Тема: Пристрій швейної машини
Мета: познайомити учнів з пристроєм швейної машини в цілому, її приводу і призначенням гвинта-роз'єднувача; формувати навички визначення основних частин і деталей швейної машини, пуску і зупинки швейної машини (без голки); розвивати пізнавальний інтерес, зорове і сенсорне сприйняття, здатності до узагальнення і класифікації.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: таблиці «Швейна машина», «Приводні пристрої», «Правильна посадка», робочі коробки.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Перевірка готовності до уроку і організації робочих місць.
Питання до учнів:
1. Хто розробив перший проект машини для шиття одягу?
2. Які переваги дає швейна машина в порівнянні з ручним шиттям?
3. Які види швейних машин ви знаєте?
4. Хто винайшов першу електричну швейну машину?
5. Які заходи безпеки потрібно враховувати при роботі на швейній машині?
6. Для чого потрібно дотримуватися правил посадки за швейною машиною?
7. З якого боку має падати світло при роботі на швейній машині?
8. Як повинні стояти ноги працюючого на швейній машині?
9. Що крім правил посадки і техніки безпеки потрібно знати, щоб працювати на швейній машині?
Учитель. Для роботи на швейній машині, крім правил посадки і техніки безпеки, потрібно знати її пристрій. Відкрийте робочі зошити і запишіть тему уроку: «Пристрій швейної машини».
III. Пояснення нового матеріалу.
Таблиця «Швейна машина».
Учитель. Швейна машина складається з великої кількості деталей і механізмів, які пов'язані між собою. Від їх злагодженої роботи залежить робота всього механізму. Пристрій, налагодження та правила експлуатації різних видів швейних машин мають багато спільного. Я буду вести пояснення по таблиці, а ви - знаходити ці частини і деталі на швейній машині і вивчати їх конструкцію. Будь ласка, займіть місця за швейними машинами і підготуйтеся до роботи.
Учні знаходять і розглядають кожну названу частину і деталь.
- Швейна машина з ручним приводом і швейна машина з ножним приводом мають однакові основні частини і деталі. Головка швейної машини складається з платформи і рукава.
На рукаві розташовані: махове колесо, моталка, регулятор рядки, котушковий стрижень, ниткопритягувач, важіль підйому лапки, регулятор натягу верхньої нитки, фронтова дошка. Під фронтовий дошкою знаходяться два стержня. До одного з них кріпиться притискна лапка, а до іншого - голка. Долонею правої руки повільним рухом до себе приведіть в рух махове колесо і поспостерігайте за рухом голки. Не забувайте при цьому про правильну посадку за швейною машиною!
На платформі перебувають всувним пластина, вушко пластинка, котушковий стрижень, натягач. Під платформою розташоване човниковий пристрій. У прорізах голкової пластини видно зубці двигуна тканини. Якщо ви повільно повернете махове колесо (обертати його потрібно у напрямку до себе!), То помітите, як переміщаються зубці двигуна тканини.
Таблиця «Приводні пристрої».
- Розглянемо пристрій ручного приводу швейної машини. Рух від руки працюючого передається на махове колесо. Махове колесо з'єднане з головним валом, який знаходиться всередині рукава швейної машини. Головний вал, обертаючись, призводить в рух робочі органи швейної машини: голку, лапку, ниткопритягувач, човниковий пристрій і двигун тканини.
У швейній машині з ножним приводом пусковий колесо починає обертатися від плавного похитування педалі ногами працюючого. За допомогою приводного ременя рух передається на махове колесо, поєднане з головним валом. А як ви думаєте, для чого служить щиток на пусковому колесі? (Відповіді дітей.)
- Вірно, для безпечної роботи. Хлопці, а яка машина - з ножним або з ручним приводом - має більше переваг в роботі? (Відповіді дітей.)
- При шиття на машині з ручним приводом права рука працює весь час зайнята - вона за допомогою рукоятки призводить в рух махове колесо машини. Тому у машини з ножним приводом явну перевагу: вона звільняє обидві руки працюючого, а махове колесо приводиться в рух ногами працюючого.
Важлива деталь швейної машини - гвинт-роз'єднувач. За допомогою гвинта-роз'єднувача машину встановлюють або на робочий, або на вільний хід. Робочий хід потрібен для роботи на швейній машині. Для установки швейної машини на робочий хід треба лівою рукою притримувати махове колесо, а правою повернути гвинт-роз'єднувач від себе до відмови. Якщо при погойдуванні махового колеса голка рухається, то машина стоїть на робочому ходу.
Вільний, або холостий, хід потрібен при намотування ниток на шпульку. Щоб відключити робочі органи машини, тобто поставити її на вільний хід, треба лівою рукою притримати махове колесо, а правою повернути гвинт-роз'єднувач на себе. Коли машина стоїть на вільному ходу, при обертанні махового колеса її інші частини не рухаються. Після закінчення роботи машину потрібно ставити на вільний хід.
IV. Практична робота «Пуск і зупинка швейної машини».
Учитель. Перед початком роботи потрібно уважно ознайомитися з інструкцією і повторити правила посадки за швейною машиною і безпечної роботи на ній. Давайте разом ознайомимося з ходом роботи.
Читання вголос: метод роз'яснювального читання. Демонстрація прийомів роботи.
- Які правила техніки безпеки необхідно згадати для роботи? (Відповіді дітей. Повторення правил техніки безпеки.)
Слайд «Правила посадки за швейною машиною»
Слайд «Правила безпечної роботи на швейній машині»
- Чи є питання щодо виконання практичної роботи? Якщо питань немає, приступайте до виконання.
Виконання роботи учнями. Поточний інструктаж вчителя.
V. Закріплення нового матеріалу.
Робота в зошиті.
Учитель. Запишіть в зошит, для чого потрібні робочий і вільний хід швейної машини.
Запис у зошиті:
Робочий хід потрібен для роботи на швейній машині.
Вільний, або холостий, хід потрібен при намотування ниток на шпульку.
Питання до учнів:
1. Назвіть основні частини і деталі швейної машини.
2. Для чого служить платформа швейної машини?
3. Що називається робочими органами швейної машини?
4. Для чого служить махове колесо?
5. Для чого потрібна педаль?
6. Для чого потрібен гвинт-роз'єднувач?
7. Як можна визначити, на робочому або на вільному ходу знаходиться машина?
8. У чому перевага швейної машини з ножним приводом перед швейною машиною з ручним приводом?
VI. Підбиття підсумків. Оцінка роботи учнів.
Зміна слайдів із зображеннями основних частин і деталей швейної машини.
Учитель. Сьогодні ви познайомилися з пристроєм швейної машини, з призначенням її основних частин та деталей, самостійно виконали пуск і зупинку швейних машин з різними приводами. В процесі роботи ви змогли переконатися, що у різних видів приводних пристроїв є однакові деталі, що у різних видів машин напрямок руху махового колеса однакове. При роботі махове колесо машини повинно обертатися тільки в одному напрямку - на працюючого!
Оцінка роботи учнів на уроці.
Домашнє завдання: вивчити матеріал підручника, відповісти на питання в кінці параграфа.
tagPlaceholder Теги: машинознавство