Рівнева організація мови (фонетика, морфемика, морфологія, лексикологія, синтаксис, стилістика

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про рівневої організації мови, про основні одиницях мови; розширити лінгвістичний кругозір; удосконалювати навчально-комунікативні вміння і навички; виховувати потребу в практичному використанні мови в різних сферах діяльності. обладнання: підручник, РМ картки для практичної ра боти. тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань. прогнозовані

Результати: учні мають цілісне уявлення про систему і структуру мови; знають будову мови, його функції, походження і розвиток; визначають тип відносин між мовними одиницями; пізнають основні одиниці мови, визначають їх роль в усному та письмовому спілкуванні; розмежовують основні рівні мови; усвідомлюють взаємозв'язок одиниць і рівнів мови.

I. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань

♦ В яку групу індоєвропейської мовної сім'ї (і далі - підгрупу) входить сучасну російську мову?

♦ Що таке знак? Які знакові системи ви знаєте?

♦ До якого типу знакових систем відноситься людську мову?

♦ Чому важливо розрізняти мову і мова?

III. Постановка мети і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ми постійно використовуємо усну або письмову мову і рідко замислюємося над тим, яке будова літературної мови. Для нас він - засіб, інструмент для досягнення певної мети. Для лінгвістів мову - це об'єкт спеціальних наукових досліджень, результати яких узагальнюються у вигляді статей, монографій, словників. Мовознавство, або лінгвістика (лат. Мовою), - це наука про мову, що склалася в зв'язку з потребою людей в осмисленні такого явища, як мова. лінгвісти з'ясували, що мова - це не нагромадження слів, звуків, правил, а впорядкована система (грец. - ціле, складене з частин). Сьогодні на уроці ми узагальнимо отримані вами раніше знання про рівневої організації мови і його основних одиницях.

IV. Робота над темою уроку

1. лекція вчителя

(Учні конспектують основні положення лекції вчителя.)

- Характеризуючи мову як систему, необхідно визначити, з яких елементів він складається. У більшості мов світу виділяються наступні одиниці: фонема (звук), морфема, слово, словосполучення і пропозиція. Одиниці мови неоднорідні за своєю будовою. Є одиниці відносно прості, скажімо фонеми, а є і складні - словосполучення, пропозиції. При цьому більш складні одиниці завжди складаються з більш простих.

Оскільки система - це не випадковий набір елементів, а їх впорядкована сукупність, для розуміння того, як «влаштована» система мови, все одиниці необхідно згрупувати за ступенем складності їх структури.

Отже, найпростіша одиниця мови - це фонема, неподільна і сама по собі незначна звукова одиниця мови, що служить для розрізнення мінімальних значущих одиниць (морфем і слів). Наприклад, слова піт, бот, ласун, кіт розрізняються звуками [п], [б], [м], [к], що представляють собою різні фонеми.

Мінімальна значуща одиниця - морфема (корінь, суфікс, префікс, закінчення). Морфеми вже мають якесь значення, але самостійно вживатися ще не можуть. Відносну самостійність має слово - наступна за ступенем складності і найважливіша одиниця мови, що служить для найменування предметів, процесів, ознак або яка вказує на них. Слова відрізняються від морфем тим, що вони не просто мають якесь значення, але вже здатні щось називати, тобто слово - це мінімальна номинативная (називних) одиниця мови. У структурному плані вона складається з морфем і являє собою «будівельний матеріал» для словосполучень і пропозицій.

Словосполучення - з'єднання двох або більше слів, між якими є смислова і граматична зв'язок. Воно складається з головного і залежного слів: нова книга, ставити п'єсу, кожен з нас (головні слова виділені жирним курсивом).

Найбільш складною і самостійною одиницею мови, за допомогою якої можна вже не тільки назвати якийсь предмет, але і щось повідомити про нього, є пропозиція - основна синтаксична одиниця, яка містить повідомлення про що-небудь, питання або спонукання. Найважливішим формальною ознакою пропозиції є його смислова оформленість і закінченість. На відміну від слова - одиниці читача (називной) - пропозиція є одиницею комунікативної.

