Що таке батьківщина, що така пропозиція, обставина іменник в давальному відмінку, урок

Тема уроку: Обставина - іменник в давальному відмінку
Мета уроку:
- повторити вивчений матеріал по темі, систематизувати знання про другорядні члени речення;
- закріпити знання учнів про пропозицію, про головні і другорядні члени речення;
- удосконалювати вміння знаходити граматичну основу і другорядні члени речення з питання;
- розвивати орфографічну пильність, розвивати мову учнів через роботу над складанням тексту, збагачення словникового запасу;
- виховати любов до рідного села, пробудити інтерес до уроків російської мови.
Тип уроку: Урок - подорож.
Метод навчання: управлінський, пошуковий.
Обладнання: інтерактивна дошка, вітальні листівки, квитки "Екскурсія по рідному селу на автобусі".

Хід уроку:
1. Організаційний момент: а) вітання і цільова установка уроку
б) психологічний настрой
Ось дзвінок нам дав сигнал
Попрацювати час настав.
Так що час не втрачаємо
І працювати починаємо.

2. Цікава хвилинка
Ось слово Донаре. У ньому переплутані літери.
Завдання: Перестав букви і отримай слово БАТЬКІВЩИНА
Як перекладається це слово на казахську мову? Отан, ТУГАН Жер
Як перекладається на англійську мову? MOTHER LAND

3. Фронтальне опитування
Що таке Батьківщина? Що називають малою Батьківщиною? Де знаходиться ваша мала Батьківщина?
Я пропоную зробити вам подорож по селищу, в якому ми живемо. Ми з вами зробимо заочну автобусну екскурсію.
До уваги хлопців пропонується фотографія комфортабельного автобуса.
Але перш вам необхідно придбати квитки. Квитки ви отримаєте, відповівши на питання.

1) Що таке пропозиція? група слів, об'єднаних за змістом і граматично.
2) Які групи членів речення ви знаєте? головні і другорядні.
3) Що таке підмет?
4) Що таке присудок?
5) Що становить граматичну основу пропозиції? підмет і присудок.
6) якими бувають пропозиції щодо кількості основ? прості і складні.
7) Що таке однорідні члени речення? відповідають на один і той же питання, відносяться до одного і того ж члену пропозиції.
8) Назвіть другорядні члени речення? визначення, доповнення, обставина.
9) Що таке доповнення? другорядний член пропозиції.
10) Що таке обставина? другорядний член пропозиції
11) Що таке визначення? другорядний член пропозиції
12) Що таке іменник? частина мови, який позначає предмет і відповідає на питання хто? що?

4. Конструювання пропозицій
Вирушаємо в подорож. Перша зупинка "Тематична".
Завдання: учням потрібно з "розсипаних" слів скласти речення.
Потім хлопці визначають порядок пропозицій.
Мангістау знаходиться на заході Казахстану
Обласним центром області є місто Актау
Найбільший селище області - Бейнеу
У Бейнеу живуть добрі і чуйні люди
Жителі люблять і пишаються своїм маленьким і затишним селищем

Учні виконують синтаксичний розбір пропозицій.

5. Вивчення нового матеріалу
Друга зупинка "Новий урок"
Виконання завдань за підручником
вправа - 2, стор. 180
словникова робота:
пощастило - сәті түсу
повертатися - қайтип Келу
яр - сай
розпустилися - жапирақ Жайдіте
зверху - жоғаридан
попрямували - бағит Алди
піднялися - көтерілді
танули - еріді
махнув - қол бұлғади
Іменник в давальному відмінку з приводом до позначає предмет або особа, до якого прібліжаетсі інший предмет або особа, і відповідає на питання: Куди? До чого? До кого?

Зверніть увагу на закінчення

Однина
● Чоловік, середній рід
- у, - ю
● Жіночий рід
- е, - і

Вправа - 2, стр183

6. Самостійна робота
Третя зупинка "Історична"
Хлопцям пропонуються ілюстрації Достопремичательности місць селища
Завдання: опишіть, що бачите на ілюстрації прочитайте отриманий текст
А тепер прочитайте текст, опустивши всі другорядні члени речення.
Що вийшло? Яку роль відіграють другорядні члени речення?

7. Творча робота
Четверта зупинка "Творча"
У кожної людини є день народження. А коли день народження нашого селища? У минулому році хлопці, наше місто відзначив 40 - виття день народження. Він був заснований в 1963 році.
Я пропоную вам привітати його. Обов'язково напишіть, що можете Ви зробити для свого міста вже зараз
Читання написаних привітань на листівках.

8. Підведення підсумків уроку
Ось і закінчилася наша екскурсія по рідному селу. Любіть його, бережіть, цінуйте, адже для багатьох з вас він є малою Батьківщиною.

10. Рефлексія
Витягніть ліву руку, подумки покладіть всі знання, отримані на цьому уроці. Правою рукою хлопніть по лівій руці і голосно скажіть "ТАК"

11. Домашнє завдання
Напишіть міні - твір "Там, де я люблю бувати.", Використовуючи якомога більше другорядних членів речення.
Виконайте синтаксичний розбір одного пропозиції.