Заняття з позакласної роботи
«Кар'єра і як вона впливає на доходи»
Мета: дати поняття про кар'єру; ознайомити з основними етапами професійної кар'єри.
Організаційний момент.
Повідомлення теми і мети заняття.
Обговорення теми.
а) Кар'єра.
б) Етапи кар'єри.
в) Біржа праці.
г) Умови оплати праці.
4. Практична робота.
5. Підсумок заняття.
1. Організаційний момент.
Повідомлення теми і мети заняття.
Вихователь. Хлопці, сьогодні на занятті ми поговоримо про кар'єру, ознайомимося з основними етапами професійної кар'єри. Тема заняття «Кар'єра і як вона впливає на доходи».
Обговорення теми.
Вихователь. Хлопці, що позначає слово кар'єра? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Кар'єра послідовність організацій, де людина працювала протягом свого життя, і посад, які він займав.
Хороша освіта - найважливіший, але не єдиний спосіб підвищення своєї майбутньої зарплати.
Вихователь. Як побудувати свою кар'єру? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Не менш важливо правильно побудувати свою професійну кар'єру.
У ній можна без зусиль виявити чотири основних етапи:
1) початкове оволодіння професійними навичками (в навчальних класах та під час навчальних стажувань);
2) випробувальний період (його НЕ ізбежать- особливо коли людина влаштовується на роботу вперше після закінчення навчання);
3) основний період професійної роботи (в одній або декількох організаціях);
4) вихід на пенсію.
Вихователь. Що значить «основний період кар'єри»? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Основний період кар'єри - це саме те, як людина буде діяти в цей період, де і як буде працювати, багато в чому визначає ті корисні знання і навички, які він зможе придбати протягом своєї кар'єри. Разом з тим володіння цими знаннями, навичками і знайомствами допомагає людині швидше вирішувати постають перед ним завдання.
Виходячи з цього, роботодавці готові платити людині з цінним досвідом роботи більш високу зарплату або переводити на більш високу посаду.
Отже, щоб домогтися підвищення зарплати, треба побудувати свою кар'єру, таким чином, ч.б. постійно набирати все більший обсяг саме тих навичок і знань, які особливо високо цінуються роботодавцями.
Вихователь. Як цього добитися? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Правильно. Домогтися цього можна по-різному. Одні вважають, що найвірніший шлях - працювати в одній і тій же організації якомога довше, в ідеалі до самої старості. Притаманний такий погляд на кар'єру і багатьом азіатським країнам, насамперед Японії. Тут людина все життя працює в одній і тій же організації. І чим довше японець працює, тим вище його заробітна плата. Іншими словами, йому (так само як це прийнято в Росії) платять «за вислугу років».
Вихователь. Куди в Росії заносять відомості про кар'єру? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Абсолютно вірно. Відомості про кар'єру заносять в трудову кніжку- документ, в якому в Росії записується весь трудовий шлях людини.
Вихователь. Де молодь може отримати інформацію про професії, місця роботи? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Планування кар'єри - вибір професії і місце роботи за цією професією - досить складне завдання. У Росії існують служби професійної орієнтації, співробітники таких служб проводять психологічні тестування юнаків і дівчат і порівнюють отриманий «портрет» з вимогами, які необхідні для успішної роботи по тій чи іншій професії.
Вихователь. Де можна знайти роботу? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Правильно. Що таке біржа праці? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Біржа праці - комітет з праці зайнятості. Такого роду організації збирають заявки від роботодавців. У цих заявках вказується, скільки працівників і з якою кваліфікацією потрібно тій чи іншій організації або фірмі, а також які умови праці та оплата будуть запропоновані цим працівникам.
Вихователь. Де ще можна знайти роботу? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Крім біржі праці, отримати допомогу в управлінні своєю кар'єрою можна від спеціальних фірм по набору персоналу. Зазвичай їх називають кадровими агентствами, оскільки вони допомагають фірмам набирати кадри співробітників. Прижилося в нашій країні і друга назва таких організацій - рекрутерские фірми. Ця назва йде корінням в глибоку старовину, воно народилося зі старого французького слова «рекрут» - «знову зростаючий». Так називали молодих солдатів.
Співробітників таких фірм часто називають також «мисливці за головами». Чому? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Оскільки на замовлення фірм, які потребують кваліфікованих працівниках, вони всюди шукають підходящих фахівців, а знайшовши - переманюють їх на нове місце роботи. Звичайно, «полювання» йде тільки на тих фахівців, які володіють найціннішою кваліфікацією і тому, можуть особливо корисні для фірм наймачів.
Вихователь. Чому залежить умови оплати праці? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Існують різні способи побудови найманим працівникам своєї кар'єри і підвищення розміру заробітків. Всі вони засновані на тому, що людина будує свою професійну кар'єру і домагається вигідних умов оплати в залежності від:
1) своїх нахилів (є люди, які вкрай неохоче змінюють місце роботи і бояться змін, а є ті, кому просто нудно багато років займатися одним і тим же);
2) економічних умов, в яких людина приймає рішення про те, де йому працювати і скільки часу не переходити на інше місце роботи (чи є вільні місця, чи можна переїхати заради роботи в інше місто і знайти там прийнятне за ціною житло і т.д .);
3) того, що в даній сфері зайнятості вважається найбільш важливою умовою успішної роботи і прямо визначає величину зарплати (великий стаж роботи на одному місці або різноманітність попередніх місць роботи і накопичений завдяки цьому досвід).
Практична робота.
Картка 1.
Програміст. Чоловік 25-45 років. Стаж роботи не менше 3 років. Освіта вища, володіння мовами (бажано англ. Яз.), Висока дисципліна, досвід програмування від 3 років. Бажано вміння працювати в команді,
Картка 2.
Економіст. Жінка 22-40 років. Освіта вищу або середню спеціальну. Стаж роботи понад 3 років. Навички роботи з комп'ютером.
Картка 3.
Інженер технічної підтримки (мережеве обладнання). Чоловік 23-30 років. Освіта вища. Знання англійської мови. Базові знання мережевого устаткування і операційних систем. Знання пристрою комп'ютера. Вимоги: готовність самостійно розбиратися в технічних проблемах, бажання вчитися і вдосконалюватися. Уміння спілкуватися з людьми (вникати в технічні питання і побажання замовників, знаходити варіанти вирішення технічних проблем і пояснювати їх клієнтам).
(Відповіді дітей.)
Підсумок заняття.
Вихователь. На цьому наше заняття підійшло до кінця, і на закінчення нашої зустрічі я прошу вас висловити свої думки про те, що дізналися? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Але щоб домогтися успіху, недостатньо тільки отримати освіту. Слід виховувати в собі вміння старанно працювати, бути самостійним, дисциплінованим, раціонально використовувати час, проявляти активність, взаємодіяти з різними людьми. Це багато в чому залежить від самої людини, а точніше від того, який шлях він обере на початку своєї кар'єри і як розумно буде її планувати в майбутньому. Я сподіваюся, що знання, отримані на сьогоднішньому занятті вам обов'язково знадобляться.