Числівник »(узагальнюючий урок

Урок узагальнення знань по темі "Числівник" Головна особливість уроку в тому, що учні на даному уроці повторюють не тільки знання по темі, але ще багато цікавого дізнаються про  історії рідного міста, заочно знайомляться з його визначними пам'ятками, поповнюють свій словниковий запас. На уроці використовуються  групова і самостійна робота.

 

Узагальнюючий урок по темі

(Заочна екскурсія по рідному місту; дидактична гра)

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів по темі «Числівник»

Перевірити сформованість умінь і навичок учнів в написанні, відмінюванні числівників, вживанні їх з іншими частинами мови.

Прищепити любов і інтерес до рідного міста.

1 Організаційний момент

НУ, перевірте-ка, друзі, все ль на місці, все ль в порядку - ручки, книжки та зошити? Чи всі правильно сидять? Всі ль уважно дивляться? Кожен хоче отримати, тільки лише оцінку "5". Перевірили готовність до уроку. Посміхнулися один одному. І починаємо урок.

Сьогодні у нас урок узагальнення отриманих знань по темі «Числівник»,

Як обійтися б без числа

Наука точна могла?

Розрахунок у всякій справі потрібен.

І ти з числівником будь дружний.

(Ми будемо говорити про відміну числівників, про правопис числівників. Про відміну їх від інших частин мови), і урок буде незвичайний, ми відправимося на екскурсію ... (слайд школи)

-Входять 2 стрільця (під звуки фанфар)

-Ать, два, ать, два. На місці стій, ать, два.

Ми стрільці! Прийшли до вас повідомити, що за указом царя в 1583 році тут був поставлений острог.

А було це в переддень свята «святих безсрібників Косьми і Даміана» і тому місто велено було назвати їх іменами. Ми думаємо, ви знаєте це місто?

(Відповіді учнів) Ідуть. Гімн

Учитель: Дійсно, хлопці, ми зробимо з вами заочну екскурсію по нашому місту. ще раз помилуємося його красотами і. може бути, хтось із вас відкриє для себе щось нове про місто, в якому ми живемо. Розібратися в чому допоможе нам одна з важливих частин мови, без якої важко обійтися при спілкуванні-це ім'я числівник. У подорож ми вирушимо на уявному автобусі.

- Словникова робота зі словами екскурсія- колективна поїздка куди-небудь, відвідання чогось з освітньої, пізнавальної метою

-як називають людину, яка проводить екскурсії? Екскурсовод- фахівець, що дає пояснення екскурсантам

-як називають людей, яким щось показують? Екскурсант- учасник екскурсії

Ось ви і будете сьогодні екскурсантами, а я екскурсоводом, а разом ми зробимо з вами екскурсію. Але ви будете не пасивними екскурсантами, а будете допомагати мені, домовилися? Може, ви знаєте більше про наше місто.

Ставити запитання дітям.

В якому році засновано місто?

Наше місто включає в себе дві частини. Які? (Історичну і сучасну)

Скільки пам'ятників в місті?

1 слай стародавнє місто

2 слайд-сучасний місто

Читає текст учень.

Текст: На правому березі Волги розташоване місто Козьмодемьянск- центр Гірномарійському району. Заснований він в 1583 році як острог

Словникова робота. Як ви розумієте, що таке острог? (В давньоруських князівствах і в Російській державі 16-17 століть дерев'яне прикордонне укріплення) Козьмодемьянськ. Тільки з 1609 згадується як місто. Історична територія Козьмодемьянска займає 120 га. (1га = 100мумножіть на 100м. Тобто 10000 кв.м.) Тут розташовані 150 пам'ятників, в тому чісле12-федерального значення і 40-республіканського. Тепер Козьмодемьянськ постає в двох іпостасях: давньої і сучасної.

Ви звернули увагу на велику кількість числівників в тексті.

- які бувають числівники за значенням і складом?

- чим відрізняються порядкові числівники від кількісних?

-На які розряди поділяються кількісні числівники?

Завдання: випишіть словосполучення сущ + числ. розподіляючи їх по розрядам і складу. все в зошитах роблять самостійно, а я потім показую правильну відповідь, встають ті, у кого було правильно)

Питання класу? бесіда спочатку

Хто скаже, хлопці, а яким наше місто було до революції, тобто до 1917 року?

А назвіть купецькі будинки? Хто знає?

