Урок по темі - вірші і проза

Мета уроку:
  1. Ознайомити учнів з різницею віршованій і прозової мови.
  2. Домогтися засвоєння учнями таких понять, як ритм, рима, стопа.
  3. Стимулювати розвиток творчих здібностей учнів формувати інтерес до слова.
  4. Виховувати почуття взаємодопомоги і колективізму. (СЛАЙД 1-2)

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Словникова робота: ритм, рима, стопа.

I. Організаційний момент.

II. Постановка мети уроку.

III. Вступне слово вчителя.

- Є на світі прекрасна чарівна країна Стіхландія. Марно шукати її на географічній карті, намагатися купити квиток, щоб потрапити в неї. Для цього не треба ні дозволів, ні паспортів, ні віз. У цій країні безліч чудес. Наприклад, на вулиці холодна зима, а потрапивши в Стіхландію можеш легко опинитися в прекрасному літньому лісі або на березі південного моря. Ви навіть можете проникнути в думки і почуття іншої людини, а вони дуже цікаві, тому що в Стіхландіі постійно живуть тільки дуже незвичайні, добрі і красиві люди. Обману і злобі немає місця в Стіхландіі.

- Хотіли б ви потрапити в цю країну?

Це одночасно дуже просто і досить складно. Просто тому, що для цього достатньо всього-на-всього відкрити томик віршів. А складно тому, що не кожному Стіхландія відкриває свої чудеса.

- Що ж для цього необхідно?

Ви знаєте, що у кожної країни є свої закони, які необхідно знати і виконувати. Ось і у Стіхландіі теж є закони, з якими нам належить познайомитися сьогодні. Це ритм і рима.

Але ж мало знати закони, необхідно їх розуміти, вміти ними користуватися. Давайте подивимося, чи готові ви до того, щоб відправитися в Стіхландію.

IV. А) Ритм.

- Наша мова організована двома способами: віршами і прозою. (СЛАЙД 3)

(Пропоную учням прочитати два тексти (слайди)).

Ось вечір, хмари наганяючи,
Дихнув, завив - і ось сама
Йде чарівниця зима.
Прийшла, розсипалася, жмутами
Повисла на суках дубів;
Лягла хвилястими килимами
Серед полів, навколо пагорбів;
Брега з Недвижний рікою
Зрівняла пухкою пеленою;
Блиснув мороз. І раді ми
Витівкам матінки зими.

"Настала вже справжня зима. Земля була покрита білосніжним килимом. Чи не залишалося жодного темного плямочки. Навіть голі берези, вільхи, верби і горобини забралися інеєм, точно сріблястим пухом. А їли стали ще важливіше. Вони стояли засипані снігом, неначе наділи дорогу теплу шубу. Так, чудно, добре було кругом. "

- Що спільного в наведених уривках?

- Яким настроєм вони просякнуті?

(Бадьорим, радісним. "Ради ми витівкам матушки зими", "Так, чудно, добре було кругом".)

- У чому відмінність текстів?

(На дошці вивішується плакат з визначенням поетичних термінів або слайд 4)

Ритм - рівномірне чергування повторюваних одиниць (у вірші - це ударний і ненаголошений склади).

- Деякі запитують, навіщо писати віршами, якщо все те ж саме можна сказати простими словами. А ось і не все!

... Старий барабанщик,
Старий барабанщик,
Старий барабанщик
Міцно спав.
Він прокинувся,
перекинувся,
Стрепенувся і сказав:
- Старий барабанщик,
Старий барабанщик

- А тепер спробуйте сказати це прозою: барабанщик був старий, він спав-спав, а потім прокинувся, перекинувся і каже: старий барабанщик ... За змістом - все те ж саме, а нічого не виходить. Тому не виходить, що сенс тут відіграє другорядну роль: головне тут - ритм. Він точно відтворює ритм похідної барабанного дробу. Барабан стукає не втомлюючись - і вірш можна повторювати скільки хочеш разів. Це повторялка - вірш, який повторює себе знову і знову.

- Спробуємо намалювати ритмічний малюнок двох рядків з поеми

О.С.Пушкіна "Руслан і Людмила". (Розставляємо наголос, малюємо малюнок) Слайд.

Там цар Кащей над златом чахне;
Там російський дух ... там Руссю пахне.

Чергування ударного і ненаголошеного складу утворює - СТОПУ. (СЛАЙД 4)

__ __ __ __ __ __ __ __ __

__ __ __ __ __ __ __ __ __

- А тепер попрацюємо над другим законом поезії - римою. Згадаймо, як один з героїв твору Н.Носова навчався складати вірші.

