Маркова Світлана Вікторівна,
вчитель початкових класів
МОУ СЗШ №2 м Костянтинівська
мета:
познайомити дітей з деякими породами кішок і собак.
Плановані досягнення учнів:
- засвоїти правила догляду за тваринами; виробити відповідальність за виховання тварин, які живуть вдома;
- запам'ятати нові для себе породи собак і кішок.
- комп'ютер, мультимедіа установка;>
- музичні ефекти;
- виставка книг; у кожної дитини атлас-визначник «Від Землі до неба» А.А.Плешаков
- м'які іграшки: кішки і собаки.
Програмне забезпечення:
Презентація: «Про кішок і собак».
Урок по темі «Про кішок і собак» --18, в розділі «Природа». Тісно пов'язаний з попереднім уроком, тема якого «Тварини живого куточка». На цьому уроці діти вчилися розповідати за планом про своїх тварин, давали їм характеристику, познайомилися з правилами догляду за ними.
Це сприяла активності роботи на уроці по темі «Про кішок і собак», де діти вже самі могли розповідати за планом про своїх чотириногих друзів, робили висновки, чітко відповідали на поставлені вчителем питання.
Урок проведений з використанням інформаційних технологій. Максимально використані способи роботи з дошкою: це і наочність (ілюстрації, картинки, кросворд), і спосіб перетягування, і лист по дошці за допомогою маркера, і музичний супровід (голос-повідомлення вчителя, фрагмент пісні з мультфільму «Бобик в гостях у Шаріка» , гавкіт собаки).
Урок складений в програмі SMART Notebook у вигляді слайдів (презентація уроку в додатку).
Заздалегідь діти готували повідомлення про собак, готувалися до інсценування вірша, принесли іграшки чотириногих вихованців.
I. Організаційний момент
Придумано кимось
Просто і мудро
При зустрічі вітатися
Доброго ранку!
II. Введення в тему
Сьогодні у нас урок навколишнього світу. Про що ми будемо з вами говорити, ви скажіть мені самі.
слайд 1
Послухайте фрагмент пісні і скажіть з якого вона мультфільму?
(М \ ф «Бобик в гостях у Шаріка», пісня «Людина собаці - друг».)
Якою буде тема нашого уроку?
А які ще чотириногі друзі живуть поруч з людиною?
III. Робота по темі уроку
1.Беседа-гра про кішок
слайд 2
Так, тема уроку про кішок і собак. Працюючи активно на уроці, ви будете отримувати цукрову кістку від собаки і мишку від кішки.
Які породи собак і кішок ви знаєте?
слайд 3
Давайте поговоримо про кішок. Я пропоную серед зображених кішок назвати знайому вам (діти називають відому породу кішок, представлену на слайді, і відкривають шторку, шляхом перетягування, де прикрите назву породи співвідносять свої відповіді вірні чи ні).
2. Голос-повідомлення
Котів 60 видів. Домашні кішки дуже схожі один на одного, хоча люди і вивели різні породи - сибірські, ангорские, сіамські. Є навіть порода короткохвостих кішок з пензликами на вухах, зовсім як у рисі. Всі кішки хороші мисливці. Домашні кішки схожі на своїх диких родичів: на смугастого тигра, царственого лева.
У домашньої кішки довга і славна історія. Коли люди почали займатися землеробством зерно стали звозити в сховища, комори, тут-то і накинулися на добро миші і щури. Щоб позбутися від них людина приручила кішку. Ці тварини дуже охайні. Вмивається кішка дуже ретельно. І в ситій, здорової кішки шкурка відливається шовковистим блиском.
3. Беседа- гра про собак
слайд 4
А тепер поговоримо про собак.
Назвіть відомі породи собак?
Діти, відомо 400 порід собак.
слайд 5
службові
мисливські
декоративні
Ось які породи відносяться до службових.
Які породи ви знаєте? (Називають відому породу і відкривають шторку, де закрито назву породи, тим самим перевіряючи правильність своєї відповіді).
А хто може розповісти про який-небудь породі?
4. Повідомлення, підготовлене дитиною про Коллі
Коллі - Собака красива розумна добра. Ще її називають шотландської вівчаркою. У Шотландії вона допомагає пасти стада овець. Ця собака дуже ласкава і любить дітей.
Де зустрічаємося з такими собаками?
слайд 6
А ось ці собаки відносяться до мисливських.
Хто побачив на слайді знайому породу собаки? Давайте перевіримо (відкривають шторку, де закрито назву породи)
Кому потрібні ці собаки? Для чого?
Хто може розповісти про відомої породі?
