Інтегрований урок квітковий вернісаж

Шевцова Світлана Веніамінівна, вчитель російської мови

Мета уроку:
  • підготувати учнів до створення по уяві на основі опису натюрморту;
  • розглянути картину І.Хруцкого "Квіти і плоди";
  • пробудити інтерес до мистецтва, формувати естетичний смак учнів;
  • закріпити поняття про опис, як типі мови;
  • ввести в активний словник учнів слова "натюрморт", "орнамент", "вернісаж", а також імена прикметники, що позначають колір, форму і виражають оцінку.
Завдання уроку:
  • розвивати творчі здібності учнів;
  • збагачувати лексикон учнів;
  • здійснити міжпредметні зв'язки: російська мова, музика, образотворче мистецтво.

Оформлення: виставка дитячих малюнків;

Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук або комп'ютер з програмним забезпеченням Windows XP, екран, комп'ютерні колонки, картки з текстами.

1. Організаційний момент.

2. Учитель: Дорогі хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок. Ви потрапите в світ прекрасного, навчитеся відчувати і цінувати красу, розуміти картини художників і описувати їх. І я впевнена, що результатом нашого уроку стануть цікаві творчі роботи.

У вас на столах лежать картки з текстом. Прослухайте його.

Учитель виразно читає текст.

Після цього учні відповідають на питання.

Яка тема розповіді? (Квіти)

Що таке оранжерея? (Тепле засклене приміщення для вирощування рослин)

Який тип мовлення відповідає цим текстом?

Які мовні засоби характерні для даного типу мовлення?

Знайдіть і підкресліть прикметники, які допомагають побачити кожну квітку.

У прямому чи переносному значенні вживається в цьому тексті словосполучення "примхливі рослини"? Як називається такий художній прийом?

Знайдіть в тесті ще епітет. (Задумливі нарциси)

В яку пору року найбільше квітів? (Навесні)

Слайди 2-8. Подивіться, яке гарне час року, і все це завдяки цим чудовим квітам. Під звуки "Вальсу квітів" Чайковського ми отримаємо задоволення прекрасними моментами весни.

Учитель. Отже, сьогодні ми поговоримо про квіти і назвемо наш урок "Квітковий вернісаж". Вернісаж - це урочисте відкриття художньої виставки. І у нас на дошці виставка ваших малюнків, які ви підготували для сьогоднішнього уроку.

Записуємо тему уроку. А в цей час журі перевірить домашнє завдання і вибере призера в номінації "Найкращий букет".

Попросимо переможця розповісти, що зображено на малюнку.

Ми вітаємо нашого переможця і продовжуємо наш урок.

Хлопці, сьогодні ви дізналися кілька нових слів, давайте запишемо їх в зошиті.

Словникова робота: оранжерея, вернісаж.

Залиште два рядки, по ходу уроку ми будемо поповнювати список нових слів.

На уроках образотворчого мистецтва ви звичайно ж малювали квіти, фрукти, овочі, ягоди, різні предмети побуту. Як же називаються картини, на яких все це зображено? (Подібні картини звуться "натюрморт", це слово прийшло до нас з французької мови і перекладається як "мертва природа")

Записуємо ще одне слово в ваш список - "натюрморт".

Натюрморт: Майстром цього жанру живопису є Іван Хруцький. Соковиті, апетитні, ніжні плоди, запашні, тендітні, пахучі квіти - все це чудово вдавалося художнику. Майже всі картини Хруцкого є натюрмортами. І деякі з них, ви зможете їх побачити прямо зараз.

Під час демонстрації картин, підготовлений учень розповідає про художника.

Учитель: Натюрморт Івана Хруцкого, з яким ми з вами познайомимося сьогодні, удостоєний великої срібної медалі "за написання з натури плодів і квітів".

Ця картина називається "Квіти і плоди".

Бесіда за картиною.

- Подобається вам ця картина? Які почуття вона у вас викликає? (Хочеться простягнути руку і спробувати парочку стиглих соковитих персиків або жовту грушу; а ще хочеться понюхати цей прекрасний букет, щоб насолодитися ароматами квітів)

- Всім зрозуміло, чому в назві картини звучить слово "квіти". Букет квітів займає центральну її частину. Але чому далі в назві стоїть слово "плоди"? Чому не "фрукти" або "овочі"? (Тому що плоди - це загальна назва, це фрукти і овочі. На картині багато фруктів, але ж є і овочі і ягоди)

- Подивіться хлопці, скільки плодів на столі. Ось як щедра наша природа!

- У центрі картини красивий букет квітів. Чи не правда, він відразу привертає нашу увагу.

Які ж квіти його складають? Подивіться, яких кольорів більше? Опишіть їх. (Найбільше в цьому букеті півоній. Блідо-рожеві, світло-жовті, білі і, звичайно, яскраво-червоного кольору, часом минає в бордовий.)

- З чим можна порівняти ці квіти? Яке б порівняння ви підібрали, щоб якнайкраще представити півонії? (Волохаті, навіть трохи кучеряві пелюстки цих квітів нагадують хутряну шапку. Здається, одягнеш такий головний убір холодною зимою, і мороз не страшний.)

