білоруський Фелпс

«Скрутили візочників, відняли прапори». Як білоруси в Ріо за Росію билися

Почесний громадянин Бобруйська

Вся білоруська делегація складалася з 23 чоловік. У неї входили 20 атлетів - по десять чоловіків і жінок, а також три офіційних представника Паралімпійського комітету Білорусі. Однак серед усієї команди виділявся одна людина - Ігор Бокий.

За чотири роки до цього, на Паралімпійських іграх в Лондоні 18-річний білоруський плавець з проблемами із зором став п'ятикратним чемпіоном, доповнивши свою значну колекцію і однієї срібної медаллю. Тоді він став найсильнішим на дистанціях 100 метрів батерфляєм, 100 і 400 метрів вільним стилем, 100 метрів на спині і в комплексі на 200 метрів. Срібло Ігорю дісталося в 50 метрах вільним стилем. Тоді йому не вистачило лише трохи, щоб стати найтитулованішим атлетом турніру - він зупинився на п'ятій сходинці в цьому неофіційному змаганні, відклавши тріумф на чотири роки.

До того моменту про Ігоря не знав практично ніхто. Паралімпіада в Лондоні стала його першим серйозним звершенням на міжнародному рівні. З огляду на, що деякі спортсмени починають вигравати золоті медалі Паралімпійських ігор вже в 12 років, білоруського спортсмена в його 18 років можна було вважати мало не ветераном. Але тому було цілком розумне пояснення - протягом довгого часу Ігор плавав настільки добре, що змагався ні з іншими атлетами з обмеженими можливостями, а на рівних зі здоровими спортсменами.

Хто переміг на Паралімпіаді в Ріо?

Їдучи в Лондон невідомим хлопцем з Бобруйська, Ігор повернувся на батьківщину в статусі чи не головної спортивної зірки країни. В той момент за популярністю з ним не змогла б змагатися навіть знаменита біатлоністка Дар'я Домрачева.

У Бобруйську Ігор Бокий швидко став почесним жителем. Розтяжку з його портретом повісили перед міським басейном, щоб молодим хлопцям було з кого брати приклад і до чого прагнути. Незабаром з'явилися і змагання для юних плавців на призи Ігоря Бокого.

Ігор Бокий. Фото: РИА Новости / Володимир Астапкович

крутіше Фелпса

Так що в Ріо-де-Жанейро подорослішав 22-річний Ігор Бокий їхав уже в статусі відбулася зірки світового плавання. Ще в Лондоні його почали називати білоруським Фелпсом. До моменту початку Паралімпіади в Ріо це прізвисько тільки ще більше прилипло до хлопця, а деякі, особливо сміливі любителі плавання, почали говорити, що це Фелпса в пору називати американським Бокієм.

А й справді, дай Ігорю ще пару Паралімпійських ігор, і він цілком зможе скласти конкуренцію прославленому американцеві за кількістю завойованих нагород, або навіть, чим чорт не жартує, обжене його.

Перемог в Ріо-де-Жанейро від Ігоря, звичайно, чекали, але навряд чи хтось міг припустити, що він стане найтитулованішим спортсменом всієї Паралімпіади, до того ж встановивши ще і два світові рекорди. Всього в Ріо-де-Жанейро Бокий виграв шість золотих медалей, ставши 11-кратним Паралімпійських чемпіоном. До золота молодий білорус додав ще й бронзову медаль.

У медальній таблиці, наприклад, Бокий розташувався б на 25-му рядку, випереджаючи такі країни, як Греція чи Бельгія. Білорусь же зайняла 19-е місце в неофіційному медальному заліку. Всього на рахунку наших сусідів 10 медалей: 8 золотих і 2 бронзові. Так що всі інші 19 спортсменів, крім Ігоря, зуміли принести лише два золота і одну бронзу. Без його звершень Білорусь розділила б з Сінгапуром 46 сходинку в загальній таблиці.

За прикладами далеко ходити не треба - той же самий Оскар Пісторіус бігав настільки швидко, що навіть брав участь в чемпіонатах світу поряд зі здоровими атлетами. А в Ріо-де-Жанейро в бігу на 1500 метрів переміг спортсмен, який показав результат вище, ніж Олімпійський чемпіон на тій же дистанції. Більш того, чотири кращих в тому забігу обігнали б Олімпійського чемпіона.