. Вони називаються придонних е (прикріпити табличку). Які рослини до них відносяться?
Д. До них відноситься рогіз, очерет. (Малюнки рослин)
У. Є рослини, які плавають в товщі води. Наведіть приклади таких рослин.
Д. Наприклад, елодея (показ малюнка).
У. А є й ті, які знаходяться на поверхні води. Назвіть їх.
У. А зараз кожна група готує невеличкий матеріал про рослини прісних водойм. Завдання в конвертах під номером 2.
1 група розповідає про придонних рослинах
У. у вас є на партах лежать рослини, які називаються рогіз і очерет (йде порівняння цих рослин, так як діти часто плутають їх, невелику розповідь вчителя про ці рослини).
У. А тепер кожен бере шматочок стебла рогозу і уважно його розглядає.
Що ви помітили?
Д. У стеблах знаходяться маленькі отвори.
У. Як ви думаєте, а для чого вони потрібні?
У. Це повітроносні канали (прикріпити табличку). Вони знаходяться і в стеблах, і в листі, і в кореневищах. Це одна з особливостей водних рослин.
- Зверніть увагу на корінь рогозу. Який він? Для чого потрібен корінь?
Висновок: корінь потрібен для зміцнення рослини на дні водойми. У кореневищах рогозу багато крохмалю і ними харчуються водні мешканці.
У. А зараз послухайте про кубушці (розповідає заздалегідь підготовлений учень).
У. Для чого потрібні повітроносні канали? Яку роль виконують коріння?
2 група розповідає про рослини, що плавають в товщі води.
Невелика інформація про елодії. Показ акваріумних водоростей.
3 група розповідає про рослини, які перебувають на поверхні вод.
У. Яку роль у водоймі виконує ряска?
У. Як же пристосувалися рослини до водного середовища мешканців?
Д. Потужні кореневища, в листі і стеблах знаходяться повітроносні канали. Серед водних рослин чимало таких, які мають плавучі насіння і плоди. Водні рослини пристосувалися навіть до зимівлі. До кінця літа на рослинах утворюються нирки, які опускаються на дно, а навесні спливають і дають початок новій рослині.
У. Сформулюйте правила поведінки у водойми, які відповідають цим знакам.
4 група розповідає про роль рослин водойми (служать їжею тваринам, виділяють в воду кисень, необхідний для дихання організмів, підводні зарості служать притулком для тварин).
Висновок: водойма-це будинок для тварин, де є всі необхідні умови для життя.
У. Яких тварин водойми ви знаєте?
Буваючи влітку на річці, озері ви бачили літаючих бабок, водоплавних птахів, хтось може бути бачив бобра, ондатра. Ось деякі тварини прісних водойм (показ малюнків).
Тварини теж бувають придонні (прикріпити табличку).
- Які тварини живуть на дні?
Є тварини, які мешкають в товщі води.
- Кого можна віднести до них?
Є тварини, які мешкають на поверхні води. Наприклад, водоміри.
Де живуть равлики?
Д.На водоростях (показ равликів, які знаходяться в банку з водою).
Кожна група готує невеличкий матеріал про тварин водойми.
1 група розповідає про придонних тварин
У. Яку роль виконують раки і молюски?
2 група розповідає про тварин, що мешкають в товщі води.
У. Чим дихають раки і риби?
3 група розповідає про тварин, що мешкають на поверхні води.
У. Чому не тонуть водоміри?
Що допомагає плавати жукам-плавуни?
4 група - про тварин, що мешкають на водоростях
У. Для чого піднімаються котушка і прудовик до поверхні води? Який висновок можна зробити?
Висновок: у тварин є свої пристосування до водного середовища. Про деякі ви вже сказали. А ось ще: у бобрів, видр, водоплавних птахів, жаб є перетинки між пальцями, а у бобра ще й хвіст служить замість керма. Жаби, раки, риби дихають зябрами (це спеціальні органи, які витягують з води розчинений в ній кисень).
Багато цікавого матеріалу про життя прісного водойми можна знайти в бібліотеці. А поки вашій увазі я пропоную книги, які знаходяться на нашій виставці: Е. Т. Бровкіна «Тварини водойм», В. П. Герасимов «Тваринний світ нашої Батьківщини», А. Плешаков «Зелені сторінки» і ін.
Зв'язок рослин і тварин
(По ходу уроку на дошці з'являється схема)
У. Подивіться на отриману схему і скажіть: який зв'язок між рослинами і тваринами?
