Грунт, її склад і властивості

цілі:
  • Освітні.
    • формувати уявлення про грунт, її склад і властивості.
  • Розвиваючі.
    • виявляти причинно-наслідкові зв'язки між живою і неживою природою, робити висновки на основі проведених дослідів, розвивати пізнавальний інтерес;
    • розвивати мислення, спостережливість, допитливість, дослідницькі навички.
  • Виховні.
    • прищеплювати інтерес до навчального предмету;
    • виховувати організованість;
    • прищеплювати навички природоохоронної діяльності та дбайливого поводження з грунтом як об'єктом живої / неживої природи;
    • виховувати інтерес до самостійної експериментальної роботи, любов до природи.

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, принтер,
ручки, кольорові олівці, зразки грунту, прозорі склянки з водою, палички, скло лабораторне, спиртівка, штатив, фільтр, воронка, сітка, сірники, кросворд, лист спостережень, картки з планом опису корисної копалини, презентація «Грунт».

1. Г.Г. Ивченкова, І.В. Потапов "Навколишній світ" Підручник для 3 класу, Частина 1, изд-во «Астрель»
2. Г.Г. Ивченкова, І.В. Потапов Робочий зошит № 1 до підручника "Навколишній світ", 3 клас, вид-во «Астрель»
3. О.І.Дмітріева, Т.В. Максимова Поурочні розробки по курсу навколишній світ 3 клас, вид-во «ВАКО»

1. Організаційний момент

- Ми сьогодні знову будемо спостерігати, висновки робити і міркувати.

2. Перевірка домашнього завдання

- Перевіримо, як добре ви засвоїли попередню тему «Корисні копалини».

До дошки викликаються учні, отримують зразок корисних копалин і картку з планом опису. Три учня розповідають про корисному викопному (пісок, глина, вапняк) за планом (Додаток 3)

1. Назва.
2. Властивості.
3. Спосіб видобутку.
4. Значення, застосування.
5. Видобувається чи в нашому краї.

1) - Подивіться уважно і скажіть:
- Що бачить космонавт в ілюмінаторі? (Земля - ​​назва нашої планети, на якій ми живемо)
- Чому з великої літери? (Ім'я власне)
Додаток 1 . слайд 5
2) - "Матрос крикнув: Земля! Земля! "
- Про що повідомив матрос? Як ви розумієте значення слова - земля? (Земля - ​​суша, як протилежність водного і повітряного простору)
Додаток 1 . слайд 6
3) Це моя рідна земля! (Батьківщина, земля в розумінні країна, держава, якась велика територія.)
Додаток 1 . слайд 7
4) - Згадайте казку "Ріпка"
- Де виросла ріпка? (В землі)
- Слово «земля» має багато значень - воно багатозначне.
- Земля, на якій ростуть рослини, називається - грунт.
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке грунт, з чого вона складається, чи можна її віднести до живої або неживої природи. Яке значення має грунт для всього живого на нашій планеті: рослин, тварин, людини.
- Людям, яку професію потрібні знання про грунті? (Грунтознавці, агрономи, ландшафтні дизайнери, будівельники, квітникарі)
- А вам знання про грунті можуть стати в нагоді? Коли? (Відповіді дітей)
Додаток 1 . слайд 8
Тема уроку: Грунт. Її склад і властивості.
- Давайте вирушимо в далеке минуле нашої планети. Уявіть, що раніше Земля була покрита голими, млявими скелями.
Додаток 1 . слайд 9
- Протягом багатьох мільйонів років, сонце, вода і вітер руйнували скелі.
- Це об'єкти якої природи? (Неживої природи)
Додаток 1 . слайд 10
- Їх уламки були непридатні для життя рослин і тварин, але завдяки лишайникам і бактеріям, які змогли вижити в таких умовах, стала з'являтися грунт.
- Лишайники і бактерії - це об'єкти, якої природи?
- Зробіть висновок:
- Значить, ми дізналися, що в утворенні грунту беруть участь об'єкти живої і неживої природи.
- Але що таке грунт? З чого складається?

4. Вивчення нового матеріалу

- Давайте знайдемо відповіді на ці питання в підручнику і прочитаємо с.68.