"Одного разу незнайка прийшов до Цветик і сказав:

- Слухай, Цветик, навчи мене складати вірші. Я теж хочу бути поетом.

- А в тебе здібності є? - запитав Цветик.

- Звичайно є. Я дуже здібний, - відповів Незнайко.

- Це треба перевірити, - сказав Цветик. - Ти знаєш, що таке рима?

- Рима? Ні не знаю.

- Рима - це коли два слова закінчуються однаково, - пояснив Цветик. - Наприклад: качка - жарт, коржик - моржік. Зрозумів?

- Ну, скажи риму на слово "палиця".

- Оселедець, - відповів Незнайко.

- яка ж це рима: палка - оселедець? Ніякої рими немає в цих словах.

- Чому ні? Адже вони закінчуються однаково.

- Цього мало, - сказав Цветик. - Треба, щоб слова були схожі, так щоб виходило складно. Ось послухай: палиця - галка, грубка - свічка, книжка - шишка.

- Зрозумів зрозумів! - закричав Незнайко. - Палка - галка, грубка - свічка, книжка - шишка! Ось чудово! Ха - ха - ха!

- Шмакля, - відповів Незнайко.

- Яка шмакля? - здивувався Цветик. - Хіба є таке слово?

- Ну, тоді рвакля.

- Що це за рвакля така? - знову здивувався Цветик.

- Ну, це коли рвуть що-небудь, ось і виходить рвакля, - пояснив Незнайко.

- Брешеш ти все, - сказав Цветик, - такого слова не буває. Треба підбирати такі слова, які бувають, а не вигадувати.

- А якщо я не можу підібрати іншого слова?

- Значить, у тебе немає здібностей до поезії.

- Зараз, - погодився Цветик.

Він зупинився посеред кімнати, склав на грудях руки, голову нахилив набік і став думати. Потім підняв голову догори і став думати, дивлячись в стелю. Потім схопився руками за власний підборіддя і став думати, дивлячись на підлогу. Проробивши все це, він став бродити по кімнаті і потихеньку бурмотів про себе:

- Пакля, бакля, ВАКЛ, Гаклія, Даклі, Маклая ... - Він довго так бурмотів, потім сказав: - Тьху! Що це за слово? Це якесь слово, на яке немає рими.

- Ну ось! - зрадів Незнайко. - Сам задає такі слова, на які немає рими, і ще каже, що я нездатний.

- Ну, здатний, здатний, тільки відчепися! - сказав Цветик. - У мене голова розболілася. Вигадуй так, щоб був сенс і рима, ось тобі і вірші. "

РИМА - це співзвуччя закінчень віршованих рядків. (СЛАЙД 8)

V .Закрепленіе отриманих знань.

А). Гра "Підбери риму".

1. - Давайте і ми допоможемо Незнайка підібрати рими до слів. (СЛАЙД 9)

2. А тепер спробуємо підібрати рими у вірші Д. Хармса "Дуже-дуже смачний пиріг". (Cлайд 10)

Я захотів влаштувати бал,
І я гостей до себе .......
Купив борошно, купив сир,
Спік розсипчастий .......
Пиріг, ножі і виделки тут -
Але щось гості ......... ..
Я чекав, поки вистачало сил,
Потім шматочок .............
Потім підсунув стілець і сів
І весь пиріг в хвилину .......
Коли ж гості підійшли,
Те навіть крихт ......... ..

3. Рими - обманки (слайд 11)

Три ялинки виросли стіною -
У гайку березової.
Всі голки до однієї
У них за кольором ....... (Зелені)
Помідор великий і стиглий.
Глянь який він ....... (червоний)
Слон, побачений Віолетта,
Не була рожевий, а ....... (Сірий)
Знайшов п'ять ягідок в траві.
І з'їв одну. Залишилося ...... (чотири)
Миша вважає дірки в сирі:
Три плюс два - всього ...... (п'ять)
Знає навіть іноземець:
Всіх в лісі хитріше ... .. (лисиця)

Б). 1. Слово вчителя. з історії БУРИМЕ. (Слайди 12-13)

Гра, запропонована Дюма читачам журналу, називалася БУРИМЕ. (Слайд)

Буриме-це рід літературної гри, яка полягає в написанні вірша на задані рими (зазвичай жартівливого характеру).

