Мета: Узагальнити і систематизувати матеріал по темі:
· Створити умови для розвитку в учнів логічного мислення, розвивати вміння формулювати чіткі відповіді на поставлені запитання.
· Розвивати навички роботи в групах;
· Формувати пізнавальний інтерес до предмету.
1. Організаційний момент.
2. Постановка мети уроку.
3. Робота в групах (змагання).
4. Підведення підсумків.
1. Організаційний момент.
2. Постановка мети уроку.
Сьогодні на уроці ми узагальнимо матеріал по темі «Теплові явища».
3. Робота в групах
· Гра складається з двох турів. У кожному турі по дві номінації. Кожна номінація містить по п'ять питань;
· Ті команди, які в кінці гри наберуть найбільші кількість балів, потраплять до фіналу;
· Кожна команда повинна вибрати свого капітана;
· Команда обговорює питання, а відповідає тільки капітан;
· На обговорення питання дається одна хвилина;
· Якщо команда порадившись, дає правильну відповідь, то отримує певну кількість очок;
· Якщо команда не змогла відповісти на питання, то право відповіді переходить до наступної команди;
· Якщо жодна команда не змогла дати правильну відповідь на питання, то він знімається;
Перш, ніж приступити до гри, нам необхідно визначити, хто перший її почне. Капітан команди витягує жетон з цифрою, яка визначає номер команди.
Номінація «Поезія та казки»
1. «... Бик і каже:« Ну, давайте хату будувати, а то, чого доброго, і справді взимку замерзнемо ».
Баран каже: «У мене шуба тепла - бач, яка шерсть! Я і так перезимую ».
Свиня каже: «А по мені хоч якісь морози - я не боюся: зариюся в землю і без хати перезимую».
Як з точки зору фізики пояснити слова барана і свині?
(Між волосками шерсті баранячої вовни перебувати застояної повітря, в якому конвекція утруднена. Повітря має погану теплопровідність. Тому баран не втрачає тепло через конвекцію і теплопровідність. Свиня, заривається в землю, теж зберігає тепло, т. До у землі погана теплопровідність).
2. У вікно побачила Тетяна
Вранці побілілі двір,
Куртина, покрівлі і паркан,
На стеклах легкі візерунки,
Дерева в зимовому сріблі ...
Що являє собою, з точки зору фізики «на стеклах легкі візерунки».
3. лопне в градуснику ртуть,
Або лопнуть вилиці,
Найважче і гущі муть,
Холод злей акули.
Якщо вважати, «що лопне в градуснику ртуть» - поетичне вираження факту замерзання ртуті в термометрі, то відповіді: яка була температура повітря?
4. Ось морози затріщали
І скували всі ставки.
І хлопчаки закричали
Їй «спасибі» за труди.
Яке фізичне явище пов'язане з подією «скували всі ставки»?
5. «Тут прийшли до бика гусак і півень - Пусти, брат, до себе погрітися.
- Ні, не пущу! У вас два крила: одне постелешь, іншим одягнешся так і перезімуете!
- А чи не пустиш, - говорить гусак, - так я весь мох з твоїх стін повищіплю, тобі холодно буде.
- Чи не пустиш? - каже півень. - Так я взлечу на горище і всю землю зі стелі згріб, тобі ж холодно буде. »
Як сточке зору фізики пояснити загрози гусака і півня?
(І мох і земля мають погану теплопровідність, так як вони пористі. Якщо їх не буде, то житло бика швидко охолоне)
Номінація «Теплові явища в природі і в житті»
1. Яке призначення коркового шару на стовбурах дерев? (Корковий шар захищає таку рослину від інтенсивного випаровування і різкого коливання температури.)
2. У прогумованої одязі спека переноситься важче. Чому? (Прогумована одяг перешкоджає випаровуванню з поверхні тіла, внаслідок цього організм перегрівається і спека переноситься значно важче.)
3. Що приносить шкоду рослинам, особливо злакових: рясний сніг або безсніжна зима? (В безсніжну зиму рослини можуть вимерзнуть, сніговий покрив погано проводить тепло і тому сприяє підтримці більш високої температури в грунті.)
4. Чому у людини волосся, вії, в морозний день покриваються інеєм? (Видихати пари, стикаючись з холодним предметами, конденсуються на них.)
5. Чому в лазні нам здається спекотніше, ніж у кімнаті, де повітря нагріте до такої ж температури? (У лазні вологість повітря значно більше, ніж в кімнаті, тому інтенсивність випаровування поту зменшується і людина сильніше відчуває підвищену температуру.)
1. Син з батьком, та син з батьком, і дід з онуком. Чи багато їх було? (Троє)
2. Що і ледареві не лінь? (Дихати)
3. Я вдихаю багато пилу, щоб здорові ви були. (порохотяг)
4. Що в руку не схопити? (Дим, повітря)
5. На яке питання не можна відповісти «Так»? (ти спиш)
Номінація «Зміни агрегатних станів речовини»
1. Назвіть складову частину будь-якого палива? (Вуглець)
2. Назвіть агрегатний стан, в яке перетворюється рідина при кипінні? (Пар)
3. Яка речовина має температуру плавлення 1539 0С? (Залізо)
4. Назвіть один із способів пароутворення? (Кипіння)
5. Яка речовина плавиться при температурі 3270С? (Свинець)
1. Чи можна закип'ятити відро води на свічці? (Ні, тому що більша частина тепла буде йти в навколишній простір)
2. Чим пояснити, що при настанні засух листя у багатьох рослин скручуються? (У листя є багато устьиц з нижньої сторони. Щоб зменшити випаровування вологи, лист скручується. Нижня сторона його слабкіше нагрівається сонцем, а отже, і менш випаровує вологу)
5. Підведення підсумків. Нагородження команд грамотами та виставлення оцінок за урок.