довжина ламаної

Мета уроку: Ознайомити учнів з поняттям «периметр багатокутника».

  • уточнити поняття «ламана», «довжина ламаної»
  • вправляти в знаходженні периметра багатокутника на основі вимірів і обчислень;
  • удосконалювати обчислювальні навички і вміння вирішувати завдання;
  • розвивати вміння міркувати, зіставляти, порівнювати;
  • формувати інтерес до предмета.

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1) Довжина звичайного крокодила 450 см. Але в 1954 р був виявлений крокодил на 4 м довше. Яка його довжина? (450 + 400 = 850 см)

  • 850 см ... 85 дм 5 см
  • 8 м 5 дм ... 805 см
  • 850 см ... 8 дм 50 см

4) Швейцарський зоолог А. Портман запропонував шкалу для визначення розумового розвитку тварин. Вирішіть ланцюжок (використовуємо зворотну операцію) і визначте:

- Скільки балів набрав слон?

- Хто з тварин найрозумніший? (Слон - 160 балів, мавпа - 65 балів, зебра - 35 балів. Найрозумніший - дельфін)

5) Перевіримо індивідуальні завдання

Завдання для індивідуальної роботи (виконуються на індивідуальних дошках):

- З чого оси будують своє гніздо?

  • З піску - 220
  • З паперу - 320
  • З травинок - 206

Додаткові відомості: Оси - перші виробники паперу на Землі. Вони виробляють папір з деревної смоли, змочуючи її слиною. Оси допомагають знищувати мух та інших шкідливих для людини комах.

III. Визначення теми і завдань уроку

1) Рятуючись від ворогів, заєць петляє, стрибаючи з одного боку в інший. На галявині його сліди утворили наступну фігуру:

- Як називається ця фігура? (Ламана незамкнутая)

- З чого вона складається? (З відрізків, або ланок)

- Кожна ламана складається з видів, що не лежать на одній прямій. Кінець однієї ланки є початком іншого.

- Як називається точка з'єднання двох ланок? (Вершина ламаної)

- Як знайти довжину ламаної? (Виміряти кожна ланка і знайти суму довжин усіх ланок)

- Знайдіть довжину даної ламаної, якщо її ланки рівні 4 м, 1 м, 2 м, 3 м (4 м + 1 м + 2 м + 3 м = 10 м)

2) Порівняйте геометричні фігури. Як їх можна назвати одним словом? (Ламані)

- Яка фігура зайва? (Перша)

- Чому? (Це незамкнутая ламана, інші - замкнуті)

- Як по-іншому можна назвати замкнуті ламані одним словом? (Багатокутники)

- Що утворюють відрізки замкнутої ламаної? (Сторони)

- Якщо ламана замкнена, то її довжину називають (Прочитайте назву, розставивши числа в таблиці в порядку убування)

- Визначте тему і завдання нашого уроку

IV. Робота над новою темою. первинне закріплення

1) Прочитаємо визначення периметра, дане в підручнику (с. 16, частина 2)

2) Виконаємо завдання №1 підручника (с. 16)

(Учні вимірюють відрізки ламаної АВСDEF і обчислюють її довжину) (2 + 3 + 4 + 3 + 5 = 17 см)

3) Завдання №2 підручника (з 16)

- Яку фігуру утворила замкнута ламана АВСD? (Прямокутник)

- Що ви знаєте про сторонах прямокутника? (Протилежні сторони прямокутника рівні)

- Щоб знайти периметр, довжини яких сторін досить знати? (Довжину і ширину)

- Знайдіть периметр прямокутника, висловивши довжини сторін:

а) в сантиметрах (4 + 2 + 4 + 2 = 12 см)
б) в клітинах (8 + 4 + 8 + 4 = 24 кл.)

- Чому вийшли різні числові значення? (При вимірюванні користувалися різними одиницями довжини)

V. Фізкультхвилинка

VI. Практична робота (виконується в парах або в групах)

- У вас на парті по 6 дерев'яних паличок

- Використовуючи всі палички, викладіть з них:

  • шестикутник
  • трикутник
  • чотирикутник

- Обчисліть периметр кожної фігури. що потрібно для цього зробити? (Виміряти боку і скласти результати).

- Результати запишіть в таблицю. Порівняйте.

- Чому периметри всіх фігур однакові? (Кожен раз використовували один і той же кількість паличок)

- Викладіть все палички в одну лінію. Виміряйте її довжину. Порівняйте з отриманими периметрами. (Результат такої ж)

- Що таке периметр? (Сума довжин всіх сторін багатокутника)

VII. Самостійна робота

Завдання №4 (з 17 підручника)

- Чому дорівнює периметр чотирикутника АВСD? (84 дм)

- Це ціле або частину? (Це ціле)

- Чому рівні сторони? (АВ = 15 дм, ВС = 31 дм, DС = 16 дм)

- Як знайти частину, якщо відомо ціле? (З цілого відняти відому частину)

Учні вирішують завдання самостійно з подальшою перевіркою.

  1. 15 + 31 + 16 = 62 (дм) - сума довжин трьох сторін
  2. 84 - 62 = 22 (дм) - довжина сторони АD

VIII. підсумок уроку

- Чого вчилися на уроці?

- Що таке периметр?

IX. Домашнє завдання

З 17-го № 5; № 6 (одне рівняння на вибір)

Схожі статті