Цілі: вдосконалення, систематизація та контроль знань і умінь учнів на тему «Складнопідрядне речення»; перевірка рівня засвоєння теми. Обладнання: текст диктанту (два варіанти).
Тип уроку: контроль і корекція знань і умінь.
I. Організаційний етап
II. Узагальнення, систематизація і контроль знань
І вмінь учнів
Я був абсолютно вражений, коли побачив в якомусь журналі портрет знаменитого Фарадея, прочитав незрозумілу мені статтю про нього і дізнався з неї, що Фарадей був простим робітником. Це істотно вдарив мені в мозок, здалося мені казкою.
Точно якісь дивні птахи казок, книги співали про те, як різноманітна і багата життя, як зухвалий людина в своєму прагненні до добра і краси. І чим далі, тим більш здоровим і бадьорим духом наповнилося серце. Я став спокійнішим, впевненішим у собі, більш толково працював і звертав менше уваги на незліченні образи життя.
... Книги шепотіли мені про інше життя, більш людяною, ніж та, яку я знав; вони вказували мені моє місце в житті. Все більше розширюючи переді мною межі світу, книги говорили мені про те, як великий і прекрасний чоловік в прагненні до кращого, як багато він зробив на землі.
Граматичне завдання 1) Підкресліть присудки в четвертому реченні. У дужках вкажіть їх тип.
2) Розберіть по складу слова: прочитав, незліченні, спокійніше.
3) Накресліть схему четвертого пропозиції.
ЖИВА І Мертва вода
Води так багато навколо нас, що рідко хто знає, як гостро стоїть питання про це джерело життя навіть в нашій багатої водами країні і як ретельно треба берегти це найцінніше надбання народу. Навіть в тих районах, де опадів і водних джерел на перший погляд абсолютно достатньо.
Немає в світі країни, яка могла б зрівнятися з нами водними багатствами.
Вологи, яку несе нашими річками, з надлишком вистачило б для забезпечення всіх потреб населення і господарства нашої країни на будь-який термін. Але біда в тому, що наші водні ресурси розподілені вкрай нерівномірно. Нерідкі випадки, коли місто або промисловий центр стоїть на березі великого водоймища, а користуватися ним майже неможливо. Це водойма, як кажуть гідрологи, «мертвий», тобто до відмови забруднене і отруєний стічними водами. На превеликий жаль, таких «мертвих» водойм у нас дуже багато. І якщо не вжити необхідних заходів, то цей каламутний потік отруєної води збільшиться.
Такому ставленню до надбань народу має бути покладено край. Оберігати водойми - обов'язок кожного з нас!
1) Підкресліть граматичні основи останньої пропозиції.
2) Розберіть по складу слова: забруднене, джерел, розподілені.
3) Накресліть схему першого речення.