Фізика в російських прислів'ях, приказках, прийме
Мета уроку:
1. Пояснити учням взаємозв'язку між природними явищами і усною народною творчістю, розвинути у них інтерес до цього виду літературного жанру.
2. Виховувати в учнів почуття патріотизму, любові до рідного краю.
3. Активізувати пізнавальну діяльність учнів, використовуючи сучасні інформаційні технології.
План уроку.
1. Організаційний момент:
В ході уроку клас ділиться на дві команди (фізики і лірики), йде представлення команд.
2. Вступне слово вчителя:
"Хлопці! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами розглянемо фізичні явища, що знайшли відображення в такому літературному жанрі як усна народна творчість. Торкаючись до витоків народної мудрості, ви побачите, якими наглядовими були наші предки і як точно вони висловлювали ці спостереження в своїй розмовної мови. у кращих прислів'ях, простих, але багатих на думку з покоління в покоління передавалися заповітні правила життя. І не дивно, що в них знайшли відображення багато фізичні явища, з якими здавна стикалися люди. Я надеюс , Що провівши паралель між фізикою і літературним світом, допоможу вам глибше осмислити її прояви в повсякденному житті. "
Прислів'я Недарма кажуть,
Без них прожити ніяк не можна.
Вони великі помічниці
І в житті вірні друзі.
Часом вони нас наставляють,
Поради мудрі дають,
Часом чогось повчають,
І від біди нас бережуть.
Прислів'я повік не зламається,
Адже з нею і горе, і біда.
І наша мова красна прислів'ям.
Давайте згадаємо їх, друзі!
3. Хід гри.
Команди отримують завдання (показати слайди з прислів'ями). Команда "лірики" повинна розкрити зміст прислів'я (приказки) з точки зору життєвої мудрості.
Команда "фізики" повинна пояснити яке фізичне явище відображено в даній прислів'ї (приказці) і описати його.
Прислів'я та приказки:
Канув як камінь у воду.
Від грому і в воді не втечеш.
Не все те золото що блищить.
Тиха вода підмиває береги.
Дружба як скло, розіб'єш - не склалося.
Як гукнеться, так і відгукнеться.
Шила в мішку не сховаєш.
Багато снігу - багато хліба.
Коси коса, поки роса, роса геть і ми додому.
Ложку дьогтю в бочку меду.
Як з гусака вода.
Баба з возу - кобилі легше.
Крапля камінь довбає.
Чи не підмажеш - не поїдеш.
Собака гавкає - вітер носить.
За кожне завдання команди отримують певну кількість балів.
4. Творче завдання. Повідомлення учнів по темі: "Погодні прикмети і фізика".
Слово вчителя:
"Людині завжди важливо знати, яка буде погода, оскільки вона впливає на його діяльність і самопочуття. Спостерігаючи природу в негоду, сонячним днем, в сутінки, вночі, люди відзначали характерні ознаки, що передують ті чи інші зміни погоди. Так з'явилися численні прикмети - свідки народної мудрості. Погодні прикмети різноманітні. Ми розглянемо лише деякі з них. "
Учням пропонується послухати вірш англійського поета Е. Дженнера
і назвати погодні прикмети. мають фізичну природу, а також спробувати
їх пояснити.
"40 приводів для того, щоб відмовитися від пропозиції одного зробити спільну прогулянку."
Потім команди демонструють один одному малюнки (слайди) з погодними прикметами і пропонують відповісти на питання:
1. яка погодна прикмета "прихована" в малюнку?
2. яке фізичне явище відображено в даній приймете?
3. які ще прикмети про розглянутому фізичному явищі ви знаєте?
5. Завдання для самостійної роботи.
Учні отримують прислів'я (приказки) і завдання до них.
* Про якому фізичному явищі (понятті, законі) говориться в прислів'ї
(Приказці)?
* У чому життєвий сенс прислів'я (приказки)?
* Які ще прислів'я про розглянутому фізичному явищі ви знаєте?
* Які прислів'я вам найбільше сподобалися? Чому?
* Хорошому стрибка хороший розбіг потрібен.
