Дружбою дорожити - позакласне заняття - дружбою дорожити вмійте!

ГБОУ «Ново-Кінерская школа-інтернат для дітей
з обмеженими можливостями здоров'я, Арський району.
«Дружба дорожча
Вмійте! »
1

Самігуллін А.Х.
Мета: Формування у дітей твердих понять про дружбу.
завдання:
1. Розвивати у дітей моральні якості:

доброту, готовність допомагати друзям;

критику і самокритику, культуру мови і логіку мислення;
2. Вчити дітей відрізняти справжню дружбу від уявної;
3. Виховувати в дітях допомогою конкурсів повагу один до одного,
чесність і порядність.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
- Добридень!
- У нас сьогодні дві команди «Мислителі», «Діячі».
У журі у нас .... Вона буде стежити за кожним вашим словом, рухом,
за всім, що ви будете робити.
1-ий конкурс. «Кросворд».
- Щоб дізнатися, про що ми будемо сьогодні говорити, розгадати кросворд.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
Розгрібає сніг лопатою,
Підмітає двір мітлою.
2

І в усьому без зайвих слів,
Він допомогти тобі готовий.
2-ий конкурс. «Прислів'я».
- У всі часи і у всіх народів високо цінувалася дружба, вірність і
відданість. «Хто не шукає дружби з близьким, той собі заклятий ворог», -
писав древній мудрець Шота Руставелі. Немає народу, у якого не було б
легенд і прислів'їв про дружбу.
- Люди склали про дружбу багато прислів'їв і приказок. Гра «Знайди пару».
Дружба як скло,
Ні одного - шукай,
Людина без друзів,
Над друга старого нема
друг пізнається
Не май сто рублів,
в біді.
а май сто друзів.
а знайшов - бережи.
розіб'єш - не склалося.
що дерево без коріння.
нових двох.
- Молодці, справилися із завданням.

Физкультминутка.
У кожного з вас зараз свій настрій: хтось надмірно веселий, хтось
може бути засмучений.
- Давайте перевіримо у кого який настрій, а з'ясувати це допоможе
«Парасольку настрою». Для цього ви повинні всі разом вміститися під один
парасолька. Ось тут ми і побачимо, у кого який настрій. (Діти встають під
зонт)
- Які молодці! Під одним парасолькою зуміли вміститися кілька
людина. Я сподіваюся зараз у всіх чудовий настрій. спробуємо
пронести його через всі заняття.
3-ий конкурс. «Збери картинку».

- Якщо ви правильно складіть картинку, то прочитаєте слова відомого
мультиплікаційного героя. Якого героя? Кому він це говорив? Чому?
- Я теж дуже хочу, щоб ми з вами жили дружно. Давайте подумаємо
разом і вирішимо, якими нам треба бути, щоб в групі у нас завжди всім було
добре і приємно, щоб ніколи ні у кого не псувався настрій.
- Зараз я буду називати слова, якщо ви вважаєте, що слово підходить для
дружного життя в групі - хлопніть в долоні, якщо немає - тиша.
 Доброта
 Чесність
 Чуйність
 Увага
 Допомога
 Грубість
 Повага
 Сварка
 Зрада
 Важливість
 Світ
- Отже, якщо ми з вами завжди будемо добрими, чесними, ввічливими,
уважними, чуйними, будемо поважати один одного, то в групі у нас
пануватимуть мир і злагода, ми будемо жити дружно.
4-ий конкурс. «Розбір ситуацій».
- Хлопці, вам надається можливість, як справжнім друзям
дозволити пропоновані ситуації.
Від кожної команди, вийде хтось і візьме у мене на столі по три
листочка з конкретною ситуацією. Прочитайте, обговоріть. Своє рішення ви
можете надати у вигляді відповіді або ради.
Вам дається 2хв.
ситуація

- Лена, завтра у нас контрольна, ти ж моя подруга, допоможи мені, - сказала
1.
Таня своїй подрузі Олені.
- Звичайно, - відповіла Олена.
- Дай мені списати на контрольній. Я все одно не розумію, як вирішувати
ці завдання, - сказала Таня.
- Ні, Таня! На це не розраховуй, - сказала Олена.
5

- Ах так! Значить, з сьогоднішнього дня ти мені не подруга », - різко відповіла
Таня.
2.
- Лена, давай не сваритись, краще .......
ситуація

Двоє друзів грали в м'яч. Один з хлопців сильно вдарив по м'ячу, і м'яч
випадково потрапив в йдуть неподалік підлітків. підлітки обступили
хлопчика, стали його лаяти, ображати. Хлопчик злякався, заплакав, став
вибачатися. А його друг злякався і втік.
- Як би вчинив ти?
(Потрібно було всім разом розповісти, що це сталося випадково і
вибачитися. Захистив би його. Був би поруч з ним, і сказав, що ми обидва
винні).
Ситуація 3.
Тобі подарували на день народження дорогий планшет. А твій друг давно
мріяв про такий же. Але у його батьків поки немає можливості купити такий
ж планшет.
Як ти вчинив би в цій ситуації?
(Якщо один попросить покористуватися планшетом, то справжній друг не
відмовить йому).
Ситуація 4. (для слабких)
Ти дав своєму другові диск з комп'ютерною грою. Коли один повернув його
тобі, то з'ясувалося, що диск зіпсований.
Наскаржився б батькам на нього.
Як би ти вчинив?
1. Образився б і ніколи не дав би більше диски.
2. Запитав, як це сталося. Може, він не винен.
3.
Ситуація 5.
Саша і Ваня - друзі. Саша приніс балончик з фарбою в школу. після
великої перерви з'ясувалося, що стіна в туалеті розписана фарбою з
балончика. Фарбу змити було дуже важко. Коли стали з'ясовувати, хто це
зміг зробити, все в класі промовчали, промовчав і Ваня.
Як би ти вчинив на місці Вані?
(Розповів би правду, що це міг зробити Саша. Зголосився б допомогти Саші
змити фарбу або пофарбувати стіну туалету заново. Пояснив би, що це
поганий вчинок, і треба зізнатися.)
Ситуація 6.
6

