Дати поняття про комах, їх природному середовищі, пристосування їх до середовища проживання, їх необхідність

Урок пізнання світу в 1 класі. комахи


Пестова Олеся Анатоліївна,

ДУ «Загальноосвітня середня школа №14 міста Теміртау»,

вчитель початкових класів
Мета: Дати поняття про комах, їх природному середовищі, пристосування їх до середовища проживання, їх необхідність.

Ознайомити учнів з комахами, як класом членистоногих тварин.

Розвивати мова, пам'ять, увагу.

Виховувати пізнавальну активність, любов до тварин.


Хід уроку:
I.Організаціонний момент.

1.Як називають тварин, які годують своїх дітей молоком? (Ссавці)


2. Як називається група тварин, що мають оперення? (Птиці)
3. Чому жаб називають земноводними? (Можуть жити і в воді і на суші)
4. Як називають тварини, які пересуваються поповзом? (Плазуни)
5. Як називають тварин, у яких є плавники і зябра? (Риби)

Гра «Знайди зайве тварина»
Ведмідь, вовк, лисиця, білка (білка-ні хижак)
Олень, вівця, корова (олень-дике травоїдна, а решта домашні травоїдні ссавці)
Змія, ящірка, жаба (жаба - не входить в групу плазунів)
Робота з календарем природи.

- Які зміни відбуваються в неживій природі з приходом зими? (Стає холодніше, падає сніг, день стає коротшим, сонце світить, але не гріє)

Фіксування в календарі природи.


- Які зміни відбуваються в живій природі? (Звірі залягають у сплячку, клести виводять пташенят)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми познайомимося ще з однією групою тварин, а хто відноситься до цієї групи, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.

III. Вивчення нового матеріалу
Гра «Відгадай комаха»
Від квітки до квітки літає,
Стомиться - відпочиває (метелик)

Чи не дзижчить, коли сиджу,


Чи не дзижчить, коли ходжу,
Якщо в повітрі кружляє
Тут вже досхочу нажжужжусь (жук)

З гілки на стежку


З травички на билинку
стрибає пружинка
зелена спинка
(Коник)

Чи не змія, а жалить


Сів на білий кульбаба
(Бабка)

Чи не птах, а з крилами


Над квіткою літає,
Медок збирає
(Бджола)

Насекомие- маленькі, великі; одні літають, інші повзають, стрибають; одні живуть кілька років, інші - один день. Живуть в грунті, на землі, у воді, в повітрі, тобто всюди: від жарких країн до кордонів льодів на півночі.

-Назвіть шкідливих комах (жук лістогризи, комарі, муха цеце)
- Назвіть корисних комах. (Жук-жужжеліца, жук «пожежник», муха-журчалка)

Казка «Суперечка тварин» зібралися всі тварини в коло і почали сперечатися, хто понад усе, а кого потрібно прибрати з комах. Ведмідь каже: «Комах дуже багато на Землі, їх більше, ніж всіх тварин разом. Давайте залишимо тільки корисних комах, а то ці комарі і мухи тільки кусаються та інфекції переносять, а оси грабують бджіл, мій мед крадуть. Давайте залишимо тільки бджіл і метеликів ». А жаби і птиці відповідають: «Це тобі комарі і мухи, оси заважають, але якщо їх не буде, то загинемо ми. Адже це наша їжа. Ми харчуємося цими комахами. Вирішили тоді тварини ... - Що вирішили тварини?


Висновок: комахи все потрібні.

Комахи від слова насікати (на тілі є смужки як насічки)

Визначення ознак комах.

У міру визначення ознак на дошку виставляються таблички з написом ознаки.

- У різних видів комах лапки служать для різних цілей. Наприклад, бджоли і джмелі за допомогою лапок збирають квітковий пилок в "кошики" на задніх лапках. Богомоли використовують передні лапки для полювання, затискаючи ними свою жертву. Коники і блохи роблять потужні стрибки, рятуючись від ворога, а водяні жуки використовують їх для плавання

- Так чим же відрізняються комахи, від інших груп тварин? (Наявністю 6 ніг)

- Але не тільки цим відрізняються комахи від інших тварин. Давайте спробуємо назвати частини тіла комах.

- Які частини тіла комахи ви бачите? (Голова, тіло, лапки ...)

«Черевце»
- Так в чому ж ви бачите особливість будови тіла комах? (Тіло розділене)

Физминутку «Коники»
Піднімаємо плечі,
стрибають коники
1,2 сіли,
травиці поїли
Тихо, тихо високо
Стрибаємо на носках легко

  1. харчування комах

- А чим харчуються комахи? (Рослинами, личинками інших комах, пилком)

- У мене в руках губка, шприц, кусачки. Як ви думаєте, яке відношення мають ці предмети до харчування комах? (Схожі на те, як харчуються комахи)

- Щелепи коника, якими він відкушує траву, діють як кусачки

- Самка комара хоботком, немов шприцом, протикає шкіру і висмоктує кров

- Ротові органи мухи вбирають рідину, як губка

- Чи можуть так само харчуватися звірі? риби? птахи? (немає не можуть)

3 ознака комах (наявність вусиків)

- А чим харчуються нічні метелики? (Нектаром).

