Складання простого плану до російській народній казці «дочка -семілетка»


Учитель початкових класів Луценко Жанна Олександрівна

уроку літературного читання в 3 класі.

Тема. Складання простого плану до російській народній казці «Дочка -семілетка»

цілі:

  • Забезпечити розвиток монологічного та діалогічного мовлення.

  • Створити умови для розвитку у школярів вміння структурувати інформацію.

  • Сприяти розвитку у дітей уміння орієнтуватися і зайняти будь-яку з можливих позицій по відношенню до своєї діяльності.

Обладнання: схема «Тварини - герої казок», маркер і листи із завданням для самостійної роботи, книги братів Грімм «Розумна дочка селянина» і А. Платонова «Розумна внучка»

  1. Організаційний етап.

- Привіт, хлопці! З якими почуттями ви почали сьогоднішній день? Що ви хотіли від нього? Чи бувають у вас такі дні, які починаються не настільки добре? Я хочу запросити вас в подорож в країну фантазії, під час якого я покажу вам, як можна викликати у себе приємні відчуття. Зробіть три глибокі вдихи і видихи ...

- Вправа «Квітка» (1хв)

-А тепер уявіть собі який-небудь квітка, кущі або дерево з прекрасними бутонами. Вибери якусь будь-яка рослина, квіти якого тобі подобаються. Уважно розглянь його, листя, квіти і ще не розпустилися бутони.

Уяви тепер, що ти - один з цих нераспустившихся бутонів. Подивися на щільну оболонку навколо себе, постарайся відчути, як тобі хочеться, щоб ця оболонка розкрилася, і ти б витягнувся назустріч теплому сонячному світлу. Постарайся відчути аромат цієї квітки. Розглянь колір його листя. Ти відчуваєш, як приємно дивитися на цю квітку? Візьми це приємне відчуття до нас на урок і відкрий очі.



  1. Етап перевірки виконання домашнього завдання.

  • Розминка мовного апарату і дихання:

Розминка дихання. вправа «Свіча» (робимо глибокий вдих, затримуємо, різкий видих. Уявити, що горить 2 або 3 свічки)

  • Мовна розминка і робота над виразністю.

ТА, ТО, ТУ, ТІ, ТИ (з логічним наголосом)


Вимови весело, з загрозою, з питанням, з подивом.

Скоромовка Троє трубачів трубили в труби.

- До акой звук повторюється. Його характеристика.

- Прочитати в парі з сусідом:

- повільно і пошепки;

- швидко і голосніше;


  1. Етап стимулювання суб'єктного досвіду учнів.

- Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з казками. А що ви знаєте про казки (вислуховування відповідей дітей). Заповніть схему, наведіть приклади.

- Навіщо в казках потрібні загадки? (Питання записати на дошці)

А прикладом такого твору буде казка «Дочка - семирічка»


  1. Етап засвоєння нових знань і способів дій.

    • Слухання російської народної казки «Дочка - семирічка» (читає вчитель, 2-3 учнів)

    • Бесіда: виявлення первинного сприйняття.

- Назвіть жанр і тему твору?

- Як можна ще було озаглавити казку?

- Коли відбуваються події, описані в казці?

- З чого все почалося?

- Які невідомі слова вам зустрілися?

Оздоровча пауза №1 (виконати з фізоргом класу)

  • Робота з текстом казки

- Читання казки і встановлення, що правдиво, а що вигадано в ній.

- Питання за змістом:

Який суперечка стався між братами? Серйозним він був?

Хто головний герой казки?

Якою була дівчинка? Які загадки є в казці? Які відгадки запропонувала дочь- семирічка? Навіщо в казці потрібні загадки?

  1. Етап первинного розуміння вивченого.

Підготовка до переказу. Складання плану (блок - схеми) на листочках.

-Як ви думаєте, які частини можна виділити в цій казці?

-Повторно перечитайте казку.

-Запишемо казку за допомогою «заступників», які допоможуть нам скласти план до тексту:

-Про що йдеться в першій частині? Як би ви назвали цю частину? (Вислуховування відповідей дітей). Що сталося далі? Які загадки запропонував цар братам? Як озаглавити 2часть?

-Які відгадки придумала кума? На вашу думку, яку назву у цій частині?

-Як відгадувала дочка - семирічка і які завдання придумував для неї цар? Озаглавьте цю частину.

-Чим закінчується казка? Яке буде назва цієї частини? Яка головна думка цієї казки?

Оздоровча пауза №2 (робота з таблицею для очей)

  1. Етап закріплення нових знань і способів дій.

  • Робота в зошиті (з 17)

- У парі з сусідом виконайте завдання в зошиті. (Після закінчення роботи взаимопроверка в групі)

  • Бесіда про спосіб героїв.

- Опишіть головних героїв казки.

- Доведіть, що це позитивні герої.



  • Читання вподобаного уривка казки.

    1. Етап підведення підсумків заняття.

- З яким твором працювали на уроці?

- Хто з героїв казки вам сподобався і чому?

- Яку прислів'я до цієї казці ви оберете? Поясніть свій вибір.

  • Далеко не зазирай, ближче поглядай.

  • Добра справа без нагороди не залишається.

  • Правду що не ховай - назовні вийде.

  1. Етап інформації про домашнє завдання.

    • Переказ казки за планом.

    • Додаткове читання казок з загадками. (Ознайомити з книгами зі шкільної бібліотеки Братів Грімм і А. Платонова)

    • Виразне читання казки «Дочка-семирічка»

  2. Етап рефлексії.

(На кожному етапі уроку і в кінці заняття)

- Урок підійшов до кінця. Оцініть свій емоційний стан на уроці.



    • - відмінно працював і добре засвоїв матеріал

      • - добре працював, але ще є невеликі проблеми

        • - погано, результату поки не досяг

Складання простого плану до російській народній казці «Дочка -семілетка»

Схожі статті