Селище Сузун, бібліотека сибірського краєзнавства

Це - історичне, поселенську, виробниче місце, пов'язане з виникненням гірської мануфактури і монетного двору.

Свою назву селище отримало від протікає через нього річки Нижній Сузун (притока Обі). Слово «Сузун» прийшло з тюркської мови. Існує кілька версій походження назви. Згідно з першою версією, «Сузун» в перекладі означає «довга, розтягнута річка». За іншою версією, назва річки походить від слів «су» (тюр. - вода) і «зун» (лісова, зелена). У буквальному сенсі - «лісова» або «зелена вода».

Сузунський мідеплавильний завод був складний гірничо-металургійний комбінат, на якому проводилися мідь, мідна монета, срібло, свинець, цинк, були залізоплавильну і железоделательное виробництва.

Складовою частиною Сузунський мідеплавильного заводу був монетний двір, призначений «для переділу» виробленої на заводі «багнетною» (слитковой) міді в сибірську мідну монету. Вона була кінцевим результатом всього мідеплавильного виробництва і йшла на покриття витрат з утримання Коливано-Воскресенських заводів.

Вперше в 1798 році в Сузуні була побудована оригінальна установка для розливу міді в форми (виливниці) з печей за допомогою кранів. Механік Михайло Лаулин це зробив на 100 років раніше англійця Пірса. Тут же інший талановитий фахівець Полікарп Залєсов побудував парову турбіну, випередивши на 75 років шведа Лаваля.

Гірський механік Ваганов Ф.С. встановив на монетному дворі два верстати «комар» в якості прорізних верстатів для карбування монет. Зразок такого верстата зберігається в Алтайському державному краєзнавчому музеї.

У Сузуні народився Філіп Стрижков, згодом каменерізний майстер, винахідник верстата, на якому було виготовлено багато чудових ваз, в тому числі знаменита «Цар-ваза».

У 1764 році на підставі будується Сузунський мідеплавильного заводу і монетного двору виник тагірничозаводської селище. Одночасно з заводом будувалися вулиці, житло, площі, заводська територія.

При гірничозаводському комплексі були відкриті перші на території майбутньої Новосибірської області госпіталь і училище (1770).

Особливе місце в історії Сузуні займає Микільська ярмарок, товарообіг якої доходив до 475 тис. Рублів (1861). Вона виникла стихійно в 1836 році і діяла майже 100 років. На ярмарок приїжджав народ зі всього Сибіру, ​​добиралися до Сузуні купці з Бухари, Китаю і з далекої загадкової Персії. Місцеві жителі продавали вироби традиційних сибірських ремесел і промислів.

Сузун в XIX столітті був одним із центрів іконописання сучасної Новосибірської області. Сузунському народні ікони широко поширені в області та за її межами. На думку вчених, в Сузуні працювали не менше десяти майстрів-непрофесіоналів, найвідоміший з яких Іван Крестьянніков (Крестьянинов).

До 1917 року населені пункти на території майбутнього Сузунський району входили до складу різних адміністративно-територіальних одиниць області Томська і Алтайській губерній. У період укрупнення волостей три волості - Сузунському, Малишевська і Меретская - злилися в одну Сузунському (1922). З початком районування (1924) Сузунському укріплена волость була перетворена в Сузунський район, який займав Приобське населені пункти. Основну територію нинішнього Сузунський району об'єднував Битковского район.

Сучасний Сузун з населенням 15 600 чоловік - адміністративний центр району, в ньому зосереджено більшість підприємств всіх виробничих галузей, наявних на території району. Найбільш великими підприємствами промислового комплексу є: ВАТ «Ефект» (13 груп товарів, від поліетиленових мішків до стільникового полікарбонату), ЗАТ ПФК «Оновлення», Сузунському ППО «Хлібокомбінат», ВАТ «Сузунський лісгосп», ЗАТ «Маслосирзавод Сузунський», ЗАТ « Сузунському делікатеси », ТОВ МПК« Медведев' »та інші.

Селище розташоване в оточенні соснових борів. Прямі вулиці простяглися по берегах річки Нижній Сузун. Назви багатьох вулиць пов'язані з іменами земляків і з історичними подіями (вулиця Героя Радянського Союзу В.А. Левіна, учасників Громадянської війни братів Попових, камнерезного майстра Ф. Стріжкова, композитора і музиканта Г.Заволокіна і ін.).

Поряд з численними дерев'яними будівлями з 60-х років XX століття тут зводяться цегляні упорядковані житлові і адміністративні будівлі типової забудови, є музична школа та школа мистецтв, Будинку культури, краєзнавчий музей музейно-туристичного комплексу «Завод-Сузун. Монетний двір », басейн і т. Д.

Історія нашого рідного селища дуже дивна і незвичайна. Вона зберігає в собі велику кількість таємниць і загадок, розкривати які допомагають нові музейні експонати: спогади нащадків гірських фахівців і Сузунському майстрів, раритетні предмети, сканкопію рідкісних документів Алтайського, Томського та Петербурзького архівів. А реалізація довгострокової цільової програми «Створення музейно-туристичного комплексу" Завод-Сузун. Монетний двір "», будівництво нових музеїв - промислово-історичний музей «Толчельня», «Монетний двір», Центр історичної інформації «Музей-садиба керуючого Сузунському мідеплавильному заводом» - дозволить додати сучасні фарби в історичний колорит.

О.І. Чернакова, Т.Б. Ємельянова

ВІКТОРОВ С. Що віддати перевагу. кілька дат народження селища [Сузун] // Нове життя. - Сузун, 1989. - 2 берез. - С. 2, 8.

ЗЕМЛЯ Сузунському - земля рідна. інформ. бюл. - Новосибірськ. Сиб. світлиця, [б. м]. - 67, [1] с. мул.

ПИРОЖКОВ П.Ф. Сузунському різнобарв'я. - Новосибірськ. Зап.-Сиб. кн. іздво, 1978. - 124 с.

Селище Сузун, бібліотека сибірського краєзнавства