- Що таке грунт?
- Знайдіть визначення в тексті. (Верхній родючий шар землі, на якому ростуть рослини.)
- Чи зможете ви назвати ознака того, що на даній ділянці місцевості є шар грунту? (Там ростуть рослини)
- Що таке перегній? (Відмерлі рослини і тварини, самий родючий шар землі.)
- Чим відрізняється грунт від гірської породи? (Тільки грунт володіє родючістю.)
Додаток 1 . слайд 12
- З яких слів воно складається?
- Родючість - це здатність грунту «народжувати плоди», виробляти багату рослинність, давати рясний урожай. Це головна властивість ґрунту.
- Чому ж грунт родюча?
(Напевно, в ній міститься якраз те, що необхідно рослинам для життя.)
Додаток 1 . слайд 13

5. Практична робота

- Давайте тепер з'ясуємо, що ж це? Що входить до складу грунту?
- Сьогодні на уроці ми будемо вченими-дослідниками.
- Що значить досліджувати? (Вивчати, дивитися з чого складається, виявляти властивості)
- Що ж ми будемо досліджувати?
- Завдання сьогоднішнього уроку: "Дослідження ґрунту"

- Уявіть, що ви працюєте в навчальній лабораторії.
- Тому будьте уважні, спостережливі, акуратні. (Інструктаж з Т.Б.)
- Для чіткості нашої роботи кожна парта отримала лист, куди буде записувати результати спостережень.

1. Назви предмета дослідження ...
2. Колір ...
3. Шар землі ...
4. Склад ...

- Заповніть 1 рядок листа спостережень
Додаток 1 . слайд 15
- Перед вами шматочки грунту. Розгляньте їх. Чи можемо ми визначити склад грунту, просто уважно розглянувши грунт? (Ні.)
- Для того щоб дізнатися, що входить до складу грунту, необхідно виконати досліди.
- Розгляньте зразок грунту у вас на столах. Якого кольору у вас грунт?
- Заповніть 2 рядок в листах спостережень. (Коричневий, чорний)
Додаток 1 . слайд 16
- Що ви в ній бачите? (Залишки сухого листя, палички, траву)
- Як ви думаєте, з якого шару взяли зразок грунту?
- Запишіть свої міркування в 3 рядок листа спостережень. (Верхній)
Додаток 1 . слайд 17

- Виконуємо по черзі!
- Візьмемо склянку з водою і опустимо туди грудочку грунту. (1 ложку)
- Що ви бачите? (З грунту йдуть бульбашки).
- Який висновок можна зробити? (В грунті є повітря)
Додаток 1 . слайд 18
- Запишіть в таблиці (повітря)
Додаток 1 . слайд 19
- Повітря допомагає коріння рослин дихати.
- Перешкодьте воду в склянці паличкою і поки залиште його.

- Візьмемо паперову серветку, покладемо в неї трохи грунту (1 ложку) і сильно стиснути. (На столі)
- Що залишилося на серветці? (Вологе пляма)
- Покладіть на лоток грунт. Звідки взялася вода? (Була в грунті)
- Зробіть висновок. (В грунті є вода)
Додаток 1 . слайд 20
- Навіщо в грунті вода? (Вода - речовина, необхідне для життя рослин)
Додаток 1 . слайд 21

- А зараз давайте подивимося, що сталося в склянці, куди ми кинули грудочку грунту.
- Яка стала вода? (Каламутна).
- Це про що говорить? (Деякі речовини розчинилися, а деякі ні. На поверхні води бачимо сміття, залишки листя, комах)
- Що ви бачите на дні чарки? (На самому дні видно піщинки, глина)
- Який висновок можна зробити? (До складу ґрунту входить пісок і глина)
Додаток 1 . слайд 22
- Пісок - хороший розпушувач, він забезпечує доступ повітря до коріння.
- Глина добре утримує воду.
Додаток 1 . слайд 23

- Наступний досвід вам продемонструю я.
- Нагріємо трохи грунту над вогнем.
- Що ви бачите і відчуваєте? (Над грунтом дим і відчувається неприємний запах).
- Це згорає перегній - органічна маса, що отримується із залишків рослин і тварин. Його ще називають гумус. Саме він надає грунті темний колір і від його кількості залежить родючість ґрунту.
- Чим більше перегною, тим родючу грунт.
- Що довів цей досвід?
- Отже, що ще міститься в грунті? (Перегной).
Висновок: в грунті міститься перегній.
Додаток 1 . слайд 24
- Запишіть в таблицю.
Додаток 1 . слайд 25
кругообіг речовин
Додаток 1 . слайд 26
- Ілля отримав завдання, дізнатися, що таке круговорот речовин в природі.

Розповідь учня: Головна частина грунту - перегній. З нього під дією мікробів утворюються солі. Їх використовують рослини. Рослинами харчуються тварини. Коли рослини і тварини вмирають, їх останки потрапляють в грунт і під дією мікробів, тобто дуже маленьких живих істот, руйнуються рослинні і тваринні останки перетворюючи їх в перегній. Вчені встановили, що на одному квадратному метрі грунту знаходиться 50 кг мікробів. А потім з перегною знову утворюються солі. Їх використовують нові рослини. Але поглинути солі рослини можуть тільки з водою. Яка властивість води тут ми згадаємо? (Вода - розчинник). А рослинами харчуються нові тварини. Ось так речовини «подорожують» як би по колу. З грунту - в рослини, з рослин - в тіла тварин, і з останками рослин і тварин - знову в грунт. Вчені кажуть: відбувається круговорот речовин в природі.

