Збірна Нідерландів з футболу

Збірна Нідерландів з футболу (нід. Nederlands voetbalelftal) - команда, що представляє Нідерланди на міжнародних змаганнях з футболу. Керуюча організація - Королівський футбольний союз Нідерландів.

Ранні роки

Збірна Нідерландів зразка 1905 року.

Товариський матч 1910 року, Нідерланди-Бельгія 7-0.

1930-і роки

Перший чемпіонат світу пройшов в Уругваї в 1930 році. Нідерланди, як і багато інших європейських країн, відмовилися від участі в турнірі через високі витрати, пов'язані з поїздкою через Атлантичний океан, і важкої економічної кризи, яка вдарила по країні в минулому році.

Чемпіонат світу 1934 року брала Італія. Збірна Нідерландів, на цьому турнірі дебютувала 27 травня 1934 проти збірної Швейцарії і зазнала поразки в першому раунді, з рахунком 2: 3. Перші два голи на світових першостях забили Кік Сміт і Льон Венте.

У 1938 році, на чемпіонаті світу у Франції. збірна Нідерландів знову не змогла подолати перший раунд, на цей раз голландці програли збірній Чехословаччини. Основний час матчу, не виявило переможця (0: 0), а в доданому суперники послали 3 м'ячі у ворота «помаранчевих».

1970-ті роки

1974. У відбірковому циклі помаранчеві випередили своїх сусідів збірну Бельгії. а також збірні Норвегії та Ісландії. вигравши групу із загальною різницею забитих і пропущених м'ячів 24-2. Головний тренер Рінус Міхелс розробив безпрецедентну тактичну схему, в основу якої поклав ідею тотальної мобільності і універсалізму гравців. Ця ігрова модель, яку так і назвали - «тотальний футбол», - передбачала обмежену взаємозамінність по ходу матчу гравців різних амплуа і навіть цілих ліній, швидкісне переміщення футболістів по полю і акцент на атакуючі дії. Від структурованого хаосу, свідомо створюваного голландцями, у суперників буквально починала крутитися голова, і вони просто виявлялися заколисати калейдоскопічними ритмами, які їм нав'язували підопічні Міхелса. Таку феєричну команду можна було створити тільки при наявності відповідних виконавців, які були у голландців на той момент. Мотором і мозковим центром цього заводного апельсина був неповторний Йохан Кройф - гравець легенда, гравець оркестр, один з найбільш витончених віртуозів світового футболу. Він володів феноменальним баченням гри, чудовою технікою і справжньої харизмою. У колективі, об'єднаному навколо цього генія, підібралася група талановитих і навчених футболістів, таких як Роб Ренсенбрінк. Йохан Нескенс. Руд Крол і інші. Рівних їм на західно-німецьких полях не було. Проте, збірна Нідерландів, поза всяким сумнівом, найкраща команда ЧС-74. в результаті не стала чемпіоном. Вона впевнено вийшла фінал, попутно обігравши Уругвай 2: 0, Болгарію 4: 1, Аргентину 4: 0, НДР 2: 0, Бразилію 2: 0. Тільки шведам вдалося відстояти нічию у другому матчі групової стадії. Однак вирішальна гра на турнірі проти збірної ФРН обернулася трагедією для голландців. Вже на другій хвилині матчу, Йохан Нескенс вивів збірну Голландії вперед. Ще в першому таймі Пауль Брайтнер і Герд Мюллер вивели збірну ФРН вперед, забивши по м'ячу. Весь другий тайм, (за рахунку 2: 1 на користь збірної ФРН) голландці атакували суперника, але рахунок так і не змінився.

ЧЄ 1976. У відбірковому турнірі ЧЄ-76, збірна Голландія потрапила в складну групу. Їм належало помірятися силами з бронзовими призерами ЧС тисяча дев'ятсот сімдесят чотири поляками. традиційно сильними італійцями. А також компанію їм склала збірна Фінляндії. яка не належить до еліти світового футболу. Вся боротьба розгорнулася між трьома командами. Фіни запам'яталися тим що змогли відібрати очки тільки у Італії, зігравши внічию 0: 0. А Голландія в групі посіла перше місце, лише за різницею забитих і пропущених м'ячів, випередивши поляків. В іграх плей-офф, помаранчеві впевнено розібралися зі своїми сусідами бельгійцями. Перший матч в Роттердамі 5: 0, у відповідь в гостях 2: 1. Але вже в фінальному раунді, який проходив в Югославії. помаранчеві несподівано програли Чехословаччини з рахунком 1: 3. У втішному фіналі обігравши Югославію 3: 2, посіли третє місце.

