Самохіна е

В нашій школі дистанційної освіти займаються хлопці з обмеженими можливостями. Але як і в звичайній школі, крім навчальних занять, ми намагаємося приділяти час і виховної роботи з ними. Проводимо тематичні бесіди, класні години. Даний класна година відбувся в 9 класі напередодні Всесвітнього дня музеїв. Захід проводився дистанційно, що дозволило взяти участь всім учням класу, які проживають в місті і різних районах республіки. Метою класної години було виховання дбайливого, шанобливого ставлення до музейних пам'яток, почуття причетності і відповідальності за збереження культурної спадщини. Не всі діти-інваліди мають можливість відвідувати різні музеї та виставки, деякі ніколи не були в музеях, тому поставлені були наступні завдання: познайомити учнів з поняттям «музей», умовами побутування експонатів в музеї, розповісти про різні типи музеїв і зробити віртуальну екскурсію.

Виховна година супроводжувався презентацією «Всесвітній день музеїв». В ході заняття ми поринули в історію, дізналися, звідки походить поняття «музей», познайомилися з професіями музейних працівників, обговорили правила поведінки в музеї, коротко познайомилися з провідними музеями нашої країни. Хлопці брали активну участь в бесіді, розповідали свої враження про відвідування музеїв або те, що про них читали і дивилися. А в ув'язненні кожному учневі пропонувалося здійснити віртуальну екскурсію Національним музеєм Республіки Калмикія ім. М.М. Пальмова.

Класна година
«ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МУЗЕЇВ»
цілі:

  1. Ознайомити учнів з поняттям музей, умовами побутування експонатів в музеї, розповісти про різні типи музеїв. Віртуально відвідати музеї Національний музей ім. Пальмова.
  2. Виховувати дбайливе, шанобливе ставлення до музейних пам'яток, почуття причетності і відповідальності за збереження культурної спадщини.

Устаткування. презентація «Всесвітній день музеїв»

Хід заняття.
СЛАЙД 1 тема класної години, «Всесвітній день музеїв»
Привіт, діти. Сьогодні у нас незвичайне заняття, ми здійснимо подорож у дивовижний світ, який називається музей. Ми дізнаємось -
. що таке музей,
. хто допомагає експонатам жити в музеї,
. кому вони розкривають свої історії і таємниці.
. чим різняться музеї між собою, і які музеї є в нашій республіці.
СЛАЙД 2
Як завжди, в чудовому будинку,
Де зберігається джерело знань
Про все, що нас оточує
І звичайно, завжди вражає,
Тут предмети культури всієї.
Що ж це таке - …

СЛАЙД 3
Музей (від грец. Museion - храм муз).
Назва «музей» відбувається з Стародавньої Греції і перекладається як «храм муз». Музами стародавні греки називали міфологічних богинь - покровительок наук і мистецтв. Не випадково музеї і своїм зовнішнім виглядом, і внутрішнім оздобленням налаштовують глядача на зустріч з прекрасним.
Стародавні греки вірили в те, що кожна сфера їхнього життя, яку вони вважали найбільш важливою, має свою покровительку, музу.
Відповідно до їх уявленнями, список муз стародавньої Греції виглядав наступним чином:

  1. Каллиопа - муза епічної поезії;
  2. Кліо - муза історії;
  3. Мельпомена - муза трагедії;
  4. Талія - ​​муза комедії;
  5. Полігімнія - муза священних гімнів;
  6. Терпсихора - муза танцю;
  7. Евтерпа - муза поезії і лірики;
  8. Ерато - муза любовної і весільної поезії;
  9. Уранія - муза науки.

СЛАЙД 4
Люди багато, багато сотень років тому почали збирати і зберігати чимось їм пам'ятні предмети, веші, картини та багато іншого, то що тепер ми називаємо історією.
. Що ж таке музей? Для чого потрібні музеї? (Діти відповідають).
Музеї дають нам можливість побачити своїми очима, як жили наші предки, зрозуміти, що їх цікавило, і взагалі, дізнатися багато цікавого.
Спочатку поняття це означало саму колекцію предметів мистецтва. Пізніше - і місце (будівлю), де експонати розташовуються. З розвитком мережі Інтернет з'являються також і віртуальні музеї, існуючі тільки в електронному вигляді. А також чудові панорами і екскурсії, записані на дисках. Що теж, погодьтеся, дуже зручно. Адже цей запис можна подивитися, не виходячи з дому і нікуди не виїжджаючи! Але все ж, кажучи про те, що таке музей, ми маємо на увазі в першу чергу установа для збирання, зберігання та подальшого показу публіці цінних експонатів.
СЛАЙД 5 фото музеїв
Подивіться, в яких найкрасивіших будівлях розташовуються музеї.