- Який висновок зробимо?
- Що входить до складу грунту? (До складу ґрунту входять мікроби).
Додаток 1 . слайд 27
- Запишіть в таблицю. слайд 28

(Діти представляють і зображують, що відбувалося з рослиною)

Додаток 1 . слайд 29
  1. Уявіть собі, що ви маленькі насіння рослин.
  2. Маленькому насіння взимку в грунті було холодно, воно стискалося, щоб зігрітися.
  3. Навесні сонечко зігріло землю.
  4. Насіння відігріли (випростатися)
  5. Йому стало цікаво, що там, на верху (потягнутися)
  6. І воно почало зростати (підняли руки)
  7. З'явилися корінці у насіння (потопали ніжками)
  8. Став пробиватися паросток з-під землі (похитали руками)
  9. Сонечко так зігріло паросток, що він вирішив стати високим-високим, щоб помахати сонечку своїми листочками (махаємо руками)
  10. З'являлися все нові і нові листочки.
  11. І ось одного разу на втечу виліз пуп'янок (склали долоньки)
  12. І розцвів квітка, посміхнувся він сонечку і інших кольорів (повернулись, посміхнулися)
  13. Став радіти життю, тремтіти на вітрі, радувати людей.
  14. Прилітали до нього бджілки і метелики.
  15. Але ось настала осінь.
  16. На місці квітки утворилося насіння
  17. Рослина скинуло їх в грунт.
  18. Тепер вони чекатимуть нової весни.

- Зараз я перевірю, наскільки ви уважні.
- Я буду називати рослини, якщо вони ростуть в нашій місцевості - ви ляскаєте в долоні над головою, якщо немає - качаєте головою.

(Осика, апельсин, ялина, береза, банан, дуб, евкаліпт, конюшина, баобаб, секвойя, ясен, клен, персик, яблуня, груша, ліана.)

- Доведемо, що в грунті є мінеральні солі.

6. Повідомлення про Докучаєва

- Науку про грунтах грунтознавство створив російський вчений ґрунтознавець Василь Васильович Докучаєв. Понад 100 років тому Докучаєв довів, що кожній природній зоні відповідає свій вид грунтів. Він склав перші грунтові карти Росії, створив наукову класифікацію грунтів.
- Докучаєв говорив, що грунт дорожче золота.
- Чому? (Без золота люди прожити могли б, а без ґрунту - немає)
- Уявіть-но собі, що грунту раптом не стало. Що станеться? (Кругообіг речовин перерветься. Зникнуть рослини і тварини. А значить, не зможуть жити на Землі і люди.)

1. Згнилі залишки рослин і тварин, що підвищують родючість. (Перегной)
2. Корисна копалина, добре утримує воду. (Глина)
3. Одна зі складових частин грунту, що є хорошим розпушувачем. (Пісок)
4. Рідке речовина, необхідне для життя і розвитку рослин. (Вода)
5. Речовина, що допомагає коріння рослин дихати. (Повітря)
6. Це живі організми, під дією яких із залишків рослин утворюється перегній. (Мікроби)
7. Живильні речовини, які утворюються з перегною під дією мікроорганізмів. (Солі)

- Яке слово у нас утворилося?
- Так, родючість. Запишіть.
- Це головна властивість ґрунту.

- Що таке грунт? (Верхній родючий шар землі)
- З чого складається грунт?
- Яка головна властивість ґрунту? (Відповіді учнів з опорою на складені листи спостережень і схему на дошці).

Висновок: грунт виникає і розвивається під впливом живих організмів, в основному рослин. Грунт відіграє особливу роль в житті нашої планети - і є перехідною ланкою від неживого до живого. Грунт і рослини - єдність, створене природою.
Додаток 1 . слайд 33
- Ще за старих часів наші предки називали землю годувальницею, матінкою. Її брали з собою в далекі мандри, бо вважали, що вона додає сили і допомагає у всьому в чужих краях. Люди завжди дбайливо ставилися до землі. Складали про неї вірші та пісні.
- Давайте ж і ми з вами любити, цінувати землю, дбати про неї. Тоді вона буде радувати нас багатим урожаєм, густими лісами, квітучими полями.

Уч. з 68-69, Т. с.27 № 64-69

Додаток 1 . слайд 35. Список електронних ресурсів.

Схожі статті