2слайд. (Показати слайд без напису) До революції Козьмодемьянськ був багатим купецьким містом. Купці були другою за чисельністю групою городян. Вони становили 40,8% від усього населення. Купці мали багаті будинки, прикрашені чудовим різьбленням, прорізний, ажурною, накладної. (Показ будинків) Сюжет різьблення різний. Ніхто не хотів бути схожим на свого сусіда Тільки на будинку купця Сурьянінова можна зустріти ажурних левів. (Перший у мене на слайді), другий на слайді будинок купця Овчинникова) і ще будинок Шкляра. Фасад будинку лісопромисловця Губіна прикрашений у вигляді розеток.

Словникова робота Фасад-передня сторона будівлі, споруди.

-Що сьогодні знаходиться в деяких купецьких будинках?

Сьогодні в купецьких будинках розташувався культурно-історичний музейний комплекс.

Скільки музеїв в місті?

Ось тут читають текст зі слайдів (показую). Учень читає.

У будинку купця Пономарьова знаходиться художньо-історичний музей імені А.В.Грігорьева, заснований в 1918 році. В даний час в ньому зібрано 1300 творів живопису 1750 графічних робіт.

У 1983 році відкрито етнографічний музей під відкритим небом. Всього в музеї 60 будівель.

Ми будемо говорити про правопис числівників і відмінюванні

У будь числівників пишеться ь на кінці (від 5-20 і 30); і в середині (от50-80, 500-900)?

У будь числівників ь знак не пишеться.

- 1 варіант виписує числівники, в яких пишеться ь знак в середині (дев'ятсот, сімсот п'ятдесят, вісімдесят, шістдесят)

- 2 варіант, де не пишеться (вісімнадцять, дев'ятнадцять)

Перевіряємо. У кого так само? Підніміть руку.

Завдання: 12 осіб сідають за комп'ютери, (сильні)

Решта Вставте, де необхідно ь (на інтерактивній дошці)

Якщо не встигли виконати роботу на комп'ютері, то роздати тест (маленький) Взаимопроверка Відповіді приготувати на дошці

-Які ще числівники зустрілися в тексті? (Дробові)

-Що ви знаєте про дрібних числівників? Як схиляються дробові числівники?

- Провідміняйте дробове числівник (усно)

- У чому особливість відмінювання цілої частини цього дрібного числівника? (Назвіть цілу частину-40, вона при відмінюванні має 2 форми)

- Як схиляються складові порядкові числівники? Наведіть приклад порядкового числівника з тексту.

- Як схиляються складові кількісні числівники?

У будь-якій подорожі, екскурсії є «веселі привали». Настав час і нам трохи відпочити.

Два-зігнутися, розігнутися

Три- в долоні три бавовни,

Головою три кивка.

На чотири- руки ширше,

П'ять- руками помахати

Шість-на місце тихо сісти.

Сім і вісім-лінь відкинути.

Прочитайте зашифровані слова:

Смор1а, по2л, елек3к, ві3на, 100рона, 100янка, пі100лет.

2.Як назва отримує наше місто в цей день?

3. Кому передаються ключі від міста в цей день?

4.Сколько стільців продають на аукціоні?

5. Які бігу проходять в рамках даного свята?

6. Скільки разів вже пройшов це свято? (15 разів)

Екскурсія триває. Ми їдемо по місту зі швидкістю 50 км / год, щоб все встигнути розглянути, і наступна наша зупинка обеліск Слави біля підніжжя Пугачової гори. Обеліск Слави був встановлений в 1975 році до тридцятиріччя перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною. 1018 наших земляків пішли на фронт, 495человек склали свої голови за праве діло. Серед них є і Герої Радянського Союзу.

Кого ви могли б назвати?

Володимир Криворотов і Радугин Феофан Григорович.

Ми пишаємося обома героями. Ми шануємо цих героїв. Пам'ять їх увічнена. На честь героя Криворотова В.Ф.названа вулиця, в гімназії є бюст і меморіальна дошка, Захаров написав про нього книгу «Берізка на вітрі».

Яке числівник ще зустрілося в цьому тексті? (Збірне)

Які числівники називаються колективними?

Як поєднуються збірні числівники?

- Якими членами речення може бути числівник?

Виписати пропозицію Ми пишаємося .... Розібрати його по членам пропозиції.

Завдання (на інтерактивній дошці) підкреслити інші числівники як члени речення.

У цьому тексті є ще частина мови, до складу якого входить числівник (тридцятиліття) яка це частина мови? Як пишеться і чому?

-Як відрізнити числівник від інших частин мови?

Про що говорили сьогодні на уроці?

Що сподобалося на уроці?

Ось і підійшла до завершення наша екскурсія. Звичайно, за такий короткий час важко розповісти все про наше місто. Подібні екскурсії триватимуть, так як ми повинні знати свій край, свою Батьківщину.

Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи за темою «Числівник»

Схожі статті