- А як вони вночі знаходять потрібний квітка? Адже нічні квіти неяскраві. Вони розпускаються в сутінки, коли колір погано видно. (Їм допомагає запах).

- Але ж носа у комах немає, вони вловлюють запахи за допомогою вусиків.

- Вусики характерна ознака багатьох комах (з'являється табличка на дошці).

4 ознака (наявність двох пар крил)

-Розгляньте ще раз комах і дайте відповідь на питання, чим ще відрізняються комахи від інших груп тварин? (6 ніг, дві пари. Є вусики, будова тіла інше)

- Що допомагає їх пересуванню? (Крила)

- У тварин, який групи теж є крила? (У птахів) Скільки їх? (Пара) У тварин якої групи теж є крила? питання, чим ще відрізняються комахи від інших груп тварин?

- Порахуйте, скільки крил у комах? (4 крильця)

З'являється табличка «дві пари»

- А тепер перерахуйте всі ознаки тварин, які відносяться до групи «комахи»

Дізнайся тварин за описом.

Я плету красиву, легку мережу. Щоб зловити собі на обід комах. Я не літаю, а тихенько чекаю, коли хто-небудь потрапить в мою пастку. У мене вісім ніг. (Павук) Моє тіло покрите пушком. Мій звук - дзижчання. Тільки я можу дістатися до пилку квіток конюшини своїм довгим хоботком. У мене шість ніг і є крильця. (Бджола, джміль) Я швидко літаю і вмію бігати по стелі. Дуже люблю, коли залишають крихти на обідньому столі. (Муха).

Як тільки літо починає йти на спад, комахи, як і багато інших тварин, починають готуватися до зимівлі. Відбувається це по-різному.


Виявляється, більшість дорослих комах до зими не доживає. Тривалість їх життя зазвичай невелика - від кількох місяців до одного-двох днів. Деякі комахи, вийшовши з оболонки лялечки і відклавши яйця, тут же вмирають. Інші, лежать собі десь за відшарувалися шматочком кори, і дарма їм зимова холоднеча. Ну а ті комахи, яким треба дожити до весни, посилено нагулюють жир і позбуваються від води. Від усієї води, звичайно, позбутися неможливо, інакше організм загине. Тому вони виробляють речовину, що перешкоджає замерзанню.

Робота в парах.
Доповніть потешку і з'єднайте з потрібною картинкою:

Ла - ла - ла, на квітці сидить .... (Бджола)


Са - са - са, не дає нам спати ... .. (оса)
Вей - вей - вей, травичку тягне ... .. (мураха)

Дати поняття про комах, їх природному середовищі, пристосування їх до середовища проживання, їх необхідність

Дати поняття про комах, їх природному середовищі, пристосування їх до середовища проживання, їх необхідність

1.светлячок, 2.оса, 3.комар, 4.муха, 6.паук, 7.муравьі, 8.муравейнік
У виділених клітинах - тарган

Індивідуальна робота за картками.

Дати поняття про комах, їх природному середовищі, пристосування їх до середовища проживання, їх необхідність

Вкажи цифрами порядок подій. Що б ти порадив хлопцям? (Ніколи не ловити метеликів).


Бесіда з охорони комах.

-Питання про охорону рідкісних комах в загальнодержавному масштабі встав порівняно недавно. Саме тому вони не були включені до першого видання Червоної книги, що вийшла в 1978 році. У той же час, деякі комахи в останні десятиліття стали великою рідкістю, а ряд видів, можливо, навіть зник.

-Чому? (Люди їх знищують, ловлять для власної забави, знищують їх середовище проживання)

-Так, в основному в результаті господарської діяльності людини, що знищила місця мешкання тварин і їх самих. Підлягають охороні корисні для людини комахи, в першу чергу хижі і паразитичні, що знищують шкідливих для людини членистоногих, а також запилювачі рослин і виробники корисних продуктів. Охороняються також рідкісні та зникаючі види комах / їх понад 200 видів /. Серед них: метелик - мертва голова, метелик махаон, траурница японська та інші види.

- Останнім часом набирає обертів рух зі створення регіональних Червоних книг. Значення таких видань. і зокрема комах, даного регіону не підлягає сумніву, так як це є першим кроком до їх реальної охорони.

-Що ми з вами можемо зробити для охорони комах? (Розгляд ілюстрацій)

Дати поняття про комах, їх природному середовищі, пристосування їх до середовища проживання, їх необхідність

(Не ловити комах, не наступати, створити свою Червону книгу міста, вести акції з охорони комах, буклети про правила поведінки в природі)

«Я дізнався», (нове про комах)

«Я повторив», (групи тварин)

«Я здивувався», (як зимують, чим і як харчуються)

"Я запам'ятав". (Ніж комахи відрізняються від інших тварин, необхідно їх охороняти)

Дати поняття про комах, їх природному середовищі, пристосування їх до середовища проживання, їх необхідність
69.11kb. 1 стор.

Європейське агентство з навколишнього середовища
29.01kb. 1 стор.

Тема уроку: "Павукоподібні." 7-й клас
109.69kb. 1 стор.

Схожі статті