Тема «рослина живий організм»

Навколишній світ
Тема: «Рослина - живий організм»

Мета - узагальнити і систематизувати знання учнів про різноманітність рослин; виявити умови, необхідні для життя рослин; дати уявлення про рослину як про живий організм; розвивати вміння виділяти суттєві ознаки; виховувати дбайливе ставлення до рослин.
Хід уроку


  1. Емоційний настрій. Подивіться один на одного, посміхніться, порадійте прекрасного дня і порадуйте всіх хорошою активною роботою на уроці.

  2. Активізація пізнавальної діяльності. Кожен день, кожну годину нас оточують чудеса, які, здавалося б, ми не помічаємо. Але раптом наш погляд впав на звичайний листочок, і ми здивувалися, як на ньому заблищала крапелька роси, переливаючись на сонці. Як же він прекрасний! Здається, ми звикли до всього, що нас оточує, і не дивуємося, дивлячись на хмари, що пливуть по небу, на спів птахів.

Чи не звикайте до чудес.

Дивуйтеся їм, дивуйтеся!

Чи не звикайте до небес,

Очима до них тягніться.

Придивляйтеся до хмар.

Прислухайтеся до птахів.

Прикладайте до джерел.

Ніщо не повториться!

За миттю мить, за кроком крок.

Впадайте в подив.

Все буде так чи не так

Через одну мить.
І сьогодні на уроці ми будемо придивлятися, прислухатися, дивуватися тому, що нас оточує, п.ч. тема нашого уроку «Рослина - живий організм». Ви дізнаєтеся про різноманіття рослинного світу, про корисність, чому рослини так важливі для всього живого. Чому їх треба берегти і охороняти.

Зараз я пропоную вам послухати, як композитори висловлюють за допомогою музичної мови своє ставлення до царства квітів. Звучить музика.

Якою інтонацією композитор передає характер цієї мелодії? Що ви відчули?

  1. Повторення. Немає на Землі місця, де б не росли рослини. Їх кількість настільки велике, що важко перерахувати всі назви. Налічується понад 500 тис. Видів рослин, які відрізняються і формою, і розміром, і забарвленням; у них різна середовище проживання, різні способи розмноження, різна тривалість життя. Рослини зустрічаються всюди: на рівнинах і високо в горах, на болотах і в пустелях, на дні водойм і на полях, на луках, у садах і городах. Одні рослини широко поширені, а інші зустрічаються рідко. Деякі зникли давно, а інші настільки рідкісні, що їх можна зустріти тільки в ботанічних садах і оранжереях, заказниках, національних заповідниках і парках.

Давайте згадаємо, які існують групи рослин, якщо ми їх розділимо за формою і розміром (дерева, чагарники, трав'янисті). Підберіть картинку до кожної групи. Назвіть ще приклади.

Підбираючи квітка за квіткою.

І запашне свіже літо

Разом з нами приходить в наш будинок.

Ви пишаєтеся красою вбрання,

Світлом сонячних днів залиті,

Наші гості з шкільного саду,

Наших парків і скверів квіти!
Як називається група рослин, за якими доглядає людина (культурні), а які ростуть в лісах (дикорослі)? Підберіть картинку і назвіть ще приклади.

Які рослини зображені на цих малюнках (яблуня, кедр, троянда, мох, папороть, водорості)? Розподіліть їх по природному середовищі (сад, ліс, хлібне поле, водойма).

Але ми з вами поговорили не про всі групах рослин. Подивіться сценку і визначте, про яку групу йде мова. Сценка «Трава здоров'я»:

Йшов хлопчик Ваня по лісовій галявині. Йшов, наспівуючи пісеньку, і не помічав, що топче він травичку. Але раптом він спіткнувся і розбив коліно. Забій так сильно, що пішла кров. "Що ж робити? Ні води, ні зеленки, ні бинта, - подумав Ваня.- Як бути, як обробити мені ранку? »

І раптом почув:

- Допомогти тобі можу я.

- Хто ти такий? Як ти мені можеш допомогти?

- А я маленьке, зовсім непомітне рослина. Хоч я і маю товсті, міцні, жилаві листочки, мені все одно боляче, коли хтось випадково на мене наступає. Але ж щоб вирости, мені потрібно багато часу. Моє маленьке насіннячко має потрапити в землю, його повинен полити дощик, зігріти сонечко. Лише потім воно випустить стеблинка. Пройде час, корінець потовщає, листя стануть великими і наллються цілющим соком. З давніх-давен люди знали мої цілющі властивості. Приклавши мій листочок до ранки, можна зупинити кров.

- Так, дійсно, ти такий маленький, а стільки можеш. - відповідає Ваня. - Як тебе звати?

- Буду знати тепер, берегти тебе, і друзям своїм розповім. І ми будемо дружити разом: і люди, і рослини. Дружити і допомагати один одному.
Про яку ж групи рослин ми ще не говорили? (Про лікарські).

Робота в парах: складіть розповіді на тему: «Рослина - комора вітамінів».

    • Естафета з букв. Складіть слово. Що це за рослина? (Конвалія). Що ви знаєте про отруйні рослини?

    • А зараз я пропоную послухати розповіді «екскурсоводів» про рослини рідного краю. (Після прослуховування розповідей, розташувати малюнки по групах).


  1. Знайомство з новим матеріалом.