Цікаво, що це чисто французьке винахід з'явилося задовго до конкурсу Дюма завдяки одній зникнення. Що жив в першій половині XVII століття якийсь поет Дюло повідомив один раз друзям про втрату рукописи, нібито містить 300 сонетів. Мало хто з присутніх повірив у можливість написання такої величезної кількості віршів, і тоді Дюло пояснив: взагалі-то кажучи, повністю сонети не написані, зате він підібрав до них заздалегідь рими. Посміявшись над диваком, друзі вирішили допомогти бідоласі і написали кілька жартівливих сонетів на збережені в пам'яті Дюло рими. Гра всім сподобалася і надалі поширилася на інші віршовані форми. Так з'явилося буриме, що стало в наступні двісті років наймоднішим (поряд з шарадою) салонним розвагою французької аристократії.

У XVIII столітті буриме проникло і в Росію, де захоплення цією грою досягло розквіту в першій половині XIX століття. Неабиякими бурімерамі проявили себе відомі в ті часи поети В. Л. Пушкін (дядько А. С. Пушкіна), А. А. Голенищев-Кутузов, Д. Д. Мінаєв та інші.

У наш час деякі конферансьє і артисти естради також з успіхом грають з глядачами в буриме. Іноді влаштовують конкурс бурімеров популярні газети і журнали. І нехай учасники конкурсу не завжди демонструють відточену поетичну техніку - не це головне.

Адже буриме дозволило їм хоча б на час перетворити досить важка справа, складання віршів, в веселу і захоплюючу гру, прикрасити монотонні будні цікавим і яскравим розвагою ...

2. Придумати вірш з римами: (СЛАЙД 14)

Гномик - будиночок
Кішка - віконце

3. Робота по картках.

- Допоможи Незнайку скласти казки, підбираючи правильно рими.

Мій друг - водій на ім'я _______. Вранці в суботу йде на ________. На вечерю їсть кашу і весь вечір ________. Він їсть поганки прямо з ________. І гріє ноги в воді, в величезною __________.

Роботу Кук танцює
банки сковороді

Ось кіт Федот, у нього пухнастий _______. У нього пухнасті лапки, він любить красиві _______. Від переляку він, пискнувши неголосно, з головою пірнає під _______. До Федотові повернеться спокій, якщо Федота погладити _______. Кот ест тільки булки і пампушки, а всі друзі його - _______. Друзі грають в бейсбол, хокей, волейбол та _______. Будь це поле, басейн або корт, вони обожнюють гри і _______.

Живіт килимок шапки спорт
Рукою футбол мишки

Наша товста свинка хороша як _______. Якщо поруч немає тата і мами, свинка риє глибокі _______. Свинка махає лопатою від світанку і до _______. Одного разу, в трагічний момент, вона впустила в яму _______. Далеко відкинувши лопату, свиня покликала _______. Отримавши назад перуку, свинка влаштувала танці і _______. Їй ексковаторов більше не потрібен - вони з водієм сіли за _______.

Занепаду картинка перуку вечерю
Крик ями екскаватор

Кура на ім'я Шура

Наша сестриця - важлива _______. Вона малює всякі штучки великий фіолетовою _______. Наспівуючи веселі пісні, Шура пише красиву _______. Хоробра Шура (будь що буде) покаже роботу серйозним _______. Вони запропонують відмінну ціну, але Шура приб'є картину на _______.

Ручкою птах десять
людям стіну

Ось комашка на ім'я _______. Сашка дуже впертий і не слухає _______. Сашка живе добре: він заліз в квітковий _______. У літній сонячний день він забирається в _______. Комашки дивляться чарівні сни від самої осені і до _______.

Маму Сашка горщик
тінь весни

Пташеня на ім'я _______. Звичайних крихт НЕ _______. Він заведе свій _______. І в сітку хмари _______. Нехай його дощем _______. Він їх на землю ________.

Літак Пілот збере заллє відвезе клює

VI. Заключне слово вчителя.

Стіхландія відкрита для кожного. Вона чекає вас!

VII. Узагальнення інформації.

- Чим віршована мова відрізняється від прозової?

- Що таке ритм, рима, стопа?

- Що таке буриме?

VIII. Підсумок уроку.

IX. Домашнє завдання.

  1. Вивчити терміни (ритм, рима, стопа, буриме).
  2. Скласти вірші по рима.

Океан - вуха кінь - гармонь
Ураган - суші вогонь - долоню
Стакан - банан Наташка - чебурашка
Карман - обман сік - молоток
Кружка - подружка кішка - ложка
Жаба - частівка віконце - трошки

Вірш С.Я.Маршака "Мавпа"

Схожі статті