Інтегрований урок (з бібліотека) по темі - що таке емблеми, навіщо вони потрібні людям

Мета уроку. Екологічне виховання учнів через читання оповідання на екологічну тему і засобами образотворчого мистецтва через конкурс емблем на екологічну тему.

  1. Позначити екологічні проблеми, що стоять перед людством, і завдання, поставлені перед жителями нашої країни в рік екології через прочитання уривка з повісті Вільямса Т. Пауерса «Нічим дихати».
  2. Ознайомити учнів з емблемами, використовуваними в нашому суспільстві, сферами їх застосування, значенням їх елементів.
  3. Виховувати творчу і пізнавальну активність, морально-естетичне ставлення до світу і мистецтва.
  4. Розвивати асоціативно-образне мислення, фантазію, навички роботи з художнім матеріалом.

Оснащення уроку: презентація до уроку. схеми-таблиці із зображенням знаків-символів (дорожні знаки, спортивна символіка, військова символіка, олімпійська символіка та ін.)

Хід уроку.

Учитель образотворчого мистецтва. Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Ми проводимо його разом з бібліотекою.

Бібліотекар. Скажіть, ви любите фантастику?

- А яка фантастика буває? (Наукова, казкова) Який час вона показує, які події? (Майбутнє)

- Зараз ви уважно прослухаєте фантастичне оповідання і скажіть після прочитання: «Яка тема піднята в оповіданні?»

Стадія виклику. Читання тексту.

Куди не глянь, соснові голки втоптані в пил, і все ж це було цілком пристойне місце для табору. Воно знаходилося близько до вершини хребта, а від інших стоянок було відокремлено чагарником, що росли між соснами. Під деревом вдало встала намет. Увечері, коли піднімався вітер і накрапав дощ, крона сосни служила надійним прикриттям.

Пітер Летроп стояв біля багаття, милуючись цією картиною. Потім глянув на годинник, глибоко зітхнув, затамував подих, з жалем випустив повітря, допив сік з банки і відкинув її в сторону.

- Тут таке повітря, Грейс, - сказав він, - що його можна пити.

- Куди поділися діти?

- Напевно, внизу, у великої скелі.

Стежка вилася навколо величезного каменю, перегороджує схил. На камені сиділи четверо дітлахів. Старший, уже підліток, стояв на самій вершині, дивлячись на що горіла в променях сонця сосну. Решта - хлопчик років дев'яти і дві дівчинки, одна десятирічна, інша не більше п'яти, - грали неподалік.

Вони побачили Пітера.

- Ні, це вже ви спускайтеся, Тім. І допоможи спуститися Піві.

- Я не хочу їхати, - відгукнулася Піві.

- Пап, давай залишимося дотемна. Ще так рано!

- Ми і так запізнюємося. За два дні нам треба здолати тисячу миль. Досить. Всі вниз.

Неохоче діти підкорилися. Грейс вилізла з намету в той момент, коли вони здалися на галявині. Вона тримала на руках немовля, а дворічна дівчинка трималася за її спідницю.

- Пора їхати? - запитала вона.

На галявині запанувало пригнічений мовчання. Нарешті Пітер порушив його:

- Пап, а нам обов'язково треба їхати? - запитав Тим. - Давай залишимося ще на один день.

- Не хочу їхати, - запхикала Піві. Пітер дивився на гору.

- Пап, я ненавиджу жити внизу, - сказала Джуді. - Я хочу залишитися тут.

Вона заплакала, і від цього у весь голос заридала і Піві.

- Все в машину! - роздратовано промовив Пітер, не відриваючи погляду від гори.

Грейс посадила дворічну дівчинку на коліна, зайнявши місце поруч з водієм. Пітер відвернувся від гори, сів в машину і зачинив дверцята.

- Можна закрити вікна, - сказав він, заводячи машину. Хмара газів вирвалося з вихлопної труби, закриваючи купу банок і картонних тарілок, залишених ними на галявині.

- Це був хороший відпустку, - сказала Грейс.

З заднього сидіння долинали приглушені схлипування.

Машина з'їхала з галявини на курну дорогу, яка вилася між деревами. Ліс поступово рідшав, дерева були нижче і тонше, ніж нагорі, трава при дорозі зовсім побуріла.

Машина досягла широкої майданчики, Пітер притулився до краю і вимкнув двигун.

- Все, - сказав він. - Діставайте.

Ніхто не рушив, і Пітер розсердився.

- Ви що, не чуєте? Одягайте і закривайте вікна.

- Діти, слухайтеся тата, - сказала Грейс. - Він правий. Тім, передай, будь ласка, мені мій, батьківський і Малишкін.

Тім вийняв з сумки три протигаза і передав їх вперед. Решта він роздав сусідам. Всі стали відтягувати гумки, щоб надіти маски.

- Зовсім як свиняче рило, - сказала, плачучи, Джуді. Вона притиснула маску до обличчя і відкинула назад волосся, щоб вони не заважали. - Я його ненавиджу!

- Перестань ревіти, - сказав батько. - У тебе окуляри запотіють. - Голос Пітера звучав глухо, спотворений маскою. Він подивився в дзеркало і побачив, що Тім дивиться у вікно. - Тім, одягни маску Крихітці, скільки разів потрібно говорити!