* Людина невчений - що сокира неточений
* Як об стінку горох.
* Якби знати, де впасти, так соломки б припасти.
6. Підведення підсумків.
"Шпаргалка" для філолога
1. Канув як камінь у воду. (Тема: гідростатика)
Тіло тоне в тому випадку, якщо його щільність більше, ніж щільність рідини.
2. Від грому і воді не втечеш. (Тема: електропровідність)
У прислів'ї йдеться не про грім, який безпечний для людини, а про блискавки. Блискавка переважно вдаряє в місця, що володіють хорошою електропровідністю. Наприклад, річка, сира глина, болотисті місця уражаються блискавкою набагато частіше, ніж сухий пісок або кам'янистий ґрунт. Тому під час грози небезпечно знаходиться в річці або на березі.
3. Коси коса, поки роса: роса геть і ми додому.
Чи не підмажеш - не поїдеш. (Тема: тертя)
Прислів'я пояснюються існуванням тертя і використанням мастила для його зменшення.
4. Як відгукнеться, так і відгукнеться. Собака гавкає-вітер носить. (Тема: звукові хвилі)
Перша прислів'я пояснюється явищем луни (відображення звукових хвиль від перешкоди), друга - звукопроводностью повітря.
5. Багато снігу - багато хліба. (Тема: теплові явища)
Сніг має погану теплопровідність і, подібно до шубі, оберігає озимі посіви від вимерзання.
6. Як з гусака вода. (Тема: явище несмачіванія)
Пір'я гусака та інших водоплавних птахів покриті найтоншим шаром жиру, який виділяють підшкірні залози. Жир не змочується водою. Птах, вийшовши з води, струшується і виявляється сухий.
7. Тиха вода підмиває береги. (Тема: тертя).
Між окремими шарами води, що тече в річці, діє тертя, яке називається внутрішнім. У зв'язку з цим, швидкість течії води на різних ділянках поперечного перерізу русла річки неоднакова: найбільша - в середині русла, найменша - у берегів. Сила тертя не тільки гальмує воду, але і діє на берег, вириваючи частки грунту і, тим самим, підмиваючи його.
8. Баба з возу - кобилі легше. (Тема: тертя)
Сила тертя пропорційна силі нормального тиску (вагою тіла). Зменшення ваги призводить до зменшення тертя і збільшення швидкості руху.
9. Шила в мішку не сховаєш. (Тема: тиск)
Шило має малу площу поверхні, отже, виробляє великий тиск на матеріал.
10. Людина невчений - що сокира неточений. Ненаточенний сокиру має велику площу опори і виробляє малий тиск на матеріал, отже працювати
таким інструментом неможливо.
11. Якби знати, де впасти, так соломки б припасти. При падінні на м'яку і тверду поверхню людина виробляє різний тиск. На м'якій поверхні площу опори більше, отже тиск менше. больові
відчуття в цих випадках різні.
12. Ложка дьогтю в бочку меду. (Тема: дифузія)
Дифузія - це взаємне проникнення молекул однієї речовини в проміжки між молекулами іншого. В даному випадку дифундують мед і дьоготь.
Дьоготь - це смолиста рідка речовина, що володіє стійким неприємним
запахом. Тому навіть мала його маса може зіпсувати продукт.
13. Дружба як скло, розіб'єш - не склалося.
(Тема: молекулярну будову речовини)
Частини розбитого скла неможливо поєднати, так як молекули не можна зблизити на таку відстань, на якому діє межмолекулярное тяжіння.
14. Крапля камінь довбає. Тривале руйнівний вплив рідини на
тверде тіло (ерозія).
15. Хорошому стрибка хороший розбіг потрібен .Пословіца пояснюється явищем
інерції. Чим більше розбіг при стрибку, тим довше рух за інерцією.
16. Як об стінку горох. При ударі горошини об стінку виникає пружна сила,
під дією якої вона легко відскакує від твердої поверхні.
17. Світить, та не гріє (місяць). Місяць (Луна) світить відбитим сонячним
світлом, що не випромінюючи тепло.