СЛАЙД 6
Найголовнішим в музеї є ЕКСПОНАТ.

Все те, чого торкнеться людина,
Набуває щось людське.
Ось цей будинок, нам прослужив століття
Майже вміє користуватися мовою.
Мости і провулки кажуть,
Розмовляють між собою балкони.

Що означає це слово експонат? (Діти відповідають)
предмет, який виставляється для огляду в музеї або на виставці

СЛАЙД 7
. Які предмети можуть бути експонатом? (Діти відповідають)
Експонатами можуть бути самі звичайні і самі незвичайні предмети.

СЛАЙД 8
. Хлопці як ви думаєте, як потрапляють експонати в музей? (Діти відповідають).
кожен експонат потрапляє в музей по своему.Одні шукають цілеспрямовано в ході археологічних розкопок, інші підносять в дар музею.

СЛАЙД 9
Отже предмет став музейним експонатом. Тепер починається його музейне життя. Цікаво, як живеться експонатів в музеї? (Діти висловлюють свою думку).

Хто ж допомагає музейним експонатам захоплювати і дивувати відвідувачів музеїв? (Діти відповідають)
Музейних експонатів допомагають жити цілий штат співробітників музею, це справжні знавці своєї справи.
. наукові співробітники - вивчають експонат, роблять його опис;
. хранитель музею. який забезпечує збереження експоната;
. кліматолог - без його допомоги зберегти експонати дуже складно, він за допомогою спеціального приладу «психрометра» визначає вологість і температуру в залах музею та сховищах експонатів.
. ну а ті експонати, які потребують лікування, потрапляють в руки художника - реставратора.
Завдяки такій турботі музейні експонати захоплюють і дивують нас і живуть дуже довго. У дбайливих руках музейних працівників вони можуть радувати багато поколінь людей.

СЛАЙД 10 - 11
У перший раз багато в музеї може здатися тобі дивним. Тут все так не схоже на те, що ти бачив раніше! А як дивно поводяться люди! Вони нічого не чіпають руками, хоча навколо стільки всього цікавого! Пересуваються від залу до залу дуже повільно і розмовляють тільки пошепки. Чому так? (Діти відповідають на питання).

Так ви маєте рацію, пояснення цьому дуже просте. У музеї предмети живуть довго, тому що, люди тут ставляться до них з повагою. Адже кожен експонат тут - це хранитель історії. А деяких предметів в музеї так багато років, що милуватися ними могли ще наші бабусі і дідусі, коли були такими, як ти зараз. Від часу багато експонатів стали дуже крихкими, тому їх легко зіпсувати одним незграбним рухом або дотиком. І тоді ніхто більше не зможе насолоджуватися їх красою. У гарному будинку і вести себе потрібно красиво. Тому люди ходять в музеї повільно і руками нічого не чіпають. Розмовляють відвідувачі музеїв тихо, щоб не заважати іншим роздивлятися експозиції або слухати екскурсовода.

СЛАЙД 12
Ми з вами багато дізналися про експонат, про те хто зберігає його. Тепер саме час познайомитися з найвідомішими музеями світу і нашої країни і республіки.
Найперший музей Росії був відкритий в Петербурзі за Петра I і називався Кунсткамера - збори дивин для загального огляду.
Зараз в країні близько 1200 державних музеїв, де зібрано 40 млн. Картин, скульптур, рукописів і самих різних речей.

СЛАЙД 13
. А про які музеях чули ви? В яких музеях були? (Діти відповідають)

Ви повинні знати, що бувають різні музеї. Існують історичні, мистецтвознавчі, технічні, літературні, наукові, дослідницькі заклади. Є і змішані види музеїв. Наприклад, науково-просвітницький або історико-літературний. Бувають музеї, прив'язані до певної місцевості або певній людині. Наприклад, музей Айвазовського в Криму. У всіх цих закладів є певні функції, пов'язані з освітою і вихованням, формуванням естетичного сприйняття навколишнього світу, відображенням подій, що сталися в суспільстві свого часу. А також - з організацією дозвілля, наприклад, школярів чи студентів. Рівень розвитку «музейної справи» прямо говорить про культурну ступеня розвитку країни і людей, в ній мешкають. Тому що те, як населення ставиться до свого минулого - береже і шанує його або зраджує забуттю, - в усі часи було визначальним моментом для майбутнього народів і країн.
На слайді ми бачимо Лувр (Париж), Метрополітен (Нью-Йорк), Ермітаж (Санкт-Петербург).
Це художнього музею. де чудові зразки живопису, скульптури, декоративно - прикладного мистецтва експонуються в просторих залах. Деякі з них оформлені незвично. Ви можете потрапити в Грецький дворик 5 століття до н.е. в Єгипетський зал, який переносить відвідувача на багато тисячоліть тому, в Італійський дворик, характерний для житлових палаців епохи Відродження.