Сучасні уявлення про систему мови пов'язані насамперед з вченням про його рівнях, їх одиницях і відносинах. Рівні мови - це підсистеми (яруси) загальної мовної системи, кожна з яких має набір своїх одиниць і правил їх функціонування. Традиційно виділяються наступні основні рівні мови: фонемний, морфемний, лексичний, синтаксичний.

Кожен з рівнів мови має свої, якісно відмінними одиницями, що мають різні призначення, будова, сполучуваність і місце в системі мови: фонемний рівень складають фонеми, морфемний - морфеми, лексичний - слова, синтаксичний - словосполучення і пропозиції.

В курсі сучасної російської мови представлений ряд розділів. Лексика і фразеологія вивчають словниковий і фразеологічний (стійкі словосполучення) склад російської мови. Фонетика описує звуковий склад сучасної російської літературної мови і основні звукові процеси, що протікають в мові. Графіка знайомить зі складом російського алфавіту. співвідношенням між звуками і буквами. Орфографія визначає правила вживання літерних знаків при письмовій передачі мови. Орфоепія вивчає норми сучасної російської літературної вимови. Словотвір досліджує морфологічний склад слів і основні типи їх утворення. Морфологія - вчення про основні лексико-граматичних розрядах слів (частини мови). Синтаксис - вчення про словосполучення і пропозиції. Пунктуація - сукупність правил постановки розділових знаків.

2. ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника по темі уроку

V. узагальнення, систематизація та контроль знань і вмінь учнів

1. Практична робота з мовним матеріалом

Спишіть текст, застосовуючи правила правопису.

Кожне суспільство обслуговується цією мовою має і нац..о-нально своєрідну культуру. Ця культура отримує відображення в мові. Тому оволодіння мовою означає з одного боку оволодіння тими культурними цінностями які накопичило дане суспільство а з іншого боку освоєння цих цінностей (не) можливо без знання мови мову хранитель культури з його допомогою культура успадковується новими поколіннями людей та (н, нн) ого суспільства.

Сам термін культура має розумітися тут досить широко. Це не тільки багатства літератури і позовом (з, сс) тва накопичений (н, нн) ті (в) течени. багатьох століть розвитку даного суспільства а й традиції людського співжиття обряди звичаї загальноприйняті форми повсякденної діяльності. Всі ці прояви культури бувають в значній мірі національно (своєрідними).

Носії тієї чи іншої мови (с) дитинства опановуючи словником гра (м, мм) Атіка системою вимовних норм даної мови поступово (і найчастіше непомітно для самих себе) вбирають і національні форми матеріальної та духовної культури.

Кожен народ живе серед інших народів. Зазвичай він підтримує з ними різноманітні зв'язки торговельні (промислово) економічні культурні. Слідство цих зв'язків вплив народів один на одного. Чим стійкіше і триваліша зв'язку тим глибше вплив.

Мови контактують народів так (ж) відчувають взаємний вплив адже вони головний засіб спілкування засіб за допомогою якого здійснюються (між) національної зв'язку. Основна форма мовного впливу одного народу на інший запозичення ін..язичних слів. Запозичення обог..щает мову робить його більш гнучким і зазвичай не ущ..мляет його самобутності так (як) при цьому зберігається основний словник мови властивий даному мови гра (м, мм) атіческій лад (не) порушуються внутрі (н, нн) ие закони мовного равіт..я.

Ру (с, сс) кий мову в проце (с, сс) е своєї історії мав різні зв'язки з народами всього світу. Результатом цього стали численні ін..язичние слова запозичені російською мовою з інших мов.

# 352; Вкажіть пропозиції: а) з двокрапкою перед однорідними членами і між частинами безсполучникового складного речення; б) з тире між підметом і присудком. Яка їхня функція?

Проведіть роботу в парах. Спишіть текст, застосовуючи правила правопису; обґрунтуйте правильне написання.

Наука про мову ще далека від повного і точного розуміння і опису зв'язків і відносин між основними областями мовного механізму. Однак багато все ж відомо. Зупинимося на трьох прикладах.