Біографія легендарної радянської лижниці Раїса Сметанина

Підтримували лижний спорт в районі два директори місцевих шкіл, Олександр Петрович Філіппов з села Бакур і Степан Степанович Пантелєєв з села Мошьги. Організовували тренування і турніри, знімали аматорські кінофільми. Вийшло у цих шкільних директорів прищепити любов до спорту і Раїсі.

1976 рік: Раїса Сметаніна друга праворуч

Крім захоплення лижами в дитинстві Раїса Петрівна часто рибалила і їздила на сіножаті з іншими хлопцями з села.
Вперше смак перемоги Сметаніна відчула, коли зайняла 2-е місце на юнацькій першості республіки в Печорі. Професійно займатися лижами дівчина почала відразу після закінчення школи. Переїхавши в Сактивкар, Сметаніна надійшла в педагогічний технікум, де її почав тренувати Герман Харитонов. З 1970 року Раїса увійшла до складу збірної спортивного товариства «Урожай».

Лише через 4 роки Раїса Сметаніна, вже в складі національної збірної, стала чемпіонкою світу, вигравши з командою естафету, а індивідуально взявши бронзу в гонці на 5 км. У команді Сметаниной дуже пощастило - тренував команду Віктор Іванов, який вважався найкращим наставником в ту пору, а шефство над дебютанткою взяла досвідчена лижниця Галина Кулакова. Дівчата швидко стали близькими подругами.

На ОІ-1976 австрійському Інсбруку радянська лижниця взяла вже три медалі, з них дві золотих. У гонці на 5 км Раїса секунду поступилася Хелені тека зі збірної Фінляндії, яка в підсумку і отримала головну нагороду, а Сметаніна стала другою.

На ЧС-1978 фінському Лахті Сметаніна вже чотири рази піднялася на п'єдестал. Правда, на перше місце потрапити тоді не вдалося жодного разу.

Всього Раїса Сметаніна прийняла участь в п'яти Олімпіадах і ніде не залишилася без нагороди. Семиразова призерка чемпіонатом світу з лижних видів спорту зібрала в колекцію 26 міжнародних нагород. Але найголовніше виявився приз П'єр де Кубертена, засновника нових Олімпійських ігор. Цей кубок вручається за дотримання принципів олімпійського руху і чесній боротьбі. Міжнародний олімпійський комітет по достоїнству оцінив досягнення радянської лижниці.

Разом з італійської Стефані Бельмондо Сметаніна ділить рекорд за кількістю нагород серед жінок за всю історію зимових Олімпіад - у них 10 медалей різного ґатунку.

Другий особистий рекорд спортсменки вже точно ніхто ніколи не перевершить. Раїса Сметаніна стала першою серед чоловіків і жінок в лижному спорті, хто зумів завоювати п'ять медалей поспіль на Олімпіаді.