Представлений план-конспект на тему "Добрива та їх класифікація". Вивчення даної теми вожможно на уроках ботаніки, ґрунтознавства, курсах садоводсвта, квітництва й ландшафтного дизайну. Рекомендується, як матеріал для освоєння нових знань по даній темі. У роботі дано визначення терміну- добриво, наведені різні види класифікацій.
План-конспект заняття з основ ґрунтознавства, агроіхімі і землеробства
Тема: Добриво і їх класифікація
Тип уроку: ознайомлювальний (освоєння нових знань).
Мета: формування знань про добрива та їх правильному застосуванні.
освітня. розкрити поняття «добриво»; познайомити з класифікацією забруднень добрив; сформувати знання про вплив добрив на природні грунтоутворення;
виховна. розкрити роль і місце екологічної освіти та екологічного виховання в загальній системі освіти фахівця ландшафтного дизайну.
розвиваюча: розвинути логічне мислення, встановити причинно-наслідкові зв'язки.
Матеріально-технічна база: ілюстрації, схеми, таблиці.
Організаційний момент (7 хв.)
Повідомлення нових знань (40 хв.)
Добрива - речовини, що застосовуються для поліпшення живлення рослин, властивостей грунту, підвищення врожаїв.
Їх ефект обумовлений тим, що дані речовини надають рослинам один або кілька дефіцитних хімічних компонентів, необхідних для їх нормального росту і розвитку.
Причини по яким необхідно почати роботи по внесенню добрив:
Несприятливі фактори середовища;
Постійне ущільнення грунтів;
Накопичення токсичних речовин;
Перегрів грунту, рослин (наявність будівель, поруч з рослинними об'єктами);
Погана або повільна динаміка рослин: поганий ріст рослин, відсутність зав'язей);
Додаткова коригування рослин (обрізка).
Вибір добрив може залежати від сезону року, типу грунту, кліматичних умов, виду виростають рослин, види робіт (підготовка квітника, клумби, газону та інше).
Добрива можна класифікувати за такими ознаками:
за походженням (мінеральні та органічні);
по агрегатному стані (рідкі, напіврідкі, тверді);
по розчинності (водорозчинні, полурастворімие, важкорозчинні);
за способом дії (прямого і непрямого);
за способом їх внесення в грунт: основне, припосевное, підкормових, Внутрішньогрунтовий, поверхневе.
Мінеральні добрива вносяться для поповнення запасу поживних речовин у грунті, таких як фосфор (P), калій (К), азот (N). Якщо ці добрива вносяться окремо, їх називають простими (аміачна селітра (N), суперфосфат (P), хлористий калій (K)).
При внесенні можуть використовуватися суміші добрив, але це значно ускладнює підготовку до внесення і погіршує якість їх розподілу по полю. Тому широкого поширення набули складні добрива (нітрофоски (фосфор, азот і калій) і амофос (фосфор і азот)).
Мікродобрива (добрива містять бор, марганець, цинк, мідь, молібден і ін.). При використанні мікродобрив велике значення має точне встановлення доз, так як не тільки недолік, але і їх надлишок шкідливий для рослин. Правильне застосування мікродобрив оберігає рослини від деяких захворювань (пробкова плямистість яблук, розеткова хвороба тощо.), Впливає на їх ріст і розвиток, на зав'язування плодів (підсилює процеси запліднення, плодоутворення), врожайність і якість плодів.
Як мікродобрив використовують чисті хімічні солі. Крім того, промисловість випускає прості і комплексні добрива, які включають ряд окремих мікроелементів: суперфосфат з бором, марганцем; амофос з цинком і ін.
У практиці рослинництва давно встановлена можливість введення в рослини ряду елементів мінерального живлення безпосередньо через листя. Таке некореневе харчування діє швидше, ніж відповідне добриво, внесене в грунт, хоча і менш тривало. Кращим способом постачання плодових дерев мікроелементами є обприскування їх розчинами відповідних солей. Таке обприскування найкраще проводити ввечері, в похмуру погоду, щоб розчин не висох до того, як вбереться листям.
Найбільш поширені види органічних добрив - біогумус, перегній, торф, гній, гуано, пташиний послід, компост, сапропель, комплексні органічні добрива.
добрива тривалої дії.
Добрива, одержувані безпосередньо в господарствах, називаються місцевими (гній, компост, торф, зола), на хімічних підприємствах - промисловими.
Закріплення вивченого матеріалу (15 хв.)
Дати визначення термінам. добриво, види добрив.
Відповісти на питання. До яких видів відносяться добрива: гній, азотні добрива, біогумус, мікродобрива?
У чому полягають особливості вибору добрив для підживлення рослин?
Домашнє завдання (2-3 хв.)
Лекційний матеріал, схема.