Урок літератури в 11 класі
на тему: С. Єсенін «Шагане, ти моя Шагане!»
Мета уроку: засвоєння ідейно-художньої своєрідності
вірші; обробка виразного, орфоепічні правильного читання; здійснення зв'язку з курсом рідної літератури.
Наочність: портрети С. Єсеніна і М. Макатаева, грамзапись віршів Єсеніна і Макатаева.
Епіграф: «У цьому житті померти не важко, Зробити життя значно важче»
(В. Маяковський)
Хід уроку
I. Вступне слово вчителя.
«Єсенін - один з найулюбленіших і популярних російських поетів. Його слава давно переступила за межі Росії, есенинские вірші перекладені багатьма мовами.
Єсенін - диво поезії. І як про всякому диво, про нього важко говорити. Чудо важко пережити. У його честь склали вірші і казахські поети: Т. Молдагаліев, М. Мукагалі Макатаєв.
(Читання вірша «Гей Сергій!»)
Учитель: Сам М. Мукагалі Макатаєв говорить про співзвуччі його віршів з віршами С. Єсеніна.
У чому це співзвуччя?
II. Бесіда про творчість Єсеніна.
учитель:
1. Чому вірші Єсеніна так мелодійні?
2. Які основні теми зачіпає Єсенін в своїх віршах?
5. Простежуються ці теми у віршах М.Макатаева?
6. Яке вірш, присвячений матері, ви можете прочитати?
«В сім'ї Єсеніна все любили співати, особливо Сергій»
«Тема Батьківщини»
(Читання вірша «Співай ти, Русь!»)
«Тема любові до матері»
(Вірш «Лист матері»)
Цей вірш - одне з найпопулярніших віршів Єсеніна. Воно було покладено на пісню ще за життя Єсеніна.
( «Лист від матері»)
Розповідь учня про матір Єсеніна.
Він просить її не турбуватися, не переживати про нього, тому що як і кожну матір її хвилювала невлаштованість і життєві невдачі сина.
М.Макатаев також був відданим сином своєї матері і казахської землі.
(Читання вірша «Нені аңсаймин»).
( «Шеше, сен бақиттисиң»)
III. Пояснення нового матеріалу.
Про вірші «Шагане, ти моя Шагане!»
Читання вчителем стіхотворе- ня «Шагане, ти моя Шагане!».
Чи тільки про кохання цей вірш? (Простежимо) У 1924 році Єсенін вперше приїхав на Кавказ, а перед цим побував у Середній Азії.
Південна природа, побут народів Сходу вразили уяву поета. Сучасники вспоміна- чи, що Єсенін був захоплений Сходом і шкодував, що мало читав про його історії. Йому не вдалося з'їздити в Персію, але «Перські мотиви» він все-таки написав. Єсенін намалював в «Перських мотивах» напівказкових, напівреальних країну, в якій панує насолода життєвими радос- тями, звучать східні імена і географія назви. А східні красуні порівнювалися з небесними світилами, драгоцен- ними камінням, квітами.
У циклі 15 віршів.
Особливо дивно і незвично побудова стіхотво- ренію. Цей вірш присвячено молодій вчительці вірменці Шагане Тальян, з якої Єсенін познайомився в Батумі і яка відрізнялася не тільки незвичайною красо- тієї, але і чуйним і добрим серцем, сміливістю, мужністю. Цій дівчині Шагане С.Есенин зобов'язаний народженням чудових рядків.
Читання вірша учащімі- ся по частинах.
IV. Бесіда за змістом вірша.
1. Яким ніжним, ласкавим словом називає поет Шагане?
2. Як ми дізнаємося, де він народився?
Щоб передати своє захоплення красою «рязанських роздолля» Єсенін використовує гіперболу.
Запис у зошиті:
3. Як підкреслює поет свою кровну спорідненість з рідними місцями?
4. Як ви розумієте рядки: «... на палець в'яжи - я анітрохи не відчуваю болю»?
5. Що ви помітили незвичайного в написанні цього вірша? «Ти моя, люба».
«Рязанське роздолля, Північ».
роздолля - простір.
Гіпербола - це перебільшення ( «місяць там огромней в сто раз»).
Волосся, кучері - жито.
Подібність із зовнішністю поета.
У Єсеніна болить серце при спогадах про рідних місцях, тому він просить не будити пам'ять.
Повтори.
V. Прослуховування в грамзапису пісні «Шагане, ти моя Шагане!».
VI. Прослуховування вірші з циклу «Перські мотиви» - «Руки милою - пара лебедів».
VII. Тема кохання займає велике місце і в творчості М.Макатаева (читання 2 учнів «Махаббат діалог»).
У чому співзвуччя стіхот- Ворен С.Єсеніна і М.Макатаева? Вірші поетів схожі своєю душевністю, мелодійністю, загальною тематичністю.
IX. Переклад вірша на казахську мову (К.Мирзаліев, Г.Каірбеков).
X. Поезія і музика.
«Багато віршів С. Єсеніна і М.Макатаева перекладені на пісні» (пісня М.Макатаева «Есіңе мені алғайсиң»).
XI. Як ви розумієте слова:
«У цьому житті померти не важко,
Зробити життя значно важче »?
XII. Домашнє завдання: твір на тему: «Мої улюблені вірші Єсеніна».
Соңғи жаріяланған матеріалдар тізімі