    • Читання тексту в підручнику на с. 78, р.т. № 13 (підпишіть групи рослин)

    • Бесіда про квіткових рослинах. За твердженням вчених рослини з'явилися на Землі понад 3 млрд. Років тому. Найчисленніші їх представники - квіти. У тлумачному словнику російської мови сказано, що квітка - частина рослини, на якому утворюється плід, а також сама рослина. Які квіти ви знаєте?

Физминутку.

Спав квітка і раптом прокинувся:

Більше спати не захотів.

Злетів вгору і полетів.

Сонце вранці лише прокинеться,

Наш квітка кружляє і в'ється.

Мохи - ростуть у вологих лісах, на болоті, на стовбурах старих дерев. У мохів є стебло і листя, але немає кореня. Ці вологолюбні рослини можуть жити і в пустелі: засихають, коли немає води, а варто піти дощу, знову оживають, і це відбувається тому, що у них немає коренів.

Папороті - багато мільйонів років тому на Землі панували папороті. Тоді вони були деревами. Зараз у нас ростуть тільки трав'янисті папороті. Крім стебла і листя у них є корінь.


  1. Як же ми повинні звертатися з рослинами? Чому і для чого створено Червону книгу? Гра «Суд». Вибір суддів і «рослин» Червоної книги Ленінградської області. Заслуховуються скарги рослин: «Чому я майже зник в лісах? Хто в цьому винен? Як мені допомогти? »(3 - 4 рослини). Всі разом: «Давайте будемо берегти рослини!»


  1. Підсумок уроку.

    • Що означає вираз «Рослина - живий організм»?

    • Рубрика «Це цікаво»

    • Рефлексія: якщо вам було цікаво на уроці, прикріпіть квітка; якщо щось не зрозуміли-листочок, якщо зовсім нецікаво і незрозуміло -корешкі.

2. Ліси області в північній її частині в основному хвойних порід, на південь вони все більше листяні. Найбільш поширені ялина, сосна, береза, вільха, осика; місцями зустрічаються і дубові гаї Виключно красиві березові гаї, часто зустрічаються серед хвойних лісів.

3. З окремих цікавих місць слід зазначити станцію Сіверська, де в результаті особливих ґрунтових умов добре ростуть різні теплолюбні рослини. У деяких садах там можна бачити ліванський кедр, гірський горіх і інші цікаві рослини.

4. Контрольно-насіннєва дослідна станція в гір. Пушкіна вирощує троянди, бегонії, тюльпани, лілії, лимони. У Парголовском районі в канавах можна зустріти хижі рослини - пухирчатку і росички.

5. У трьох кілометрах від станції Рощино зростає гай сибірських модрин, посаджених тут ще за розпорядженням Петра I для забезпечення російського вітрильного флоту щоглових лісом.

Зозулині черевички: «Чому я зникаю в лісах?»

Суддя венерину черевички: Венерин черевичок, ти одна з найкрасивіших орхідей. З тебе люблять складати букети, пересаджувати в сади, тебе збирають туристи. На жаль, ти гібнешь при вирубках лісу і випасі худоби. Тому вас залишилося так мало, особливо там, де живе велика кількість народу.

Касатик: «Хто винен в тому, що я зникаю?»

Суддя півники: Ми, люди. Твої коріння застосовуються в народній медицині: відвар використовують для очищення обличчя від веснянок, як відхаркувальний засіб. Застосовують тебе і в косметиці: миють голову для зміцнення волосся, а також зміцнюють ясна.

Образки болотні: «Я - отруйна рослина, так чому мене залишилося так мало на планеті?»
Суддя Білокрил. болотному: Люди навчилися прибирати з тебе отрута. Твої кореневища використовують в їжу. Давним-давно з тебе пекли хліб, заправляли тобою супи і готували кашу.

Суддя конвалії: Ти дуже красива рослина, хоча і отруйна. Люди тебе зривають, а цього робити не можна. Твої красиві квіточки потрібно зрізати ножицями. Застосовують тебе в медицині. Тому ти став рідкісною рослиною. А щоб вам всім допомогти, необхідно захищати вас і охороняти.

Всі разом: Давайте берегти, охороняти і любити рослини!

Урок по темі «Що таке живий організм»
Мета уроку: надати можливість учням удосконалити свої знання з теми «Що таке живий організм», створити умови.

Тема. «Екологічні фактори». 1 клас.
Мета. Підвести дітей до усвідомлення того, що елементи середовища здатні впливати на живий організм

Програма фенологічних спостережень
Місце, де живе будь-який організм, рослина або тварина, є для нього

«Рослини живий організм»
Використовувати отримані знання для подальшого розвитку поняття про організм як єдине ціле

Урок за програмою А. А. Плешакова "Навколишній світ", 3 клас. Тема. "Організм людини"
Ознайомити дітей з поняттями «організм людини», «системи органів», сприяти розумінню учнями важливості збереження свого.

Програма освітнього модуля для 6 класу
Дана робоча програма розрахована на вивчення курсу біології в кількості 17 годин, по 0,5 години в тиждень, введений як додатковий.

Про рослинах Щоб уникнути отруєння потрібно пам'ятати про те, що
Якщо ви сумніваєтеся, їстівне рослина чи ні, видавіть з нього сік. Сік молочного кольору говорить про те, що рослина отруйна (виняток.

Дослідницька робота
А воно в свою чергу буде тобі вдячно, і буде радувати твоє око красивим цвітінням квіток. А ще цікавіше взяти і самому.

Асортимент агробіологічної центру
Венері. Розлучається як плодове дерево, що дає гарні і запашні плоди, і як підщепу для щеплення груш в фірмовий культурі, а також.

Схожі статті