Ви з другом грали в футбол недалеко від будинку. Випадково м'яч потрапив в
вікно літнього сусіда на першому поверсі. Батьки покарали одного і заборонили
йому гуляти.
Щоб ви зробили в цій ситуації?
(Сходив би і пояснив, що це ненавмисно, запропонував свою допомогу сусідові,
в солідарність з одним теж би не став гуляти, лаяв би батьків, що вони
надходять жорстоко).
- Хлопці, що таке дружба? Чи є вона в нашій групі? яким повинен
бути один?
Дружба буває різна ... Ось послухайте вірш А. Барто «Друг
нагадав мені вчора », а потім ми його обговоримо.
(Учень читає вірш).
Друг нагадав мені вчора,
Скільки зробив мені добра:
Олівець мені дав один раз
(Я в той день забув пенал)
У стінгазеті, мало не в кожній
Про мене нагадував.
Я впав і весь промок-
Він мені висохнути допоміг
Він для милого дружка
Чи не шкодував і пиріжка.
Він списати мені дав колись
А тепер поставив в рахунок
І мене до нього, хлопці,
Щось більше не тягне.
1. Хлопці, скажіть, чому хлопчика не тягне до одного?
(Тому що не можна нагадувати одному про свої добрі справи).
2. Можна так поступати, як цей хлопчик?
(Ні).
Творча робота «Дерево дружби».
5-ий конкурс.

- Щоб дружба була міцною, потрібно дотримуватися особливих правил. Я
пропоную вам скласти кілька найважливіших правил дружби помістити
їх на дерево Дружби.
7

У мене на слайді складені правила дружби навпаки. А у вас на столах
дерево дружби. Ваше завдання правильно підібрати потрібний лист до кожного
правилом і прикріпити його до нашого дереву Дружби.
-Прочитайте перше висловлювання (читає учень).
- Яке перше правило дружби можна скласти?
• обзивати і принижуй свого друга перед усіма жартома. Адже так
смішніше. (Не обзивай і не принижуй свого друга).
• Ніколи не допомагай одному, якщо він потрапив в біду. нехай сам
справляється. (Допомагай одному в біді).
• Чи можеш обманювати одного, адже він завжди все пробачить. (Не
обманюй одного, будь з ним чесний).
• Чи можеш зрадити свого друга, адже це не страшно. (Не зрадь
друга).
• Ніколи не визнай свої помилки і не мирися з одним. адже ти
завжди правий. (Умій визнати свої помилки і помиритися з другом).
• Якщо один робить щось погане, що не зупиняй його. Нехай сам за все
потім відповідає. (Зупини одного, якщо він робить щось погане.)
• Чи не поділи радість з одним і сам не поділися радістю з ним. (Умій
розділити з другом радість).
• Стався до одного так, як ти хочеш, на те він і друг. (Стався до
своєму другові так, як тобі хотілося б, щоб ставилися до тебе).
- Подивіться, яке чудове дерево Дружби у нас вийшло. воно
буде символом нашого дружного класу. Дотримуючись цих правил дружби, я
думаю, ви придбаєте ще більше хороших і вірних друзів.
- Отже, поки журі посчітивает окуляри, ми разом заспіваємо пісню про дружбу.
Пісня «Справжній друг».
Дружба міцна не зламається,
Чи не розклеїться від дощів і хуртовин.
Друг в біді не кине, зайвого не запитає,
Ось що означає справжній вірний друг.
Друг в біді не кине, зайвого не запитає,
Ось що означає справжній вірний друг.

Ми посваримося і помиримося,
«Не розлити водою» - жартують все навколо.
8

Опівдні або опівночі один прийде на допомогу,
Ось що означає справжній вірний друг.
Опівдні або опівночі один прийде на допомогу,
Ось що означає справжній вірний друг.

Друг завжди мене зможе виручити,
Якщо що-небудь трапиться раптом.
Необхідною бути комусь в скрутну хвилину -
Ось що означає справжній вірний друг.
Необхідною бути комусь в скрутну хвилину -
Ось що означає справжній вірний друг.
Слово журі.
Нагородження команд.
ПІДСУМОК.
- Сьогодні ми говорили про що? (Про дружбу).
Давайте згадаємо правила дружби.
1. Чи можна сваритися один з одним?
- не сваритися
2. Чи потрібно проявляти турботу про товаришів?
- піклуватися
3. Чи можна кидати одного в біді?
- Не покидай в біді
4. Чи обов'язково бути добрим?
- будь добрим
5. Чи можна сперечатися з товаришем по дрібницях?
- не сперечайся
6. Якщо у тебе є цікаві книги, іграшки, чи потрібно ділитися з
товаришем?
- не будь жадібним
7. Можна ображати товариша, обзивати один одного?
- не ображай
8. Чи потрібно допомагати один одному в навчанні, або в чому то іншому?
- допомагай
9. Чи можна хитрувати, вигадувати щось для себе?
- не хитра.
9

Ну, ось, хлопці, я думаю, що ви сьогодні багато чого зрозуміли, дізналися, зробили
для себе якісь висновки. Напевно, і вести себе тепер будете по-
іншому. Будете дотримуватися тих правил, про які ми сьогодні з вами
говорили, і група у нас буде ще дружніше.
10

Схожі статті