СЛАЙД 14
Велика кількість музеїв називаються історичними. Навіть цілі міста можуть бути історичними музеями під відкритим небом.
На слайді найвідоміший історичний музей Росії, розташований на Червоній площі в Москві, і англійське місто - музей.

СЛАЙД 18
Ще одні музеї звуться меморіальні комплекси - це територія c розміщеними на ній монументальними архітектурними спорудами: мавзолеями, пантеонами, скульптурними групами, обелісками слави і пам'ятниками, присвяченими видатним подіям з історії країни і народу, її населяє.
Як правило, меморіальний комплекс являє собою парк зі строго регулярним плануванням, включенням великих партерів, широких алей. Часто в меморіальних комплексах використовуються дерева з плакучою або пірамідальної формою крони.
На слайді ми бачимо меморіальний комплкса «Брестська фортеця» (Брест, Білорусь) і «Завокзальний меморіальний комплекс» (Сочі).

СЛАЙД 19
Бувають історико-краєзнавчі музеї. де представлена ​​історія краю в документах, фотографіях, предметах побуту. Тут можна побачити все що завгодно: від опудал тварин, що мешкають в даній місцевості до весільного вбрання селянки.
Національний музей Калмикії - краєзнавчий музей, знаходиться в столиці нашої республіки. Музей названий ім'ям засновника калмиковеденія Миколи Миколайовича Пальмова.

СЛАЙД 20
Літературні музеї - науково-дослідні та науково-просвітницькі установи, які здійснюють збирання, зберігання, експонування та пропаганду матеріалів про письменників або про історико-літературному процесі в цілому.
У Росії ідея створення Л.М. вперше виникла в 1837 у зв'язку з прагненням увічнити пам'ять А. С. Пушкіна. Однак лише в 1879 при Царськосільському ліцеї була відкрита бібліотека, перетворена потім (1889) в музей Пушкіна. У 1883 при Миколаївському кавалерійському училищі в Петербурзі створений музей М. Ю. Лермонтова, в 1908 - музей Пушкіна в с. Михайлівському, в 1911 - музей Л. Н. Толстого в Москві і Петербурзі, в 1912 - музей М. Ю. Лермонтова в П'ятигорську.

СЛАЙД 21
Державний Дарвінівський музей в м Москва, найвідоміший природно - науковий музей в світі.
Природно-наукові музеї документують процеси, що відбуваються в природі, в тому числі в ході взаємодії людини і суспільства з навколишнім середовищем.
До природничих музеїв відносять музеї-заповідники, музеї-акваріуми, музеї-тераріуми, музеї-дендрарії, ботанічні сади, зоопарки, пам'ятники природи і т.п. До даної профільної групи відносять і меморіальні музеї видатних вчених, музеї-лабораторії, музеї, присвячені видатним теоріям та навчань (Дарвиновский музей в Москві, Музей-квартира К.А. Темірязєва в Москві і т.д.).

СЛАЙД 22
Політехнічний музей у м Москва, один з найцікавіших музеїв техніки, де зібрано багато діючих технічних моделей.

СЛАЙД. 23
А тепер я пропоную згадати які ще музеї знаходяться на території нашої республіки. (Відповідають діти)

  1. Городовиковськ краєзнавчий музей
  2. Музей історії Яшкульского району
  3. Каспійський краєзнавчий музей (Лагань)
  4. ім. 1-го общекалмицкого з'їзду меморіальний музей (пос.Чілгір)
  5. музей історії буддизму є структурним підрозділом Національного музею ім. Н.Н.Пальмова. Музей розташований в цокольному рівні буддійського храму (хурула) «Золота обитель Будди Шак'ямуні». Велика частина музейної експозиції присвячена фотографіям, цінних документів, предметів мистецтва, старовинними і сучасними культових предметів, в тому числі містичним буддистським маскам, які використовувалися в танцювальній містерії Цам. У залах також розташовані тематичні стенди, що розкривають історію буддизму в Калмикії і основні віхи історії храму.

На цьому ми наш класний годину закінчуємо. Сподіваюся, що екскурсія по музеям була для вас цікавою і корисною.