Узагальнююче повторення по темі - органи квіткових рослин

Презентація до уроку

цілі:
  • узагальнити і закріпити знання учнів з теми;
  • підвищити інтерес до предмета, розвивати творчі здібності
  • і комунікативні якості особистості.
завдання:
  • повторити основні поняття теми;
  • виготовити виріб з природного матеріалу;
  • намалювати квіткові рослини;
  • відгадати загадки.
устаткування:
  • таблиці, моделі, гербарій, схеми суцвіть і листівки, муляжі плодів,
  • коренеплодів, видозмінених пагонів, набори насіння, дошка, крейда, папір,
  • фарби, емблеми, жетони, проектор, презентаційна програма.

Учасники: учні класу, вчитель.

Оформлення: парти розставлені для трьох команд півколом; інтерактивна дошка - через проектор показ презентації.

Методи: словесно-репродуктивний, частково пошуковий, наочний, практичний.

Форми роботи: колективна, групова, індивідуальна.

Міжпредметні зв'язки: література, образотворче мистецтво, технологія, математика.

Терміни і поняття: біологія, ботаніка, царство живих організмів, рослинна клітина, насіння, проросток, типи кореневих систем, втеча, нирки: вегетативна і генеративних, листя прості і складні, квітка і його частини, плоди, типи плодів.

Підготовчий етап: клас заздалегідь ділиться на три команди. Кожна команда готує: візитку - назва команди, емблему кожному учаснику, вітання (все прив'язане до теми); вибирають капітана. Роблять заготовки до творчого конкурсу. Готують казку про рослини.

I. Організаційний момент

Правила гри:
  • дисципліна, при викрикувань знімаються бали;
  • уважно вислуховувати завдання,
  • радитися з командою,
  • відповідати повинні всі учасники команди.

За правильну відповідь команда отримує червоний жетон - 5 балів.

За неповний відповідь - зелена - 4 бали.

За половину відповіді - жовтий - 3 бали.

Після закінчення гри всі жетони підсумовуються.

Переможцем гри вважається команда, яка набрала найбільшу кількість балів.

II. Основна частина (гра)

Привітання команд (емблема). Команди отримують жетони.

1 Конкурс "Розминка" (слайд №2)

1. Що вивчає біологія? (Особливості живої природи і її різноманітність).

2 Що вивчає ботаніка? (Царство рослин)

3. Скільки царств живих організмів виділяють? (чотири)

4. Що таке орган? (Частина організму)

5. З яких найпростіших частинок складаються всі живі? (З клітин)

6. Як можна розглянути елементарні частинки живого? (Під мікроскопом)

По одному учаснику від команди на аркуші паперу малюють будова квіткової рослини і підписують його частини. Конкурс оцінюється одним жетоном.

3 Конкурс "Творчий"

Один учасник від команди робить виріб із запропонованих природних матеріалів. Конкурс оцінюється одним жетоном.

4 Конкурс "кросвордист"

На дошці зображено таблиці з назвами дерев. Потрібно вписати відсутні літери в таблицю. Завдання виконує один учасник від команди. Конкурс оцінюється одним жетоном.

Відповіді: груша, інжир, вишня, лимон, осика, сосна, ялиця, алича, вільха, слива.

Конкурс оцінюється одним жетоном.

5 Конкурс "Юні ботаніки" (слайд №3)

1. Який орган рослини називають органом розмноження і розселення? (Насіння)

2. Як називають молоду рослину, що харчується і розвивається тільки за рахунок запасних поживних речовин насіння? (Проросток)

3.Строеніе насіння? (Шкірка, зародок, сім'ядолі)

Конкурс оцінюється одним жетоном.

6 Конкурс "Городники"

Кожна команда отримує набір насіння. Необхідно визначити глибину закладення насіння в різні типи грунтів і пояснити.

Конкурс оцінюється одним жетоном.

Уже можна підбити підсумки конкурсів "Художників", "кросвордист", "Творчий".

Кругла, а не кулю, з хвостом, а не миша,
Жовта як мед, а смак не той (ріпа).

2). Зверху зелено, внизу-червоно, в землю вросло (морква).

Хоча я цукрової звуся,
але від дощу я не розмокла,
крупна, кругла, солодка на смак.
Дізналися ви? Я. (буряк)

Б 1). Кожна команда отримує гербарій кореневих систем. Необхідно назвати тип кореневої системи і охарактеризувати.

2). Із запропонованих муляжів необхідно вибрати коренеплоди.

Команди за даний конкурс отримують по 3 жетона.

8 Конкурс "Знавці" (слайд №4)

Рослина являє собою складну систему, ми розглянули тільки корінь.

1). Як називають основний орган рослини, пов'язаний з коренем? (Втеча)

2). Що є зачатками нових пагонів? (Нирки)

3). Як називаються нирки, з яких розвиваються листя? (Вегетативні)

4). Як називаються нирки, з яких розвиваються квіти? (Генеративні)

5). На гербарного матеріалі потрібно визначити які листя: прості, а які складні? Поясніть.

6). У конкурсі "Ріпка" ви вибирали коренеплоди, а серед муляжів були пагони. Покажіть і поясніть. (Бульба, цибулина)

Конкурс оцінюється трьома жетонами

9 Конкурс "Квітникарі" (слайд №5)

1). Як називають помітну, красиву, важливу частину квіткових рослин? (Квітка)

2). Назвіть головні частини квітки. (Товкач і тичинки)

3). Як називають кілька квіток, розташованих в певному порядку на рослині? (Суцвіття)

4). Кожна команда отримує картинки із зображенням суцвіття і схеми.

Потрібно зіставити так, щоб збіглися суцвіття і його схематичне зображення. (По 3 суцвіття).

Кожна команда за завдання отримує по два жетони.

10 Конкурс "Капітанів" (слайд № 6)

Капітан може отримати підтримку команди у вигляді правильної підказки.

1). Що таке плід? (Найважливіший орган квіткової рослини, що утворюється після запилення і запліднення)

2). Як по-іншому називають квіткові рослини і чому?

(Покритонасінні, тому що насіння захищене околоплодником і знаходиться в плоді)

3). Що таке околоплодник? (Зовнішня частина плода)

11 Конкурс "Загадочник"

1) .Красний колір, приємний смак, кам'яне серце.

(Вишня - плід кістянка, односемянной, соковитий)

Кругле, рум'яне я росту на гілці.
Люблять мене дорослі і маленькі дітки.

(Яблуко - плід яблуко, многосемянной соковитий)

3). На гілці цукерки з начинкою медової, а шкіра на гілці породи їжакової (агрус - плід ягода, многосемянной соковитий)

4). Одноусий дід в соломину одягнений.

(Овес-плід зернівка, односемянной, сухий)

З листям, а не книжка,
Кругла, а не пампушка,
З водою, а не болото,
Скріпить, а не ворота. (Капуста - плід стручок, многосемянной, сухий)

Що ж це за підступ?
Раптом на дереві горох. (Акація - плід біб, многосемянной, сухий)

Конкурс оцінюється двома жетонами.

12 Конкурс "Домашнє завдання"

Команда представляє казку про рослини. Конкурс оцінюється одним жетоном.

III. Підбиття підсумків:

Команди підраховують жетони і бали: кількість червоних жетонів множиться на п'ять, зелених на чотири, жовтих на три.

Все підсумовується. Команда набрала найбільшу кількість балів оголошується переможцем.

Всі учасники команд отримують "відмінно" за урок, якщо команда набрала від 70 до 100 балів, "добре" від 50 до 70 балів.

IV. Домашнє завдання: скласти кросворд на пройдену тему.

Схожі статті