13 Самих гучних поразок російського хокею

18 травня 00:50
13 найгучніших поразок російського хокею

Перший офіційний молодіжний турнір, в якому брала участь саме збірна Росії під відповідним прапором. Це важливе уточнення - роком раніше команда СРСР протягом молодіжного чемпіонату несподівано перетворилася на команду СНД, та й по ходу цього турніру, наприклад, збірної Чехословаччини довелося терміново перейменовувати.

Той факт, що збірна Росії навіть перекидала суперника (44-36) робить ситуацію ще більш комічною. Але ж у Моїсеєва грали такі кадри як Гончар, Яшин, Віктор Козлов, Брилін. Ворота в матчі і зовсім захищав Хабібулін.

А глядачі почали щось підозрювати вже під час першого матчу, коли замість зірок НХЛ хет-трик у ворота збірної Франції відвантажив нападник «Авангарду» Максим Сушинський. Це була єдина перемога команди Якушева на першому етапі - американцям і швейцарцям вона поступилася, що найнеприємніше, цілком у справі.

На другому груповому етапі у сверхзвездних росіян ще залишалися шанси, які були розгублені остаточно з ураженнями від Латвії та Білорусі. Так, турнір Буре і Ко закінчили перемогою над збірною Швеції, але який у цьому сенс, якщо твої вболівальники плачуть?

11 місце на турнірі - найнижча точка падіння російського хокею в історії.

Само по собі поразку в фіналі не повинно бути гучним - срібло гарантовано, а значить, виступ на турнірі цілком успішне. Однак від тієї російської команди чекали куди більшого, а тому -5 в фіналі стало для багатьох просто шоком.

Почати хоча б з того, що в команді Сергія Гершонівця були такі гравці як Олександр Овєчкін та Євген Малкін, що вже говорить про амбіції і завданнях на турнір. Решта прізвища вам теж непогано знайомі: Худобін, Бєлов, Панін, Воробйов, Рилов, Ємелін, Радулов, Лісін, Паршин, Широков. За весь груповий турнір збірна Росії зазнала лише однієї поразки - від США, але в півфіналі вона взяла більш ніж переконливий реванш у господарів турніру - 7: 2. Приниження в чистому вигляді.

Природно, перед фіналом були розмови про підйом російського хокею, зрозуміло, вважалося, що Овечкін і Ко як мінімум не гірше Кросбі (хоча тоді, звичайно, Бержерона) і Ко, але на льоду все виявилося зовсім по-іншому. Стандартна канадська програма: 1: 0 ще до кінця першої хвилини, потім гол канадців в більшості, а далі як піде. Тільки ось з концентрацією в другому періоді у росіян було ще гірше, ніж в першому - з 24-ї по 29-у хвилини в ворота Худобіна, а потім і Кузнєцова, влетіло три шайби. Про чудеса мови не йшло - єдину шайбу у Росії і так Ємелін закинув. Ліміт був вичерпаний.

Знову фінал, знову проти збірної Росії команда Саттер, і Малкін з партнерами готові взяти реванш. Хлопців, які пам'ятають про торішній матчі, тут було більш ніж достатньо - відразу 8 гравців мали зуб на канадців, і, здавалося, що помста неминуча. Тим більше, що статус до цього МЧМ у «кленових» помітно змінився - з розсадника зірок вони перетворилися в досить середню за складом команду, яка, втім, легко дісталася до матчу за золото.

Хокеїсти Сергія Михалева теж підійшли до фіналу без поразок і з солідним співвідношенням шайб - 26-7. За старовинною російською традицією в півфіналі були розібрані американці (5: 1), що вважалися головними фаворитами турніру. І, можливо, така перемога з шикарним третім періодом тільки завадила ідеально налаштуватися на фінал.

«Ми трохи недооцінили канадців і погано підготувалися до фінальної зустрічі», - скаже через кілька днів Євген Малкін. З досить посередньої грою збірної все зрозуміло, але був в тій зустрічі один важливий епізод - з чистим незарахований голом Миколи Лемтюгова при рахунку 0: 2. Арбітри послалися на те, що з їх камери не видно моменту повністю, і так збірна Росії втратила шансу на камбек, остаточно розклеїв до середини матчу.

Дві «свіженькі» арени - в Уфі і Омську - так і не побачили перемог збірної Росії. Шість шайб в сумі закинули - і на тому спасибі. Так, у головного тренера тієї команди Сергія Немчинова були проблеми - травми Черепанова та Аверіна позбавили його ударної трійки, але скільки-небудь виразної гри та команда так і не показала. Найгіршим матчем серії стала п'ята гра - «кленові» розкатали суперника по своєму льоду з рахунком 8: 1. Нічия, добута збірної Росії в передостанньому матчі, здавалася тоді просто неймовірною удачею.

Вражаюче неприємні цифри, просто дратують. Але ж російські вболівальники бачили, як самознищується оборона їхньої збірної, вживу - той ЮЧМ проходив якраз в Казані. Такого результату, звичайно, нічого не віщувало - адже за 7 днів до цього, на груповому етапі, хокеїсти Олександра Бірюкова обіграли канадців 4: 2. Потім - розгром датчан і перемога над США в півфіналі. В принципі, вже можна було починати побоюватися - повалені американці зазвичай гарантують, що в фіналі буде туго. Але 8 шайб - це, звичайно, катастрофа.