- Не стану я надягати цю штуку на нього, - вперто сказав Тім.

- Чорт забирай! - вибухнув батько, але Грейс поклала долоню йому на руку.

- Я сама, - сказала вона.

Мати відкрила дверцята, вийшла з машини, поставила Крихітка на дорогу і нагнулася до заднього сидіння. Немовля почав кричати. Потім ридання немовляти стали глухіше. Грейс сказала:

Вона вилізла назовні, підняла маленька істота в масці і знову сіла на переднє сидіння.

Дверцята зачинилися, підняли скла, і машина покотилася далі.

За поворотом дерева були бурими, а дорогу покрив товстий шар пилюки. Машина минула будинок лісництва, спуск став більш пологим. Попереду дорога тонула в імлі. Мла ставала щільнішою і з кожним кілометром жовтіла. Пітер двома руками міцно тримав кермо і, не відриваючись, вдивлявся в дорогу. Грудної знову закричав, потім заплакали Піві і Джуді, і машина розчинилася в щільному жовтому тумані.

Бібліотекар. Отже, ви прослухали розповідь. Скажіть, яка тема піднята в оповіданні? (Тема екології).

- І так, одна з тем, яка буде присутня сьогодні на уроці - це тема екології.

- Які екологічні проблеми підняті в оповіданні? (Сміття, загазованість повітря)

- Які екологічні проблеми існують ще? (Зникають деякі види тварин, рослин, викиди отруйних газів ...)

- Але чому на уроці образотворчого мистецтва, як ви думаєте? (Відповіді дітей: тема екології на уроках образотворчого мистецтва, будемо щось малювати, пов'язане з екологією).

Стадія осмислення.

Учитель образотворчого мистецтва. Тема нашого уроку по З «Що таке емблеми, навіщо вони потрібні людям». Сьогодні на уроці ми познайомимося з поняттям «емблема», де і для чого вона використовується, будемо вчитися малювати емблеми на екологічну тему.

Емблеми з'явилися задовго до появи писемності. Щоб передати якусь інформацію, стародавні люди малювали. Їхні малюнки були примітивні, символічні, але вони передавали ідею або будь - яке поняття, а це - емблема за словником Ожегова.

Бібліотекар: В минулому столітті американський поет Генрі Лонгфелло написав книгу про вождя індіанців по імені Гайавата, яку назвав «Пісня про Гайавату». Він мудро правил своїм народом, багато чому їх навчив: вирощувати хліб, будувати човни. А для того, щоб свої знання передавати нащадкам, Гайавата придумав писемність. Послухайте, як це було. (Читання уривка: главаIY, «Письмена»). (Учитель малювання показує на дошці білий круг і чорний. Пряму лінію ...)

Учитель: На що схожі ці лінії? Згадайте, ми з вами це проходили, вивчаючи мистецтво древніх слов'ян. (Відповіді дітей: - На солярні знаки древніх слов'ян).

- Так це так. Письмена у слов'ян-язичників і в індіанців були схожі.

Учитель: У наш комп'ютерний вік, ми так само прагнемо передавати інформацію коротко. Які знаки-символи ви зустрічаєте щодня в нашому сучасному житті, які замінюють слова і цілі речення? (Відповіді дітей: автобусна зупинка, пішохідний перехід, спуск по сходах і ін.).

- (Показ презентації). Ви навчаєтеся в кадетської школі, яка має свої емблеми. Що це за емблеми? (Відповіді дітей: шеврони на формі) (слайд 4). Крім цього емблеми оточують вас на дорозі (показ слайдів 5-6). Ігрові команди і марки автомобілів теж мають емблеми (слайд 7). Зазвичай емблема поміщається в якусь геометричну фігуру. Це може бути коло, трикутник, квадрат, і інше що побажаєте: древній щит, крапелька, форма губ. (Слайд 8-10).

Учитель. При виконання завдання дотримуйтеся наступного алгоритму:

  1. Вибираємо для емблеми будь-яку геометричну фігуру: квадрат, коло, трикутник, овал ...
  2. Підбираємо елементи, які будуть присутні на вашій емблемі. Перед тим як малювати емблему, потрібно визначити який малюнок відображає суть вашої думки якомога точніше. Емблема по суті, може передавати ключове слово або фразу вашої ідеї. Отже, визначившись з ідеєю, підбираємо малюнок. Його можна самому створити, а можна знайти щось подібне в інтернеті або в старих журналах, які ви принесли.
  1. Вибираємо основний елемент емблеми, вписуємо його в геометричну фігуру. Якщо в значку має бути кілька додаткових деталей, маємо їх, керуючись законами композиції.
  2. Вибираємо той варіант, який влаштовує вас. Якщо є сумніви, можна підключити сусіда по парті.
  3. Щоб визначити колірну гаму вашого знака, використовуйте колірне коло - з його допомогою можна підібрати ідеальне поєднання основного і додаткових відтінків. Використовуйте в емблемі не більш трьох-чотирьох кольорів, інакше вона буде виглядати занадто строкатої, і малюнок втратить цілісність.

Стадія рефлексії:

Що нового дізналися на уроці? (Що таке емблема, історія появи емблеми, для чого вона потрібна, де застосовується, вчилися малювати емблему).

Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання.

Схожі статті