ЧС 1978. Уже під керівництвом австрійця Ернста Хаппеля (в команді вже не було Йохана Кройфа), помаранчеві приїхали на турнір в якості головного фаворита. Почався турнір для Голландії не кращим чином. Зігравши внічию зі збірною Перу. у другому турі збірна розгромила Іран 3: 0. В останньому турі помаранчеві несподівано програли шотландцям 2: 3. Лише завдяки кращій різниці забитих і пропущених м'ячів, їм вдалося випередити Шотландію і зайняти друге місце в групі, що дозволило їм вийти до другого раунду. Голландці нагадали про себе в першому турі другого раунду, де не залишили жодних шансів Австрії 5: 1. У другому турі стояла гра з ФРН. Уже до середини другого тайму німці вели в рахунку 2: 1, як і чотири роки тому, помаранчеві обрушили шквал атак. Лише за шість хвилин до кінця фінального свистка Рене ван дер Керкхоф зрівняв рахунок. За вихід у фінал довелося боротися зі збірною Італії. Вже на 19-й хвилині захисник збірної Голландії Ерні Брандст зрізав м'яч у власні ворота. Він же, в самому на початку другого тайму виправив свою помилку, зрівнявши рахунок. За десять хвилин до кінця зустрічі півзахисник помаранчевих Арі Хан. божевільним ударом з дальньої дистанції забиває гол, встановивши тим самим остаточний рахунок 2: 1 і вивівши свою команду у фінал, де їх чекали господарі турніру збірна Аргентини. Уже в першому таймі, аргентинець Кемпес відкрив рахунок, лише на 81-й хвилині Дірк Нанінг зрівняв рахунок. А буквально на останніх хвилинах помаранчеві упускають чудовий шанс. Роб Ренсенбрінк потрапив в штангу. У додатковий час аргентинці забивають два м'ячі і помаранчевим знову дісталося друге місце. Поразка у вирішальному матчі від аргентинців з рахунком 1: 3 багато в чому визначило невиразний виступ на чемпіонаті Европи 1980 (після нього наступного фіналу помаранчевим довелося чекати ще 8 років).

Настанови тренерів перед фіналом 1988 року проти СРСР.

На зламі віків

Голландці на тренуванні у Фрайбурзі

Голландія потрапила в групу C, яку охрестили «групою смерті» - там були діяв чемпіон світу Італія, віце-чемпіон світу Франція і повернулася на великі турніри Румунія. Перед турніром травму отримав форвард Нідерландів Райан Бабел. і тренер команди Марко ван Бастен терміново викликав Халіда Булахруза. Голландці здобули у всіх матчах перемоги з сумарних рахунком 9: 1 (3: 0 над Італією, 4: 1 над Францією і 2: 0 над Румунією). Однак в чвертьфіналі голландці несподівано програли збірній Росії з рахунком 1: 3.

Вперше за чотирнадцять років Нідерландам довелося пропустити велике футбольне змагання, яким виявився чемпіонат Європи у Франції. Голландія показувала невиразну гру протягом усього турніру, програвши матчі Ісландії і Чехії, а також зазнавши однієї поразки від Туреччини і зігравши з нею внічию. Голландці, які зберігали теоретичні шанси на стикові матчі в останньому турі, програли Чехії 2: 3 (в матчі в свої ворота зрізав м'яч Робін ван Персі, але і забив гол чехам) і вибули з подальшої боротьби, залишившись на четвертому місці в групі. Всі три команди, які випередили «помаранчевих», вийшли на Євро безпосередньо (Туреччина як найкраща за очками з команд, що зайняли треті місця).

Стиль збірної - дуже швидка, гостроатакуюча, гра переважно флангами. Проповідує «тотальний» футбол [6] [7].