«Це спорт - буває, виграєш, а буває, програєш», - філософськи зауважив після матчу один з лідерів тієї команди Кирило Петров. Замислюватися над виправданнями російські гравці могли вже після першого періоду - 0: 5. Все почалося з незручного падіння Ігоря Головкова в більшості на 5-й хвилині - і понеслося. Найбільше, звичайно, покуражитися трійка Еберле (2 + 1) - Ходжсон (0 + 3) - Холл (1 + 0), яка показала Петрову, Локтіонову і Філатову, що означає бути лідерами.

На турнір, що проходив в США, збірна Росії з Тарасенко, Кузнєцовим, Бурмістрова, Орловим, Зайцевим, Кабановим, Бобкова, Кіцин, Півцакіним і Андрієм Сергєєвим в складі приїхала під керівництвом Володимира Плющева, до якого ми ще повернемося.

У першому ж матчі вони поступилися фінам, причому у справі. Так, далі були розгроми Словаччини (7: 2) і Норвегії (8: 1), і збірна Росії навіть заборола американців (6: 5), яким, по-хорошому, повинна була програвати, відігравшись з 0: 2. Але через різницю шайб ці хлопці все одно залишилися третіми в групі, ніж помітно ускладнили собі сітку. Наплював на неї тільки Бобков, блискуче відіграв чвертьфінал зі шведами (4: 1) і засушити в півфіналі тих же фінів (4: 0). Але і Ігоря виявилося мало в фіналі, де злопам'ятні зоряно-смугасті винесли збірну Росії вперед ногами і без шансів, аби дати навіть продихнути.

Через рік все той же Плющев повіз збірну Росії вже на молодіжний чемпіонат світу. До зірочкам, з'їзд на ЮЧМ, додалися Філатов, Чудінов, Кирило Петров, Тимкин, Телегін, Клементьев. Не дивно, що від такої банди чекали як мінімум медалей, а насправді - золота. На груповому етапі довелося задовольнятися другим місцем, але в чвертьфіналі чекала Швейцарія, тому ніхто не морочився.

Як виявилося - даремно. Ні, швейцарці нічого особливого не показали і запросто могли отримати штук 5 шайб у свої ворота до кінця другого періоду. Але - добивати суперника Плющев не став, а той стараннями Ніно Нідеррайтера спочатку зрівняв рахунок за 33 секунди до кінця основного часу, а потім під саму завісу овертайму, де все було на тоненького, все той же «Ель-Ніньо» оформив збірної Росії, в четвертий раз в історії не увійшла в четвірку кращих на МЧМ, квитки додому.

Що характерно, в півфіналі Швейцарія була розгромлена Канадою (1: 6), а в матчі за бронзу і зовсім отримала 11 шайб від шведів (4:11). Ну а Плющев, який звинуватив у всіх гріхах Філатова, з тих пір як тренер не затребуваний. Все-таки це мистецтво, а не ремесло.

Не менш знаковий, до слова, чвертьфінал, який визначив закінчення кар'єри Зінетулой Білялетдінова в ролі головного тренера збірної Росії. Системні або тактичні поразки рідко бувають такими, тим показовіша ця порка, влаштована командою, зібраної з ролевиков-енхаеловцев, ахаеловцев і молоді, нехай і талановитої, але все одно до пуття не грала на високому рівні. Розгром виявив всі симптоми, характерні для команд Білялетдінова: пасивна гра в атаці і обороні, розрив між лініями, нездатність ефективно грати першим номером, якщо сили суперників хоча б порівняти, гра, побудована на очікуванні помилок суперника, - загалом, все те, що , на жаль, відрізняло збірну Росії на провалену Олімпіаді в Сочі.

Мабуть, самий ганебний турнір в історії юніорської збірної Росії, яка показала найгірший результат (7-е місце) за всі 24 роки, що неофіційний чемпіонат світу (який багато небезпідставно вважають більш серйозним і представницьким турніром, ніж офіційний), проводиться під різними назвами.

Перед стартом Меморіалу Глінки головний тренер Юрій Румянцев заявив, що перевагу віддасть гравцям, які виступають в Росії, в черговий раз відкинувши спортивний принцип при формуванні команди. І заради чого - на догоду тренерському штабу головної збірної, що призвав провчити тих, хто виїхав за океан хлопців. Провчили: 3 поразки в групі з загальним рахунком 8:23 і кошмарний розгром від чехів. А винен у всьому, як пізніше виявилося, був туман.

Вони не зустрічалися на міжнародних турнірах цілих чотири роки - з моменту переможного для росіян чвертьфіналу в Братиславі. З тих пір у них багато що змінилося - тренери, підростаючі зірки, результати. Збірна Росії двічі ставала чемпіоном світу, але ці перемоги без зустрічей з заклятими друзями виходили якимись неповноцінними - як і склади «кленових» на тих турнірах. Канадці ж ще раз стали олімпійськими чемпіонами, але ця перемога, зрозуміло, під сумніви не ставилася. Фінал світової першості в Чехії, усупереч поширеній думці генменджера Сафронова, не повинен був точно відповідати на питання «Хто сильніший за всіх у світі прямо зараз», але рівень класу збірної Росії повинен був показати - все-таки суперники привезли найсерйозніший складу років за останні років 10 .

Показав. Дякуємо. Подивилися, більше не хочеться. Ситуація, при якій Овечкін і Ко за весь другий період наносять тільки один кидок у ворота, дуже показова. Найбільше в цій ситуації шкода Бобровського, що прагнув з останніх сил.