5.Сообщеніе, підготовлене дитиною про таксу.
Ще є чудо собака. Це такса. У неї лапки коротенькі, тулуб довгий - ніби черв'як на лапах. Зате в лисячу нору вона вільно влізе і лисицю вижене.
слайд 7
Зверніть увагу на декоративних собак. Які вони красиві. З незвичайними стрижками. Їх легко можна навчити танцювати і стрибати через обручі. Вони майже всі маленького розміру, ось наприклад іграшковий тер'єр - сама крихітна. Важить вона 600-700 грамів.
Ці собаки часто зустрічаються в цирку. Вони добре піддаються дресируванню.
Назвіть породи, які ви знаєте?
Перевіримо, які породи собак ви знаєте?
(Називають відому породу і відкривають шторку).
Про яку породу собак ви можете розповісти?
4.Сообщеніе, підготовлене дитиною про Ньюфаундленді.
5. Голос-повідомлення.
Люди вивели 600 порід собак. Собака наш найвірніший друг, приручений людиною ще в кам'яному столітті. Вважається. Що предок домашнього собаки - вовк, був першою твариною, якого людина прийняла в свій будинок. Це сталося 20 тисяч років тому. Первісна людина постійно боявся за своє життя. Він прислухався до кожного шереху. Собака ж чує те, чого не чує людина, відчуває запахи. Поступово людина привчив собаку охороняти будинок, захищати, допомагає пасти стадо, полювати на звірів.
6.Фізмінутка.
А тепер пострибайте, як стрибає собачка.
Зігніть спинку, так як робить кішка
Як гавкає собака?
Як доросла собака?
А як щеня?
Як нявкає кішка?
Як нявкає кошеня?
І ви побували в ролі домашніх тварин. Як ви думаєте, у собак і кішок є своя мова? Напевне так. І, якби вони могли говорити, вони б, безумовно, висловили свою любов до людини на своїй мові «гав-гав», або «няв».
Розгадування кросворду «Дізнайся породу собак».
Я вам пропоную розгадати кросворд «Дізнайся породу собак», за першими літерами назви, ілюстрації ви бачите на слайді.
Якщо вам важко, можете скористатися атласом- визначником «Від Землі до неба» А.А.Плешаков
Прочитайте виділене слово.
Як воно відноситься до теми нашого уроку?
(Собака друг людини)
Як розумієте зміст виразу?
2. Висновок-вірш (читає вчитель)
слайд 10
Як розумієте ці слова?
3. Робота над розумінням висловлювання.
Французький письменник А.С.Екзюпері в своєму творі «Маленький принц», сказав «Ми відповідаємо за тих, кого приручили».
Як розумієте зміст слів?
1. Гра «Розподіливши речі».
слайд 12
Як доглядати за тваринами?
Які особисті речі потрібні вашим вихованцям?
Вам необхідно розподілити слова, написані в стовпчику шляхом-перетягування, в дві групи: речі необхідні для кішок і собак.
Обов'язково повинні сказати, для чого потрібна та, чи інша річ вашому вихованцеві.
2. Інсценування
А знаєте, про що мріють ваші чотириногі друзі. Давайте послухаємо.
(Вірш розділене на 5 частин, за змістом. Заздалегідь підготовлені діти читають його від «особи» свого чотириногого друга. У кожної дитини в руках іграшкова кішечка, або собачка.)
3.Рассказ за планом про свого вихованця.
У кожного з вас живе вдома кішка або собака. Спробуйте розповісти про них по запропонованим мною планом.
VI. Виставка книг.
Зверніть увагу на виставку книг про чотириногих друзів. Ці художні твори можете знайти в нашій шкільній бібліотеці (учитель зачитує назви деяких творів).
Підсумок уроку.
Хлопці, про вихованців можна говорити дуже довго, нам навіть не вистачить уроку.
Про що необхідно пам'ятати завжди?
Що нового ви дізналися для себе?
Що особливо сподобалося на уроці?
Висновок (зачитує вчитель)
Якби собаки змогли вас віддячити, то вони б це зробили так (лай-звук включити на слайді)
Хто отримав цукрову кістку або мишку від чотириногих друзів, ви отримуєте оцінку «відмінно», а від мене позначку 5.
VI. Домашнє завдання.
На наступному уроці буду рада почути розповідь про ваших вихованців, із задоволенням подивлюся їх фотографії. Всі разом постараємося відгадати загадку про вашому тваринному. Приносьте, розповідайте, показуйте. Таким буде домашнє завдання.
Герої нашого уроку прощаються з нами.
Урок завершено. До побачення.