- Подивіться, в центрі букета художник зобразив троянду. Що ви можете сказати про цю квітку? Якого кольору у неї пелюстки? Одноколірні вони? (Роза рожевого кольору, правда, на краях пелюсток можна побачити як би бахрому ніжно-рожевого кольору)

- Квітка троянди люблять дуже багато. Навіть в літературних творах часто пишуть "розцвіла як троянда", підкреслюючи цим красу, перетворення людини. Як ви думаєте, якби ця рослина ожило, то якими людськими рисами воно б мало? (Роза дуже гарна, але у неї є шипи, тому швидше за все це був би гордий чоловік)

- Вам добре відомий такий квітка, мов троянда. Чи знаєте ви які-небудь казки або легенди про нього? (Існує легенда про юнака, який дуже любив себе і був перетворений на квітку)

- А яким зображує цей себелюбний квітка художник? (На картині зображено два нарциса, вони яскраво жовтого кольору. Їх пелюстки ледь не світяться. Художник зобразив цю квітку дуже крихким і уразливим.)

- Подивіться, прямо над нарцисами зовсім інші квіти - це гіацинти. Як вони виглядають і з чим їх можна порівняти? (Кожен окремий квітка на гілочці гіацинта складається з чотирьох лепесточков, схожих на маленьких зірочок. Навіть колір у деяких з них ніжно-бузковий, що переходить в синій, який закінчується блідо-білим, тільки от не вистачає їм ще однієї пелюстки - п'ятого.)

- А якби ці квіти стали людьми, то які риси характери були б їм властиві? (Швидше за все, вони були б тихими і мирними, тому що колір їх не яскравий, а спокійний.)

- Знайдіть на картині квіти, виконані в синіх і блакитних відтінках. (Поруч із гіацинтами ми бачимо ніжно-фіолетовий ірис.)

- Спробуйте описати цей незвичайний квітка. (Пелюстки ірису починаються жовтуватим кольором, вони дуже незвичайні, довгасті, розширені донизу, а в центрі немов маленький пухнастий клубочок. На кожній пелюстці видно прожилки)

- Які слова можна підібрати для порівняння з цим незвичайним квіткою. (Він чимось схожий на бант: з одного боку витягнутий, а з іншого пишний)

- Подивіться, на самому верху букета яскраво-сині волошки. охарактеризуйте ці квіточки. (На тоненьких тендітних стеблах тримаються маленькі круглясті головки, схожі на шишки.)

- А чим відрізняються волошки від інших квітів, зображених художником? (Це польові квіти)

- Скажіть, а якими людськими рисами, на вашу думку, могли б мати волошки? (Вони були б добродушними і привітними людьми, тому що вони легкі і повітряні)

- Які ще квіточки ми з вами не помітили? (У самого краю вази непомітно примостилися небесного кольору фіалки)

А тепер давайте запишемо назви кольорів і їх ознаки. Робота виконується колективно.

- Хлопці, а ви розглянули, в чому стоять квіти? Що зображено на цій вазі, опишіть її? (Ваза в якій стоять квіти - сріблясто-мідного кольору. На ній художник детально виписує гілку дерева. Ми чітко бачимо кожен листочок. Під деревом зображені собаки, у них довгасте тулуб, довгий хвіст, невеликі гострі вуха. Також дуже добре видно трава під ногами у тварин. Там, де ваза звужується, художник зображує орнамент)

- А ви знаєте, що означає слово орнамент? (Орнамент - візерунок, що складається з упорядкованих елементів для прикраси будь-яких предметів і архітектурних споруд) Підберіть до нього синонім. (Візерунок)

- Запишіть в ваш словниковий список нове слово.

- Підберіть прикметник до слова орнамент (незвичайний, оригінальний, красивий)

- Отже, ми з вами розглянули кожну квіточку на картині і вазу. Але ж робота І. Хруцкого називається "Квіти і плоди". Які ж плоди тут зображені? Давайте почнемо з тих, які вам найбільше хочеться спробувати. (Звичайно, це персики. Насичено-жовтого, що минає в бежевий, а іноді і в темно-червоний колір. Вони виглядають дуже соковитими. Персики хтось дбайливо поклав в плетене козуб на спеціально постеленние для них листочки. А розломленими на дві половини персик виглядає дуже апетитно)

- Подивіться, як виписує художник кожну Смородинка. Які кольори при цьому використовує художник (Смородина блискуча, десь червона, ніжно-рожева, а де то бежева. Ягідки смородини нагадують намиста)

- З іншого боку букета лежить жовта гарбуз. Що ви можете сказати про неї? (Вона величезних розмірів. Гарбуз немов поділена на довгасті часточки)

- Що зобразив поруч з гарбузом художник? (Соковиті груші. Їх усього п'ять, але видно, що вони солодкі і соковиті. Адже не просто так муха повзе по одній з груш)

- Яким уважним до будь-яких рухів природи був художник Іван Хруцький! Він навіть зауважив мушку, яка здійснює свою подорож по соковитій груші. Але ж для мухи це справжня подорож. Зверніть увагу, яка маленька мушка і якими великими повинні здаватися її фрукти. А гарбуз для комахи просто інша планета.

- Давайте подумаємо, куди далі зробить свою подорож муха.

-І останнє, яким зобразив художник виноград. (Прозорий, бурштинового кольору)

Тепер давайте запишемо, що ми з вами побачили.

Що ж говорить в цьому натюрморті про присутність людини? (Часточка лимонів в склянці, розламаний навпіл персик, відірвана від грона пензлик винограду)

- Молодці, хлопці! Отже, ми з вами описали кожен предмет, зображений на натюрморті Хруцкого. Тепер вам не важко буде виконати домашнє завдання. І як ви вже здогадалися, це буде твір. Завдання буде трьох рівнів складності. Вибирайте будь-який рівень на свій смак.

Схожі статті