Зробіть свій висновок.
Д. Рослини і тварини пов'язані з ланцюга харчування.
а) Кожна група складає ланцюг харчування (з конвертика "Ланцюг харчування" хлопці вибирають картки з потрібними словами, прикріплюють їх на дошку, а решта перевіряють).
У. Життя рослин і тварин пов'язана ще одним ланцюгом. Прочитайте про це в своїй групі (хлопці читають невеличкий матеріал про освіту солей із залишків рослин і тварин).
У. Що утворюється із залишків рослин і тварин? А як?
Висновок: Рослини і тварини пов'язані між собою, залежать один від одного.
1, 2 групи: - Чому помутніло озеро? (Знищили двостулкових молюсків)
3, 4 групи: - Чому захворіли риби? (Вилов риби призводить до збільшення числа хворих риб)
У. Хлопці, ви молодці! Це теж могло бути причиною помутніння озера, але давайте відкриємо підручник і прочитаємо, що про це йдеться в підручнику (підручник стр.196-198). Який висновок можна зробити?
Висновок: водоем- це природне співтовариство, яке потрібно охороняти.
V. Закріплення.
У. З яким природним співтовариством ми познайомилися? Чому воно так називається?
У вас є конвертики з назвою "Заселення біотопу". З наявних картинок виберіть ті, які відносяться до водойми, і прикріпіть їх на ватман.
(На дошку прикріплений ватман, посередині аркуша намальовано блакитне пляма, що зображує прісний водойму, хлопці підходять і прикріплюють малюнки рослин і тварин в залежності від їх місця існування).
У. Що трапиться, якщо людина порушить природну рівновагу в водоймах?
VI. Самостійна робота.
Беремо наступний конверт, на якому написано «Самостійна робота», в ньому знаходяться листочки з завданнями для кожного учня. Починаємо виконувати.
Як красиво і цікаво наше озеро! Здалеку помітні яскраві жовті латаття. Привертають увагу рослини з листям, схожими на стріли. Це ряска. По поверхні води стрімко бігають жуки-плавунци, а по водних рослинах повільно повзають двостулкові молюски, прудовики і котушки.
(Неправильно: жовті, ряска, жуки-плавунци, двостулкові молюски)
б) Вкажи стрілочками, що до чого призводить:
1. У водойми спускають воду з промислових підприємств.
4. Взимку рибалки наробили лунок в льоду.
г) вода стала каламутною у водоймі
- Рослини водойми це ...
А. тимофіївка, грицики, ромен
Б. брусниця, чорниця, мох
В. латаття, ряска, очерет - Санітарами прісних водойм вважають ...
А. раку, беззубку
Б. прудовика, котушку
В. клопа-водомір, жука-плавунца - Будівельниками хаток і гребель на прісних водоймах є ...
А. люди
Б. чаплі
В. бобри - З водоймами пов'язане життя ...
А. зябликів, трясогузок, сойок
Б. чапель, качок
В. тетеревів, сов - Водоймище називають природним співтовариством, тому що ...
А. в ньому багато різноманітних рослин, які служать їжею тваринам
Б. в ньому спільно мешкають різноманітні живі істоти, які тісно пов'язані між собою
В. в ньому від поверхні до дна живуть різноманітні живі організми - Хижаками прісних водойм є ...
А. жуки-плавунци, щуки, клопи-водоміри
Б. карасі, мотилі, раки
В. прудовики, пуголовки - Вода в прісних водоймах іноді має зелений колір, тому що ...
А. це плаває ряска
Б. багато мікроскопічних водоростей
В. на дні багато мулу
Перевірка (хлопці міняються листочками і при перевірці, якщо є помилки, виправляють).
VII. Підсумок уроку.
У. Що нового ви дізналися на уроці? Що здалося для вас цікавим? Кому було легко працювати на уроці і чому?
Хто хоче сказати добре слово про роботу свого однокласника?
(Потім учитель оцінює роботу учнів на уроці, дається домашнє завдання)
А зараз послухайте ще один вірш (читає заздалегідь підготовлений учень).
Нехай на Землі не вмирають річки
Нехай стороною обходить їх біда,
Нехай чистої залишається в них навіки
Студена і смачна вода.
Нехай ніколи не заростає тванню
Той берег, на якому я стою.
Великі дяді, дорослі чоловіки
Зберігайте річку світлу мою!
Дякую за вашу працю. Урок завершено.