Актуальність. У сучасних умовах життя російського суспільства зростають вимоги до навчання і виховання підростаючого покоління. Тому вже в дошкільному віці слід формувати компетенції в різних областях знання, в тому числі, необхідно представити дітям можливість освоїти деякі початкові поняття географії Землі.
Ми припускаємо, що засвоєнню знань про космос сприятимуть: читання літератури, заучування віршів з даної тематики, участь в проведення дослідів, коли діти будуть робити невеликі для себе відкриття.
Мета: У доступній для дітей формі казки звернути увагу на послідовність формування планет.
- За допомогою дослідів, дати уявлення про явища неживої природи;
- Збагачувати словниковий запас;
- Розвивати інтерес до явищ пов'язаних з космосом;
хід заняття
Колись давно, коли не було нічого і навіть не мали багато землі, то в космосі плавали астероїди, великі і маленькі.
Так вони і літали. Все неживе ж притягується один до одного.
Досвід: в тазик з водою кидаємо конфетті. І чітко видно, що з'являється кілька згустків.
І ось так все астероїди стали притягатися один до одного, але вони адже такі, ж нерівні.
У них нерівні боки, їм було тісно один з одним. Вони стали плавитися (потріть долоні) і стали з'являтися вогняні кулі. Вони вже були рівними, розплавленими і перетворилися в вогненна куля або вогненну масу. Там все вирувало і кипіло.
Але поступово зовні тоненький шар став остигати, адже в космосі холодно.
Більш важкі речовини осідали в середині. Більш легкі спливали догори і утворювали плівку.
Досвід: В воду кладемо мед і наливаємо масло. І дивимося як мед опуститься вниз, а масло підніметься догори.
Взяти пісок і раскрошенную пінопласт → суцільний шар.
Показати дітям сире яйце. Зверху яйце трохи відламати, показати тоненьку шкаралупу, а всередині видно жовток і рідина. Яйце можна розбити на блюдечко.
Наша Земля в той час нагадувала таке яйце.
Запитати дітей: Як ви думаєте, шкаралупа розривалася? «Так» кажуть діти. Адже все всередині вирувало і кипіло, і там утворювалися вулкани.
Навколо нашої Землі утворилася щільна пелена пилу, кіптяви і хмар.
Хмари закрили нашу планету Земля від Сонця.
Досвід з вулканами: з листкового тіста або конус з картону і вниз ставимо пробірку. Беремо гуаш (або червону харчову фарбу) + шампунь + сода.
Кажемо: Ці вулкани викидали (а в цей час в пробірку додати кілька крапель оцту і все це почне стікати).
Можна вставити бенгальський вогонь.
Їх (хмар) стало більше, стало хмар так багато, що полив дощ. Він лив ні день, ні два, а лив цілий рік, а може бути і кілька років, тому що він затопив всю місцевість.
Досвід: взяти рельєф гори (або виконати з пластиліну) і поливати зверху з лійки.
І стали стирчати тільки верхівки. Коли хмари розсіялися, виглянуло сонце і наша земля стала вся блакитний і тільки коричневі верхівки стирчали з води (верхівки скель або гір).
Спочатку затоплювалися низини, височини, а потім вже вершини.
Можна показати глобус: суша-вода. Подивіться скільки на нашій Землі води. Утворилися моря, океани, річки, озера і суші стало набагато менше.
І так ось утворилася наша Земля і нежива природа: вода, вогонь, земля і повітря (повітряна оболонка).
Потім Сонце стало дивитися на землю і обмацувати її своїми промінчиками. Що ж змінилося на Землі? І раптом воно (Сонце) побачило зелену крапочку. І ця цяточка стала рости і рости і з'явилося рослина - водорості.
Вони (водорості) вибралися на сушу - трава, кущі. Був на Землі повітря брудним і людина не змогла б жити. А рослини очистили повітря і з'явилися на землі живі істоти.
Фізичні властивості води (підручник Природознавства 3 кл.)
1) Вода - це рідина
Беремо 2 глечика. В одному з них налита вода. І переливаємо воду з 1-го судини в іншій.
Як ви думаєте? Вода - рідина або тверда речовина?
Так, це рідина, вона ллється.
А вода має запах? Даємо понюхати 2 склянки з водою. В одній склянці вода чиста (без запаху), а в іншій крапни 1 краплю валеріанки (щось розчинний).
А якого кольору вода?
Білого? Беремо склянку з молоком. Такого білого? Ні.
Беремо склянку з підфарбованою водою. Такого жовтого? Такого блакитного?
Необхідно, щоб діти самі зробили висновок: У води немає кольору. вона безбарвна.
Кладемо ложечку в стакан з водою. Ви бачите ложку? Так. А між іншим ложечку в стакан з молоком. А зараз? Ні. Значить вода ще якась? Прозора.
Фізичні властивості повітря.
Як ви думаєте, що навколо нас?
А повітря? Ми можемо його побачити? Ні. Він невидимий.
А помацати? Ні.
Може його взагалі немає?
А можемо ми його відчути?
Помахаємо на себе долонькою. Що відчули? Так вітер. А звідки він взявся?
А виявляється вітер - рух повітря. Коли повітря почали рухати долонькою, то ми його і відчули.
Зробимо віяло з паперу. Стало багато повітря. Сильний вітер піднявся.
Повітря невидимий, без смаку, без кольору, прозорий.
А чи має повітря запах? З кухні пахне гречкою, капустою і іншим. Пролити непомітно флакончик з духами і почати махати. Так, смачно пахне. Як же ви відчули, адже тільки що нічим не пахло.
Значить повітря переносить запах інших речовин.
Повітря існує навколо нас.
А можна намалювати повітря? Ні.
А вітер можна намалювати? Ні.
А подивіться на цю картинку -
Тут вітер є? Ні.
Виявляється вітер можна намалювати. «Показати» дітям різні ілюстрації: «Море», «Дев'ятий вал». Станом інших предметів можна передати стан повітря. Є вітер чи ні?
Попросити намалювати вітер, туман, дощ.
2) Навіть повітря складається з різних частинок, але вони літають як в парі.
Досвід: В тазику вода. Водолаз плаває у воді.
У банку що-небудь є? Банку перевертаємо на водолаза. Повітря не дав воді проникнути в банку. В пластмасовій баночці проробити дірку і заклеїти пластиліном. Вода в банку не заходить. Повітря не пускає воду. Але якщо повітря звідти піде? Прибрати пластилін. Вода на очах піднімається. Повітря вийшов, тому вода піднялася.
Повітря використовується в різних надувних матрацах, подушках, колах.
Навіть вогонь не може горіти без повітря.
Досвід: 4 свічки і на 3-х закриваємо банки різної ємності. Чим більше банку, тим довше горить свічка, але все-таки згасне, коли скінчиться повітря. А 4-я, яка була без банки вона так і горить.
Все живе теж не може жити без повітря. Але і неживе не може жити без повітря.
Потримати руку над свічкою збоку. Гаряче? Ні. А якщо зверху, то гаряче, відразу це відчуваємо. Тепле повітря піднімається догори.
Запалюємо свічку і підносимо квадрат на нитці, розрізаний по спіралі. Він піднімається догори (повітря) і квадрат починає розкручуватися, утворюючи спіраль. @.
Повітря при нагріванні розширюється. На прогулянці натягнути на горлечко пластикової пляшки повітряну кульку, а потім занести в тепло. Кулька в теплі роздується.